Կալանավորված բժշկին օգնելու համար արհմիությունը դիմել է իշխանություններին
Բժշկական Ազատ-անկախ արհմիությունը պահանջում է փոխել օրերս ձերբակալված բժիշկ Վահագն Մադոյանի նկատմամբ խափանման միջոցը՝ չբացակայելու մասին ստորագրությամբ: Այս դիմումով արմիությունը դիմել է ՀՀ առողջապահության, արդարադատության նախարարներին, գլխավոր դատախազին, ոստիկականապետին և մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Գյումրու մանկական ավստրիական հիվանդանոցի նորաբաց ծննդաբերական բաժանմունքի բժշիկ Մադոյանին մեղադրանք է առաջարդրվել քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալ): Այս հոդվածը նախատեսում է նաև տուգանքի ձևով պատիժ: Ինչպես ավելի վաղ միջադեպի մասին հայտնել էր Galatv.am-ը՝ հղում անելով Մադոյանի գործընկերներին, բժշկին մինչ կալանավորելը ոստիկանները ծեծի են ենթարկել:
«Ոչ միայն կալանավորել են, այլ ծեծել ու հետո են կալանավորել, ու գիտե՞ք ինչու... բժիշկը ցանկացել է իրենց տան դիմացի փողոցից մեքենան բերել ու կայանել իր սեփական ավտոտնակում: Սակայն մի մեքենա՝ մեջը երկու հոգի, իրեն կանգնեցրել են ու ասել, որ խախտում է թույլ տվել: Մեջը եղել են սովորական մեզ նման մարդիկ, սակայն պարզվում է՝ նրանք Գյումրու ոստիկանության բաժնի աշխատողներ են եղել: Դա եղել է գիշերը 10:30-ից հետո: Սրանք հիմա պնդում են, որ վկայական են ցույց տվել, բայց նման բան չի եղել ու բացի այդ, գիշերը ի՞նչ վկայական պիտի լիներ, որ տեսանելի լիներ: Տեղի է ունեցել լեզվակռիվ, որից հետո քաշքշուկ ու ծեծկռտուք, ծեծել են բժշկին ու հետո հոդված դրել վրան»,- ասել են նրանք:

An independent medical trade union in Armenia is asking that Dr. Vahagn Madoyan, arrested a few days ago and currently in pre-trial detention, be released on bail.  The trade union has sent its appeal to the ministries of healthcare and justice, the general prosecutor, the police chief, and the human rights defender (ombudsman).
Madoyan, a doctor in the newly opened maternity ward at the Austrian children's hospital in Gyumri, is being charged under RA Criminal Code Article 316 Section 1 (use of violence against a representative of the authorities), punishable by a fine or up to 5 years' imprisonment. Earlier, GalaTV.am, citing Dr. Madoyan's colleagues, reported  that police beat the doctor prior to detaining him.
"They not only detained, but also beat him, and then detained him, and you know why? The doctor wanted to bring his car from the opposite side of the street, across from his house, and park it in his garage. But he was stopped by two men in a car, who said that he committed a violation. Inside were ordinary people like us, but it turns out they were Gyumri police officers. This happened after 10:30 pm. Now they claim that they showed license, but no such thing happened, and furthermore, what license could be visible at night? A verbal altercation took place, after which there was a tussle and a brawl; they beat the doctor and then charged him," said Dr. Madoyan's colleagues, who are prepared to go on strike in order to defend their co-worker.