Մելիք գյուղի ղեկավարը մտադիր չէ ոսկու հանքի պոչամբարի կառուցման թույլտվություն տալ
Երեկ Արագածոտնի մարզի Մելիք գյուղի համայնքապետ Հակոբ Մկրտչյանն ավագանու արտահերթ նիստ է անցկացրել, որի ընթացքում քննարկվել է «Մեգո-Գոլդ» ընկերության կողմից Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի երրորդ պոչամբարի կառուցումը, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Մելիք գյուղի բնակիչները բազմիցս բողոքել են պոչամբարի կառուցման դեմ՝ պնդելով, որ հանքավայրի շահագործման հետևանքով գյուղում արդեն իսկ առողջապահական և բնապահպանական բնույթի լուրջ խնդիրներ կան։
Թերթը նշում է, որ ընկերությունը փետրվարի 10-ին հանրային լսումներ էր անցկացրել, որին, սակայն, քիչ թվով մարդիկ էին ներկա գտնվել։ Այս լսումները մտահոգություն են առաջացրել համայնքում, ինչի համար էլ ավագանին և գյուղապետը որոշել են դադարեցնել քննարկումները, մինչև որ համապատասխան ընկերությունները խորը ուսումնասիրություններ կատարեն։
«Մենք մեր որոշումն ենք այս պահին վերանայում, որովհետև անծանոթ էինք այդ ծրագրին։ Իսկ երբ ծանոթացա ծրագրի որոշ կետերին, տեսա, թե այն ինչ չափի վտանգ կհասցնի մեր գյուղին։ Ավագանու նիստից հետո կզանգեմ ընկերության տնօրենին և կասեմ, որ դադարեցնի վաղվա քննարկումները և այն տեղափոխի գյուղ։ Մինչև տասնյակ համապատասխան կազմակերպություններ իրենց խոսքը չասեն սրա վերաբերյալ, ես թույլտվություն չեմ տա։ Սա ահավոր է, որովհետև մեծ վտանգ ենք սրանից սպասում», - «Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ասել է համայնքապետ Հակոբ Մկրտչյանը։

Armenian Village Mayor Withdraws Permission to Mining Company to Build Tailing Dump
Hakob Mkrtchyan, head of the Melikgyugh rural community in Aragatsotn marz (province), yesterday called a special council meeting to discuss the construction of the third tailing dump of Mego-Gold LLC's Tukhmanuk gold mine, reports local daily Zhoghovurd.
Melikgyugh residents have repeatedly protested against construction of the tailing dump, arguing that there are already serious health and environmental problems in the village as a result of the mining.
The mining company, the newspaper reports, held public hearings on Feb. 10, which, however, had a low turnout. The hearings were a cause of concern for the community, and for this reason, the village council and village mayor decided to suspend the discussions until relevant companies conduct in-depth research.
"At the moment we are reviewing our decision because we were unfamiliar with the program. When I became acquainted with certain aspects of this program, I saw the extent of the threat posed to our village. After the council meeting I will call the company director and tell him to cancel tomorrow's discussion and move it to the village. Until a dozen relevant companies express their opinion on the matter, I won't give permission. This is horrible because there is an expected high risk," Mkrtchyan informed the newspaper.