ԱԺ-ն որոշեց «գազային հանձնաժողով» ստեղծել․ ՀԱԿ-ը կողմ էր, ԲՀԿ-ն՝ ձեռնպահ
Ազգային ժողովն այսօր որոշում է կայացրել ՌԴ-ի հետ կնքված գազային պայմանագրերը քննող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել։ ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի ներկայացրած նախագծին կողմ է քվեարկել 75 պատգամավոր, դեմ՝ 3, 30 պատգամավորներ ձեռնպահ են մնացել։
Հիշեցնենք, որ նախորդ քառօրյայի ընթացքում ՀՀԿ-ն արգելափակել էր ոչ կոալիցիոն ուժերի կողմից նման հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարը, ապա սեփական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել, որը տարբերվում էր 4 ոչ իշխանական խմբակցությունների առաջարկից։ Մասնավորապես, համաձայն նախագծի, հանձնաժողովի աշխատանքները պետք է դռնփակ անցնեին, ինչից դժգոհել են 4 խմբակցությունները։
Այնուամենայնիվ, ՀԱԿ խմբակցությունը որոշում է կայացրել հանձնաժողովի ստեղծմանը կողմ քվեարկել և մասնակցել դրա աշխատանքներին։ Խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ իրենք մեկ վերապահում ունեն, այն է՝ հանձնաժողովի աշխատանքների դռնփակ լինելը։ ՀԱԿ-ը միևնույնն է հաջողություն է համարում այն, որ գազային պայմանագրերի հարցով հանձնաժողով կստեղծվի:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը մինչ քվեարկությունը նշել է, որ իրենք ձեռնպահ են քվեարկելու: Հանձնաժողովի ստեղծմանը դեմ են քվեարկել միայն «Ժառանգություն» խմբակցության երեք պատգամավորներ: Դեռևս երեկ ՀՅԴ-ն նշել էր, որ կմասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին ու ոչինչ չի խանգարի ՀՅԴ-ականներին դռնփակ նիստից դուրս գալ ու պատմել է լրագրողներին, թե ինչ է քննարկվել։

Армянский парламент создаст комиссию по изучению газовых договоров с Россией
26 февраля Национальное Собрание Армении приняло решение создать временную комиссию по изучению заключенных с Россией договоров по газу. За представленный правящей Республиканской партией Армении и членом коалиции «Оринац еркир» проект проголосовали 75 депутатов, против – 3, 30 парламентариев воздержались.
В ходе прошедшей четырехдневки РПА блокировала идею некоалиционных сил создать подобную комиссию, затем выступила с собственной инициативой, отличной от предложения четырех некоалиционных фракций.
Тем не менее, «Армянский национальный конгресс» решил проголосовать за создание комиссии и принять участие в ее работах. Руководитель оппозиционной фракции Левон Зурабян сообщил о наличии оговорки, как то: работы комиссии не должны проводиться за закрытыми дверями. Тем не менее, АНК считает успехом создание комиссии по изучению газовых договоров.
До начала голосования секретарь «Процветающей Армении» Наира Зограбян заявила, что их фракция воздержится.
Против создания комиссии проголосовали только 3 депутата «Наследия». Еще вчера, 25 февраля, «Дашнакцутюн» заявила, что примет участие в работах комиссии и ничто не помешает дашнакам покинуть заседание и рассказать журналистам об обсуждении.