Վթարային շենքի անմարդկային պայմանները․ բնակիչները մինչև 2015-ը սպասել չեն կարող (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ցրտերն ընկնելուն պես Սիսակյան 3 վթարային շենքի բնակիչների կյանքին սպառնացող վտանգը ահագնացել է: Բնակիչներից մի քանիսը, զանգահարելով Epress.am-ի խմբագրություն, պատմել են, որ սառցակալած խողովակները, չգործող կոյուղին, սառցապատ պատուհաններն ու պատշգամբները անհնար են դարձնում տարրական հիգենիայի կանոնների պահպանումն ապահովելը, կենցաղային կարիքները հոգալը։
Մեր թղթակիցն այցելել է Սիսակյան 3, որտեղ էլ բնակիչները նշել են, թե անհնար է դիմանալ անգամ մինչ գարուն, մինչդեռ, քաղաքապետարանի խոստումների համաձայն, իրենց նոր բնակարաններ են տրամադրվելու 2015 թվականի մայիսին։
Սիսակյան 3 շենքում շրջայցի ժամանակ մեր թղթակիցը բնակարաններում միայնակ և տարեց կանանց է հանդիպել: Նրանք պատմել են, որ կոյուղին սառել է և տներում հնարավոր չէ ապրել, քանի որ պատերը ճաքած են և վառարանները չեն օգնում, ուստի իրենք խնդրել են բարեկամներին պահել երեխաներին իրենց տներում:
Շենքում ապրում է 104 ընտանիք, նրանցից 25-ին բնակարներ են տալու առաջիկա օրերին, մյուսներին խնդրել են սպասել մինչև 2015 թվականը: Բնակիչների մի մասը դժգոհ է բաշխման մեթոդից։ Ըստ նրանց՝ առաջինը պետք է բնակարաններ տրվեին շենքի այն հատվածի բնակիչներին, որտեղ ապրելն առավել վտանգավոր է: Մյուսները չեն բողոքում, ասում են, որ բնակարններ են տվել բազմազավակ ընտանիքներին, նրանց և երեխաների դեմ բողոքելու բան չունեն։ Այդ մարդիկ քաղաքապետարանից են դժգոհ, որ ձգձգում է իրենց տուն տալու գործընթացը, չեն գիտակցում, որ անմարդկային պայմաններում հնարավոր չէ ապրել և իրենք «հազար ու մի հիվանդություններ են ստացել»:
Բնակիչները պատմում են, որ իրենց մեկ սենյականոցները ծառայում են և՛ որպես ննջարան, և՛ հյուրասենյակ, և՛ խոհանոց, և բաղնիք:
Քանի որ ընդհանուր բաղնիքը սառել է, բնակիչները տներում են լողանում: Նրանցից մի քանիսն ասում են, որ ցրտից տարբեր հիվանդություններ են ձեռք բերել և ցանկանում են դիմել որևէ դեսպանատուն՝ այլ երկրներում ապաստան ստանալու խնդրանքով։

Нечеловеческие условия в аварийном здании в Ереване: люди не могут ждать до 2015 года
С наступлением морозов жизнь жильцов аварийного здания на ул. Мисакяна 3 в Ереване стала невиносима. Группа граждан обратилась в редакцию Epress.am и рассказала о покрытых льдом трубах и балконах, недействующей канализации, невозможности обеспечить элементарные каноны гигиены.
Корреспондент Epress.am отправился по отмеченному адресу. Жильцы дома сообщили, что невозможно терпеть даже до весны, между тем, согласно обещаниям столичной мэрии, новые квартиры они получат в мае 2015 года.
В квартирах дома журналист встретился с одинокими и пожилыми женщинами. Канализация, по их словам, замерзла и жить в доме невозможно, так как на стенах трещины, а печки не помогают, поэтому многие оставляют детей у родственников.
В здании живет 104 семьи, 25 из них получат квартиру в ближайшие дни, других просят подождать до 2015 года. Люди недовольны методом распределения: по их мнению, в первую очередь необходимо обеспечить квартирами жильцов, проживающих в наиболее опасных условиях. Другие не жалуются, заявляя, что квартиры выдали многодетным семьям, против этого им сказать нечего, однако жильцы недовольны мэрией, «они не понимают, что невозможно жить в таких нечеловеческих условиях, мы уже заработали 1000 болезней». Однокомнатная квартира аварийного здания служит им одновременно в качестве спальни, гостевой, кухни и ванной комнаты.
Общая ванная покрыта льдом, людям приходится купаться в своих квартирах. Некоторые говорят о появлении у них различных болезней и намерении обратиться в посольства других стран с просьбой о получении убежища.