Բախտագուշակ Վարսիկը որդու գործով դատին չներկայացավ․ ցուցմունք տվեց նրա ամուսինը
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի գործով այսօրվա դատական նիստին ցուցմունք է տվել ամբաստանյալի հայրը՝ Համլետ Հակոբյանը, ով պնդել է, որ իր որդին ու հարսը՝ Հասմիկ Խաչատրյանը, «հաշտ ու համերաշխ են ապրել», և Սարգիսը երբեք կնոջ վրա ձեռք չի բարձրացրել։ Ավելին՝ Համլետ Հակոբյանը մեղադրանքներ է հնչեցրել հարսի հասցեին՝ հայտարարելով, որ նա պարբերաբար ծեծում էր երեխաներին։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը՝ նշելով, որ վկայի ցուցմունքը չափազանց արհեստական է հնչել։
Սարգիս Հակոբյանի մայրը, ով Գավառում հայտնի է որպես բախտագուշակ Վարսիկ, ինչպես նախորդ, այդպես էլ այս նիստին չի ներկայացել։ Նրա բացակայությունը պատճառաբանվել է նրանով, որ նա՝ որպես ամբաստանյալի մերձավոր ազգական, իրավունք ունի հրաժարվել ցուցմունքից։ Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին Հակոբյանների ընտանեկան բժիշկը գրություն էր ներկայացրել, որի համաձայն՝ Հակոբյանի մայրը տառապում է սկլեռոզով և չի կարող ցուցմունք տալ։
Այսօրվա նիստին ցուցմունք է տվել նաև Հասմիկ Խաչատրյանի հորեղբոր աղջիկը՝ Գոհար Խաչատրյանը, ով հաստատել է, որ Հասմիկը պարբերաբար ամուսնու կողմից ծեծի է ենթարկվել։
Հաջորդ դատական նիստին՝ ապրիլի 2-ին, դատարանում ցուցմունք է տալու ամբաստանյալը։ Դատարանը հրավիրել է նաև փորձագետների, ովքեր պետք է ներկայացնեն փորձաքննությունների արդյունքները։
Բացի դրանից, մեղադրյալի ներկայացուցիչը միջնորդել է, որպեսզի հարցաքննվեն իրենց կողմից հրավիրված վկաները։ Դատարանը միջնորդությունը բավարարել է։ Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբանն Epress.am-ի հետ զրույցում համոզմունք է հայտնել, որ այս վկաների ցուցմունքները ևս արհեստական են լինելու, քանի որ նրանք հիմնականում բախտագուշակ Վարսիկի հաճախորդներն են, ու փորձելու են արդարացնել նրա որդուն։
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստին Հասմիկ Խաչատրյանը մանրամասն պատմել էր ծեծի երեք դեպքի մասին, որոնք տեղի են ունեցել 2013 թվականի մայիսի 5-ին, նույն ամսվա վերջին և հունիսի 12-ին: Վերջին դեպքից հետո կինը փախել է ամուսնու տանից: Մայիսի 5-ին ամուսինը հարվածել է կնոջ գլխին, ականջին, պահել սառը և տաք ջրի տակ։ Մոտ մեկ շաբաթ, ըստ տուժողի ցուցմունքի, նա անկողնային վիճակում է եղել ու իրեն թույլ չեն տվել տեսակցել հորը վերջինիս ծննդյան օրը՝ մայիսի 12-ին։ Մայիսի վերջին ամուսինը կրկին հարբած է տուն եկել, հարցրել՝ արդյոք կինը գիտի, որ ինքը «լավ տղա է», և ծխախոտը հանգցրել է Հասմիկի ձեռքին։ Հունիսին էլ Հասմիկին ծեծել է ոչ միայն ձեռքերով ու ոտքերով, այլև աթոռով։
Խաչատրյանի ծնողները ևս ցուցմունքներ էին տվել՝ հաստատելով, որ ընտանիքում վեճերը պարբերաբար են եղել, որ աղջիկը անընդհատ փախել-եկել է հայրական տուն, սակայն հետագայում միշտ միացել է ամուսնու հետ, քանի որ երեխաներ ուներ։
Լուսանկարում՝ գործը քննող Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյան

В Армении гадалка Варсик не явилась на суд: показания дал отец подсудимого
В ходе очередного судебного заседания по делу 33-летнего Саргиса Акопяна, обвиняемого в избиении жены, причинении психологического и физического насилия на протяжении 9 лет, дал показания отец подсудимого Гамлет Акопян. Он утверждает, что сын и невестка Асмик Хачатрян «жили мирно и дружно», и Саргис никогда не поднимал руки на жену. Более того, Акопян обвинил невестку в периодическом избиении детей. Об этом Epress.am сообщил адвокат пострадавшей Тигран Мурадян, по словам которого, показания свидетеля «звучали крайне искусственно».
Мать обвиняемого, известная в городе Гавар гадалка Варсик, не явилась и на это заседание. Ее отсутствие объяснили тем, что, как близкий родственник подсудимого, она имеет право отказаться от дачи показаний. На прошедшем заседании семейный врач Акопянов представил письмо, согласно которому, мать подсудимого страдает склерозом и не может давать показания.
В своих показаниях двоюродная сестра потерпевшей Гоар Хачатрян подтвердила, что Акопян периодически избивал жену.
Сам подсудимый выскажется на следующем заседании, намеченном на 2 апреля. Суд также пригласил специалистов, которые представят результаты экспертиз.
Кроме того, представитель обвиняемого ходатайствовал о допросе приглашенных ими свидетелей. Суд удовлетворил ходатайство. В беседе с Epress.am адвокат Асмик Хачатрян выразил мнение, что показания этих свидетелей также будут искусственными, так как эти люди в большинстве своем являются посетителями гадалки Варсик, которые, по его мнению, постараются оправдать ее сына.
На прошедшем заседании Асмик Хачатрян подробно рассказала о трех случаях избиения, которые произошли 5 мая 2013 года, в конце того же месяца и 12 июня. После последнего избиения женщина сбежала из дома мужа. 5 мая Акопян ударил жену по голове, по уху, держал ее под холодной и горячей водой. Согласно показаниям пострадавшей, она слегла на неделю. Кроме того, ей не разрешили увидеться с отцом в день его рождения 12 мая. В конце мая муж снова пришел домой пьяный, спросил, знает ли жена, что он – «хороший парень», и стал гасить сигарету о руку жены. В июне же он бил Асмик не только руками и ногами, но и стулом. При этом, по словам жены, Акопян часто говорил, что она ему не пара, а все девушки города сходят по нему с ума.
Родители женщины подтвердили, что в семье периодически бывали скандалы, их дочь сбегала в отцовский дом, но впоследствии всегда возвращалась к мужу, «потому что у нее есть дети».
На фото председатель суда общей юрисдикции Гегаркуникской области Агван Петросян, рассматривающий данное дело