ԱԺ-ն որոշեց «գազային հանձնաժողով» ստեղծել․ ՀԱԿ-ը կողմ էր, ԲՀԿ-ն՝ ձեռնպահ
Ազգային ժողովն այսօր որոշում է կայացրել ՌԴ-ի հետ կնքված գազային պայմանագրերը քննող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել։ ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի ներկայացրած նախագծին կողմ է քվեարկել 75 պատգամավոր, դեմ՝ 3, 30 պատգամավորներ ձեռնպահ են մնացել։
Հիշեցնենք, որ նախորդ քառօրյայի ընթացքում ՀՀԿ-ն արգելափակել էր ոչ կոալիցիոն ուժերի կողմից նման հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարը, ապա սեփական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել, որը տարբերվում էր 4 ոչ իշխանական խմբակցությունների առաջարկից։ Մասնավորապես, համաձայն նախագծի, հանձնաժողովի աշխատանքները պետք է դռնփակ անցնեին, ինչից դժգոհել են 4 խմբակցությունները։
Այնուամենայնիվ, ՀԱԿ խմբակցությունը որոշում է կայացրել հանձնաժողովի ստեղծմանը կողմ քվեարկել և մասնակցել դրա աշխատանքներին։ Խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ իրենք մեկ վերապահում ունեն, այն է՝ հանձնաժողովի աշխատանքների դռնփակ լինելը։ ՀԱԿ-ը միևնույնն է հաջողություն է համարում այն, որ գազային պայմանագրերի հարցով հանձնաժողով կստեղծվի:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը մինչ քվեարկությունը նշել է, որ իրենք ձեռնպահ են քվեարկելու: Հանձնաժողովի ստեղծմանը դեմ են քվեարկել միայն «Ժառանգություն» խմբակցության երեք պատգամավորներ: Դեռևս երեկ ՀՅԴ-ն նշել էր, որ կմասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին ու ոչինչ չի խանգարի ՀՅԴ-ականներին դռնփակ նիստից դուրս գալ ու պատմել է լրագրողներին, թե ինչ է քննարկվել։

Armenian Parliament Votes to Establish Commission to Study Gas Contracts with Russia
Armenia's National Assembly today decided to create an ad-hoc commission to investigate the gas contracts signed with Russia last year. Of the ruling coalition , 75 members voted in favor, 3 against, and 30 abstained.
Recall, at the last four-day parliamentary session, the HHK blocked the idea of creating this commission, and then came up with its own initiative, which differed from the initial proposal by the four non-ruling parties.
Though opposition parties weren't pleased with the amended proposal, the Armenian National Congress (HAK), for one, voted in favor of creating the commission and participate in its work. Head of the HAK parliamentary faction Levon Zurabyan said they have one reservation — the commission's work being held behind closed doors. HAK, nevertheless, considered it a victory that there will be a commission to study the gas contracts.
Before the vote, Prosperous Armenia Party secretary Naira Zohrabyan said that her party will abstain.
Only the 3 Heritage Party MPs voted against the establishment of the commission.
The Armenian Revolutionary Federation yesterday said it will participate in the work of the commission and nothing will prevent its members from leaving the closed-doors meeting and telling the media what was discussed.