Յուվենալ արդարադատությունը երեխասպանություն չէ․ ՀՈԼՈՎԱԿԸ հերքում է ապատեղեկատվությունը
«Համահայկական Ծնողական Կոմիտե» կազմակերպությունն ապատեղեկատվութուն է տարածում Յուվենալ արդարադատության համակարգի վերաբերյալ: Այս մասին նշվում է տեղեկատվական տեսահոլովակում, որը տարածել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն։ Հոլովակի հեղինակները հորդորում են մարդկանց հիմնվել փաստերի վրա և ինքնուրույն վերլուծություններ անել:
Ծնողական Կոմիտեի նախագահ Արմեն Բոշյանը հայտարարել էր, որ Յուվենալ արդարադատությունը «երեխասպանություն» է, երբ երեխային կարող են հեռացնել ընտանիքից՝ հիմնվելով «ընդամենը ենթադրությունների վրա, որ այդ երեխայի նկատմամբ կարող է կիրառվել հոգեկան բռնություն»: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանում քիչ տոկոս է կազմում ընտանեկան բռնությունը:
Տեսահոլովակում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի յուվենալ արդարադատություն:
«Ինչ վերաբերում է երեխային տնից «հեռացնելուն», ապա ընտանեկան օրենսգրքի Հոդված 58-ի 1-ին կետի՝ երեխայի կյանքը կամ առողջությունը վտանգող անմիջական սպառնալիք դեպքում խնամակալության և հոգեբարձության մարմինն իրավասու է անմիջապես երեխային վերցնել ծնողներից (կամ նրանցից մեկից) կամ այն անձանցից, որոնց խնամքին է հանձնված երեխան»,- ասվում է հոլովակում:
Հեղինակները նշում են նաև, որ ծնողները կարող են զրկվել ծնողական իրավունքից, եթե վերջիններս դաժանաբար են վարվում իրենց երեխաների հետ:
Ինչ վերաբերում է բռնության դեպքերին՝ ՀԿ-ն նշում է, որ մեծ մասամբ կանայք ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին լռում են: Համաձայն Կանանց իրավունքների կենտրոնի՝ բռնության ենթարկված կանանց ընդամենը 6 տոկոսն է դիմում ոստիկանությանը:

Ювенальная юстиция – не детоубийство. Видеоролик опровергает дезинформацию
Организация «Всеармянский родительский комитет» распространяет дезинформацию о системе Ювенальная юстиция. Об этом говорится в информационном ролике, распространенном общественной организацией «Общество без насилия». Авторы ролика призывают людей полагаться на факты и самостоятельно делать анализы.
Председатель Родительского комитета Армен Бошян заявил, что Ювенальная юстиция – «детоубийство», когда ребенка могут отделить от семьи, основываясь «только на предположениях, согласно которым, в отношении ребенка может применяться психологическое давление». Также он заявил, что семейное насилие в Армении составляет незначительный процент.
В ролике отмечается, что в Республике Армения нет ювенальной юстиции. «Что касается «устранения» ребенка из дома, то согласно первой части статьи 58 семейного кодекса, в случае угрозы жизни или здоровью ребенка орган опеки или попечительства уполномочен немедленно отобрать ребенка у родителей (или одного  из них), на попечении которого он находится», - говорится в ролике.
Авторы также сообщают, что родители могут лишиться родительских прав в случае жестокого обращения с детьми.
По поводу случаев насилия общественная организация отмечает, что женщины в основном молчат о семейном насилии. Центр прав женщин сообщает, что в полицию обращаются только 6% подвергшихся насилию женщин.