«Նաիրիտի» ղեկավարությունը գործարանը կործանելու քաղաքականություն է վարել․ նախկին տնօրեն
«Նաիրիտ» գործարանի ղեկավարությունը 2007 թվականից ի վեր տարել է գործարանը կործանելու քաղաքականություն: «Փաստինֆո» գործակալության հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը, ով գործարանը ղեկավարել է 2005-07 թվականներին: Նա հավելել է նաև, որ տարիներ շարունակ «Նաիրիտ»-ը շուկայից դուրս մղելու նպատակային ծրագիր է իրականացվել:
««Նաիրիտ»-ը մեծ մրցակից էր դարձել ռուսական «Բայեր» ընկերության համար, մեծ թափով գրավել էր ռուսական շուկան»,- նշել է նախկին տնօրենը:
Գործարանի ներկա վիճակի համար Կարեն Իսրայելյանը մեղադրում է նաև ՀՀ կառավարությանը, քանի որ վերջինը գործարանի 10% բաժնետերն է, և, իր խոսքով, եթե գոնե այդ 10%-ի հսկողությունը ճիշտ կատարեր և ոչ թե վստահեր «Նաիրիտ»-ի ղեկավարությանը, ժամանակին կկարողանար կանխել անցանկալի զարգացումները:
«2009թ. հունվարի 1-ի դրությամբ «Նաիրիտ»-ի սեփականատեր Rhinoville Property Limited ընկերությունը պետք է արդեն շուրջ 60 մլն. դոլարի ներդրում կատարեր և, պայմանագրի համաձայն, չկատարելու դեպքում պետք է զրկվեր իր բաժնեմասից: Չկատարեց, իսկ կառավարությունը դրա մասին տեղյակ էր և կարող էր նրա ձեռքից վերցնել, այդ դեպքում կառավարությունը նորից կդառնար գործարանի 100%-անոց բաժնետերը, ինքն իր քաղաքականությունը կվարեր»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
«Փաստինֆոն» ընդգծում է, որ այդ օֆշորային ընկերության կառավարման շնորհիվ այսօր «Նաիրիտ»-ը շուրջ 300 մլն դոլարի պարտքեր ունի:

Бывший директор: Руководство «Наирит»-а проводило политику уничтожения завода
С 2007 года руководство завода «Наирит» проводило политику уничтожения завода. Об этом агентству «Пастинфо» сообщил бывший директор завода Карен Исраелян, руководивший «Наиритом» в 2005-2007 годах. По его словам, на протяжении лет осуществлялась целевая программа по вытеснению завода с рынка.
««Наирит» стал большим конкурентом для российской «Bayer», практически завладел российским рынком», - сказал экс-директор.
В нынешней ситуации Исраелян обвиняет правительство Армении, так как оно является владельцем 10% завода, и, по словам бывшего директора, если бы правительство верно осуществляло контроль над этими 10%, а не доверяло руководству «Наирит»-а, ему удалось бы своевременно предотвратить нежелательное развитие событий.
«На положение 1 января 2009 года владелец завода компания Rhinoville Property Limited должна была совершить инвестиции на 60 млн. долларов, а в случае невыполнения этого, по договору, должна была лишиться своей доли. Не выполнила, правительство знало об этом и могло отобрать завод, в таком случае оно снова превратилось бы в 100-процентного акционера, проводило бы свою политику», - сказал Исраелян.
«Пастинфо» отмечает, что благодаря управлению этой оффшорной компании на сегодняшний день «Наирит» имеет долг в размере почти 300 млн. долларов.