Բախտագուշակ Վարսիկը որդու գործով դատին չներկայացավ․ ցուցմունք տվեց նրա ամուսինը
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի գործով այսօրվա դատական նիստին ցուցմունք է տվել ամբաստանյալի հայրը՝ Համլետ Հակոբյանը, ով պնդել է, որ իր որդին ու հարսը՝ Հասմիկ Խաչատրյանը, «հաշտ ու համերաշխ են ապրել», և Սարգիսը երբեք կնոջ վրա ձեռք չի բարձրացրել։ Ավելին՝ Համլետ Հակոբյանը մեղադրանքներ է հնչեցրել հարսի հասցեին՝ հայտարարելով, որ նա պարբերաբար ծեծում էր երեխաներին։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը՝ նշելով, որ վկայի ցուցմունքը չափազանց արհեստական է հնչել։
Սարգիս Հակոբյանի մայրը, ով Գավառում հայտնի է որպես բախտագուշակ Վարսիկ, ինչպես նախորդ, այդպես էլ այս նիստին չի ներկայացել։ Նրա բացակայությունը պատճառաբանվել է նրանով, որ նա՝ որպես ամբաստանյալի մերձավոր ազգական, իրավունք ունի հրաժարվել ցուցմունքից։ Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին Հակոբյանների ընտանեկան բժիշկը գրություն էր ներկայացրել, որի համաձայն՝ Հակոբյանի մայրը տառապում է սկլեռոզով և չի կարող ցուցմունք տալ։
Այսօրվա նիստին ցուցմունք է տվել նաև Հասմիկ Խաչատրյանի հորեղբոր աղջիկը՝ Գոհար Խաչատրյանը, ով հաստատել է, որ Հասմիկը պարբերաբար ամուսնու կողմից ծեծի է ենթարկվել։
Հաջորդ դատական նիստին՝ ապրիլի 2-ին, դատարանում ցուցմունք է տալու ամբաստանյալը։ Դատարանը հրավիրել է նաև փորձագետների, ովքեր պետք է ներկայացնեն փորձաքննությունների արդյունքները։
Բացի դրանից, մեղադրյալի ներկայացուցիչը միջնորդել է, որպեսզի հարցաքննվեն իրենց կողմից հրավիրված վկաները։ Դատարանը միջնորդությունը բավարարել է։ Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբանն Epress.am-ի հետ զրույցում համոզմունք է հայտնել, որ այս վկաների ցուցմունքները ևս արհեստական են լինելու, քանի որ նրանք հիմնականում բախտագուշակ Վարսիկի հաճախորդներն են, ու փորձելու են արդարացնել նրա որդուն։
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստին Հասմիկ Խաչատրյանը մանրամասն պատմել էր ծեծի երեք դեպքի մասին, որոնք տեղի են ունեցել 2013 թվականի մայիսի 5-ին, նույն ամսվա վերջին և հունիսի 12-ին: Վերջին դեպքից հետո կինը փախել է ամուսնու տանից: Մայիսի 5-ին ամուսինը հարվածել է կնոջ գլխին, ականջին, պահել սառը և տաք ջրի տակ։ Մոտ մեկ շաբաթ, ըստ տուժողի ցուցմունքի, նա անկողնային վիճակում է եղել ու իրեն թույլ չեն տվել տեսակցել հորը վերջինիս ծննդյան օրը՝ մայիսի 12-ին։ Մայիսի վերջին ամուսինը կրկին հարբած է տուն եկել, հարցրել՝ արդյոք կինը գիտի, որ ինքը «լավ տղա է», և ծխախոտը հանգցրել է Հասմիկի ձեռքին։ Հունիսին էլ Հասմիկին ծեծել է ոչ միայն ձեռքերով ու ոտքերով, այլև աթոռով։
Խաչատրյանի ծնողները ևս ցուցմունքներ էին տվել՝ հաստատելով, որ ընտանիքում վեճերը պարբերաբար են եղել, որ աղջիկը անընդհատ փախել-եկել է հայրական տուն, սակայն հետագայում միշտ միացել է ամուսնու հետ, քանի որ երեխաներ ուներ։
Լուսանկարում՝ գործը քննող Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյան

'Peace and Harmony': Father of Accused in Domestic Violence Case Testifies in Court
Testifying in the Gegharkunik District Court of First Instance today in the case of Sargis Hakobyan, 33, accused of beating his wife and causing psychological and physical pain for 9 years, was the defendant's father, Hamlet Hakobyan, who claimed that his son and daughter-in-law, Hasmik Khachatryan, "lived in peace and harmony" and Sargis never raised a hand on his wife. Moreover, Hakobyan accused his daughter-in-law of regularly beating the children. This was conveyed to Epress.am by Khachatryan's lawyer, Tigran Muradyan, who said that the witness' testimony sounded "extremely artificial."
Hakobyan's mother, who is known in Gavar as Varsik the fortune-teller, just as last time, so too did not appear in court today. Her absence was explained by the fact that as a close relative of the defendant she has the right to refuse to testify. Recall, at the last court session, the Hakobyan family doctor provided a note saying that Hakobyan's mother is suffering from sclerosis and cannot testify.
Also testifying in court today was Khachatyran's cousin (the daughter of her father's brother), Gohar Khachatryan, who confirmed that Hasmik was regularly beaten by her husband.
The defendant will testify at the next court session, scheduled for April 2. The Court also invited experts who will present the results of the examinations.
In addition, the representative of the accused made a motion for the witnesses they invited to be examined. The judge sustained the motion. Khachatryan's attorney, in conversation with Epress.am, believed the testimonies of these witnesses will also be artificial, as they are mainly clients of Varsik the fortune-teller, and they will try to absolve her son.
Recall, at the last court session, Khachatryan described in detail 3 instances of abuse that occurred on May 5, 2013; at the end of May 2013; and June 12, 2013. After the last incident, she ran away from her husband's home. On May 5, her husband hit her on the head, her ear, and kept her under alternating cold and hot water. According to Khachatryan's testimony in court, she was bedridden for one week. Furthermore, she wasn't allowed to see her father on his birthday, May 12. At the end of May, her husband came home drunk again, asked whether she knows that he's "a good guy," and put out his cigarette on his wife's hand. In June, Hakobyan beat Khachatryan with not only his hands and feet, but also a chair.
Khachatryan's parents also testified, confirming that there there were regular disputes in the family and their daughter constantly escaped and came to their home, but she always returned to her husband, because she has children.