Կնոջը հոգեբուժարանում չեն պահի․ դատարանը մերժել է տնօրենի դիմումը
Ավանի հոգեբուժական կլինիկա տեղափոխված քաղաքացի Ժուլետա Ամարիկյանն այլևս հարկադիր բուժման համար կլինիկայում չի մնա։ Նման որոշում է կայացրել Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ քննելով հաստատության տնօրեն Ա. Հակոբյանի դիմումը։ Այս մասին հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կայքը։
Հակոբյանը դիմել էր դատարան՝ պահանջելով Ժուլետա Ամարիկյանին հարկադիր բուժման ենթարկել, սակայն կինը պնդում էր, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ չունի և հոգեբուժական կլինիկա տեղափոխվել է բնակարանի շուրջ եղբոր հետ ծագած վեճի պատճառով:
Նախորդ դատական նիստին Ժուլետա Ամարիկյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Հայրապետյանն առարկել էր ներկայացված դիմումի դեմ` նշելով, որ դիմումը չի համապատասխանում ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված պահանջներին, որի պատճառով չպետք է վարույթ ընդունվեր դատարանի կողմից: Բացի դա, դիմումում պետք է նշված լինեին հարկադիր բուժման ենթարկելու պատճառները: Տիգրան Հայրապետյանը ներկայացրել էր նաև հոգեբուժական հանձնաժողովի կայացրած եզրակացության թերությունները: Մասնավորապես, ՀՀ Սահմանադրության 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ ենթակետից հետևում է, որ հոգեկան հիվանդ անձին կարելի է զրկել ազատությունից նրանից բխող հասարակական վտանգը կանխելու նպատակով: Մինչդեռ, հոգեբուժական հանձնաժողովի եզրակացության մեջ չի նշվել, թե ինչ վտանգ է ներկայացրել Ժուլետա Ամարիկյանը, կոնկրետ որ շրջապատի համար, ինչպես նաև կոնկրետ հիվանդութունը, որով տառապել է Ժուլետա Ամարիկյանը, նրա հիվանդության ողջ պատմությունը և մի շարք այլ տվյալներ:
Ըստ ժուլետա Ամարիկյանի՝ իրեն հետազոտել են երկու բժիշկներ, մինչդեռ եզրակացությունը ստորագրված է չորս անձանց կողմից: Կնոջ ներկայացուցիչը դատարանին ներկայացրել էր նաև հոգեբուժական հիմնարկից դուրս գրվելուց հետո «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում անցած հետազոտությունների փաստաթղթերը, որի ընթացքում նյարդաբանը պարզել էր, որ Ժուլետա Ամարիկյանի գիտակցությունը պարզ է, զննման պահին սուր պաթոլոգիա չի հայտնաբերվել:
Այսպիսով, Տիգրան Հայրապետյանը հայտնել էր, որ ներկայացված դիմումն ակնհայտ անհիմն է, քանի որ Ժուլետա Ամարիկյանը չունի հոգեկան առողջության խնդիրներ, և նրան հոգեբուժական հիմնարկ տեղափոխելը ակնհայտ ապօրինություն է եղել:

Женщину освободили. Армянский суд отклонил иск директора психиатрической клиники
Гражданка Жюльетта Амарикян больше не будет оставаться на принудительном лечении в психиатрической клинике ереванского района Аван. Такое решение принял суд общей юрисдикции административных районов Аван и Нор-Норк, рассмотрев заявление директора медучреждения Арега Акопяна. Об этом сообщает ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Акопян обратился в суд, требуя привлечь женщину к принудительному лечению. Однако сама Амарикян утверждает, что у нее нет проблем с психикой, а в клинику ее доставили из-за квартирного спора с братом.
На предыдущем судебном заседании представитель гражданки Тигран Айрапетян возразил против иска, заявив, что заявление не соответствует требованиям, закрепленным в гражданском процессуальном кодексе Армении, поэтому нельзя было принимать заявление к производству. Кроме того, в заявлении нужно было указать причины принятия решения о принудительном лечении. Айрапетян представил также упущения в заключении психиатрической комиссии. В частности, из шестого подпункта первой части статьи 16 Конституции Армении следует, что психически больного человека можно лишить свободы с целью предотвращения представляемой им угрозы. Между тем, в заключении психиатрической комиссии не отмечалось, какую угрозу представляла Жюльетта Амарикян, для какого именно окружения, также не названа конкретная болезнь, вся история болезни Амарикян и ряд других данных.
Кроме того, по словам Амарикян, ее обследовали два врача, однако заключение подписали четверо. Ранее представитель женщины предъявил документы обследования в медцентре «Армения», проведенного после выписки из психиатрической клиники. Тогда невролог выяснил, что Жюльетта Амарикян в здравом уме, в ходе обследования острой патологии обнаружено не было. Таким образом, по словам Тиграна Айрапетяна, представленное заявление необоснованно, так как у его подзащитной нет проблем с психикой, и ее перевод в клинику был явно незаконным.