Յուվենալ արդարադատությունը երեխասպանություն չէ․ ՀՈԼՈՎԱԿԸ հերքում է ապատեղեկատվությունը
«Համահայկական Ծնողական Կոմիտե» կազմակերպությունն ապատեղեկատվութուն է տարածում Յուվենալ արդարադատության համակարգի վերաբերյալ: Այս մասին նշվում է տեղեկատվական տեսահոլովակում, որը տարածել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն։ Հոլովակի հեղինակները հորդորում են մարդկանց հիմնվել փաստերի վրա և ինքնուրույն վերլուծություններ անել:
Ծնողական Կոմիտեի նախագահ Արմեն Բոշյանը հայտարարել էր, որ Յուվենալ արդարադատությունը «երեխասպանություն» է, երբ երեխային կարող են հեռացնել ընտանիքից՝ հիմնվելով «ընդամենը ենթադրությունների վրա, որ այդ երեխայի նկատմամբ կարող է կիրառվել հոգեկան բռնություն»: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանում քիչ տոկոս է կազմում ընտանեկան բռնությունը:
Տեսահոլովակում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի յուվենալ արդարադատություն:
«Ինչ վերաբերում է երեխային տնից «հեռացնելուն», ապա ընտանեկան օրենսգրքի Հոդված 58-ի 1-ին կետի՝ երեխայի կյանքը կամ առողջությունը վտանգող անմիջական սպառնալիք դեպքում խնամակալության և հոգեբարձության մարմինն իրավասու է անմիջապես երեխային վերցնել ծնողներից (կամ նրանցից մեկից) կամ այն անձանցից, որոնց խնամքին է հանձնված երեխան»,- ասվում է հոլովակում:
Հեղինակները նշում են նաև, որ ծնողները կարող են զրկվել ծնողական իրավունքից, եթե վերջիններս դաժանաբար են վարվում իրենց երեխաների հետ:
Ինչ վերաբերում է բռնության դեպքերին՝ ՀԿ-ն նշում է, որ մեծ մասամբ կանայք ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին լռում են: Համաձայն Կանանց իրավունքների կենտրոնի՝ բռնության ենթարկված կանանց ընդամենը 6 տոկոսն է դիմում ոստիկանությանը:

The Pan-Armenian Parents Committee is spreading misinformation regarding the juvenile justice system, says an information video disseminated by Society Without Violence NGO. Producers of the video urge people to base their information on facts and make their own analyses.
Pan-Armenian Parents Committee coordinator Armen Boshyan, as seen in the video, says that juvenile justice system is "child murder," whereby a child can be removed from his family, based "solely on assumptions that that child might be undergoing so-called psychological abuse." Boshyan also said that there is only a small percentage of domestic violence cases in Armenia.
The video notes that the Republic of Armenia does not, in fact, have a juvenile justice system. "As for 'removing' a child from the home, according to Article 58 Section 1 of the Family Code, in case of the direct threat to the health or life of a child, the department of child and guardianship is authorized to take the child immediately from the parents (or one of them) or from those in whose care the child is placed," it says in the video.
The video also points out that parents can be deprived of parental rights if they treat their children cruelly — in particular, by "exercising physical or mental violence toward them and infringing upon their sexual inviolability."
As for cases of violence, the NGO notes that women often remain silent in domestic violence cases. According to the Women's Rights Center, only 6% of women who've experienced violence go to the police.