«Նաիրիտի» ղեկավարությունը գործարանը կործանելու քաղաքականություն է վարել․ նախկին տնօրեն
«Նաիրիտ» գործարանի ղեկավարությունը 2007 թվականից ի վեր տարել է գործարանը կործանելու քաղաքականություն: «Փաստինֆո» գործակալության հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը, ով գործարանը ղեկավարել է 2005-07 թվականներին: Նա հավելել է նաև, որ տարիներ շարունակ «Նաիրիտ»-ը շուկայից դուրս մղելու նպատակային ծրագիր է իրականացվել:
««Նաիրիտ»-ը մեծ մրցակից էր դարձել ռուսական «Բայեր» ընկերության համար, մեծ թափով գրավել էր ռուսական շուկան»,- նշել է նախկին տնօրենը:
Գործարանի ներկա վիճակի համար Կարեն Իսրայելյանը մեղադրում է նաև ՀՀ կառավարությանը, քանի որ վերջինը գործարանի 10% բաժնետերն է, և, իր խոսքով, եթե գոնե այդ 10%-ի հսկողությունը ճիշտ կատարեր և ոչ թե վստահեր «Նաիրիտ»-ի ղեկավարությանը, ժամանակին կկարողանար կանխել անցանկալի զարգացումները:
«2009թ. հունվարի 1-ի դրությամբ «Նաիրիտ»-ի սեփականատեր Rhinoville Property Limited ընկերությունը պետք է արդեն շուրջ 60 մլն. դոլարի ներդրում կատարեր և, պայմանագրի համաձայն, չկատարելու դեպքում պետք է զրկվեր իր բաժնեմասից: Չկատարեց, իսկ կառավարությունը դրա մասին տեղյակ էր և կարող էր նրա ձեռքից վերցնել, այդ դեպքում կառավարությունը նորից կդառնար գործարանի 100%-անոց բաժնետերը, ինքն իր քաղաքականությունը կվարեր»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
«Փաստինֆոն» ընդգծում է, որ այդ օֆշորային ընկերության կառավարման շնորհիվ այսօր «Նաիրիտ»-ը շուրջ 300 մլն դոլարի պարտքեր ունի:

Nairit Management Pursued a 'Policy of Destroying the Plant,' Says Former Director
Since 2007, the management of Nairit Plant has pursued a policy of destroying the plant, Karen Israelyan, who was the plant's director from 2005–2007, told Pastinfo.am , adding that for years, there has been a targeted program to oust Nairit from the market.
"Nairit had become a big competitor to the Russian company Bayer; it had practically conquered the Russian market," said the former director.
Israelyan partly blames the Government of Armenia for the current state of the plant, since it owns10% of the shares and, according to him, if the government exercised control over at least that 10% and didn't trust the leadership of Nairit, undesirable developments could have been prevented in time.
"The situation on January 1, 2009, was that Nairit's owner, Rhinoville Property Limited, had to make an investment of around $60 million and, according to the contract, in case of default, it should have been deprived of its share. It defaulted, and the government was aware of this and could've taken away from it, and in this case the government again would become the 100% shareholder of the plant and would pursue its own policy," said Israelyan.
Pastinfo.am notes that due to the management of this offshore company, Nairit Plant today has debts totalling nearly $300 million.