Հաշվիչ հանձնաժողովը նոր նախագահ ունի. «Գազպրոմի» հարցով դիմումը ՍԴ կբերեն
Այսօր տեղի է ունեցել ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նիստը, որը ընթացքում որոշում է կայացվել անվավեր ճանաչել հանձնաժողովի որոշումը՝ Հայաստանի կառավարության և Ռուսաստանի կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի պայմանագրի քվեարկության հաշվարկի մասին:
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն» և ԲՀԿ խմբակցությունների անդամները։ Նրանք ընտրել են հանձնաժողովի նոր նախագահ՝ ՀԱԿ խմբակցության անդամ Լյուդմիլա Սարգսյանին՝ նշելով, որ նախորդ նախագահը՝ Սուքիաս Ավետիսյանը, գերազանցել է իր լիազորությունները: Հաշվիչ հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական երկու և ՕԵԿ-ական մեկ անդամները նիստին չեն մասնակցել։
Չորս խմբակցությունները պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան՝ անվավեր ճանաչելու համար պայմանագրի վավերացումը:

Счетная комиссия обжалует в суде решение армянского парламента по вопросу «Газпрома»
26 декабря состоялось заседание счетной комиссии Национального Собрания, в ходе которого было решено признать недействительным решение комиссии о подсчете голосов на голосовании по договору о купле-продаже ЗАО «АрмРосгазпром» между правительствами Армении и России.
В заседании принимали участие члены фракций «Армянский национальный конгресс», «Наследие», «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения». Новым председателем комиссии избрана член фракции АНК Людмила Саргсян. Они заявили, что предыдущий председатель Сукиас Аветисян превысил свои полномочия. Два члена правящей РПА и один член фракции «Оринац еркир» не присутствовали на заседании.
Четыре фракции намерены обратиться в Конституционный суд с требованием признать недействительной ратификацию договора.