Զինվորը զենքով էր, բայց մատնահետքեր չկան. փորձագետը վստահ է՝ նրան սպանել են
2013 թվականի հուլիսի 31-ին 3 հրազենային կրակոցներից մահացած ՀՀ ժամկետային զինծառայող Մանուչար Մերուժանի Մանուչարյանի գործով նախաքննությունն ընթանում է ոչ օբյեկտիվ: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության բանակային գործերով փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը:
Մանուչարյանը բանակ էր զորակոչվել 2012 թվականի ամռանը Վանաձորի ՏԶԿ-ից: Փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի 1-ին մասով (Ինքնասպանության հասցնելը):
«Նախաքննությունը ոչ օբյեկտիվ է, քանի որ քննվում է միայն ինքնասպանության վարկածը: Հարուցված քրեական գործի հենց սկզբից նախաքննական մարմինը հայտարարեց, որ Մանուչարյանն ինքնասպանություն է գործել: Որպեսզի այս վարկածը կասկածի տակ չդրվի, ՊՆ Քննչական ծառայությունը կեղծ լուրեր է տարածել, թե իբր Մանուչարյանը եղել է Եհովայի վկա և/կամ իբր ունեցել է սիրած աղջիկ ու ինքնասպան է եղել, երբ այդ աղջիկը մերժել է նրա սերը: Այս երկու վարկածներն էլ բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը», - ասել է փորձագետը:
Վերջինս պատմել է, թե գործով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ ու ստացվել են դրանց մի մասի պատասխանները, որոնք արդեն ձևավորված արատավոր ավանդույթի համաձայն, ըստ Մարտիրոսյանի, ոչ մի էական նշանակություն ունեցող հետևություն չեն տվել:
«Սպանության պահին Մանուչարյանը եղել է վերակարգում ընդգրկված ժամապահ: Փորձաքննությամբ Մանուչարյանի մոտ գտնվող զենքի վրա մատնահետքեր չեն հայտնաբերվել, որի փաստը բավարար ապացույց և հիմք է նրա, որ Մանուչարյանին սպանել են: Առնվազն անլուջ և անհեթեթ է մատնահետքերի բացակայության մասին խոսելը, քանի որ Մանուչարյանը որպես ժամապահ ծառայությունը կատարում էր զենքով: Մատնահետքերը նման պայմաններում կարող էին ոչնչացնել կամ հանցագործները, կամ նախաքննական մարմինը` դեպքը որպես ինքնասպանություն ներկայացնելու նպատակով», - պատմել է մեր զրուցակիցը:
Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ նախաքննության ընթացքի օբյեկտիվության նկատմամբ հիմնավոր կասկածներ է առաջանցում նաև այն հանգամանքը, որ շուրջ երկուս և կես ամիս է՝ տրված չէ զորամասի տարածքը տեսահսկող տեսախցիկների ձայնագրառման վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը:
«Նշվածը հիմք է տալիս հանգել եզրակացության, որ հերթական անգամ ՊՆ քննչական ծառայությունը զինվորի սպանության գործը «բացահայտում է» սպանվածի հարազատներին և հանրությանը մոլորեցնելու, իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ ներկայացնելու և իրական հանցագործներին թաքցնելու միջոցով», - եզրափակել է փորձագետը:

«Носил оружие, но отпечатков нет». Эксперт уверен, что армянского солдата убили
Предварительное следствие по делу погибшего 31 июля 2013 года от 3 огнестрельных ранений солдата срочной службы Манучара Меружановича Манучаряна проходит необъективно. Такое мнение в интервью Epress.am выразил эксперт правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Рубен Мартиросян.
Манучаряна призвали летом 2012 года в военкомате города Ванадзор. Возбуждено уголовное дело по статье «доведение до самоубийства».
«Предварительное следствие необъективно, так как рассматривается только версия о самоубийстве. С самого начала уголовного дела орган предварительного следствия заявил, что Манучарян совершил самоубийство. Чтобы эта версия не была поставлена под сомнение, следственная служба министерства обороны распространила лживую информацию, будто Манучарян был свидетелем Иеговы и/или будто у него была любимая, которая отвергла его, в результате чего солдат совершил самоубийство. Обе эти версии не соответствуют действительности», - сказал эксперт.
По его словам, назначено несколько экспертиз, уже получены некоторые ответы, которые, добавил Мартиросян, согласно сформировавшейся порочной традиции, не привели к каким-либо значительным заключениям. «На момент убийства Манучарян был часовым. Экспертиза не выявила отпечатков пальцев на имеющемся у Манучаряна оружии, этот факт является достаточным доказательством того, что Манучаряна убили. Как минимум несерьезно и нелепо говорить об отсутствии отпечатков пальцев, потому что, как часовой, Манучарян осуществлял службу с оружием. В таких условиях отпечатки могли уничтожить или преступники, или орган предварительного следствия, чтобы выдать случившееся за самоубийство». Рубен Мартиросян также отметил, что серьезным поводом для сомнений в объективности процесса предварительного следствия является и то, что уже порядка 2.5 месяцев нет заключения экспертизы по поводу записи видеокамер на территории военчасти.
«Отмеченное дает основание для вывода о том, что следственная служба МО в очередной раз «раскрывает» дело об убийстве солдата для того, чтобы ввести в заблуждение общество и родных убитого путем распространения не соответствующей действительности информации и сокрытия истинных преступников», - заключил эксперт.