Արդյոք «գենդեր»-ը պետք է ներառել դասագրքերում․ թեժ քննարկում Երևանում
Այսօր հասարակությունում «գենդեր» բառն ասելը հավասարազոր է հայհոյելուն․ դուք ի՞նչ կոնտեքստում եք ներկայացնում այս ծրագիրը։ Այսօր Երևանի «Կոնգրես» հյուրանոցում «Գենդերային բաղադրիչի ներառումը «հասարակագիտություն» առարկայի դասագրքերում» թեմայով քննարկման ժամանակ նման հարց է տվել «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության ներկայացուցիչ Լիլիթ Նազարյանը։
Նշված առաջարկությունների փաթեթը պատրաստվել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի կողմից ու հիմնված է 140 փորձագետների վերլուծությունների և ուսումնասիրությունների վրա։ Փաթեթը երկու տարի տևողություն ունեցող ծրագրի երրորդ փուլն է․ ծրագրի նպատակն էր ուսումնասիրել, վերլուծել և վերանայել «հասարակագիտություն» առարկայի դասագրքերի բովանդակությունն ու դասավանդման մեթոդները գենդերային տեսանկյունից։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ թեմաները, որոնք արծարծում են այնպիսի կարևորագույն խնդիրներ, ինչպիսիք են գենդերային հարաբերությունները հասարակության մեջ՝ գենդերային դերեր, գենդերային կարծրատիպեր, գենդերային խտրականություն, գենդերային անհամաչափություն հասարակական և քաղաքական տարբեր ոլորտներում և այլն, ընդգրկված չեն և ոչ մի դասագրքում։ Այնինչ բազամաթիվ վիճակագրական տվյալներ խոսում են հայաստանյան հասարակությունում առկա գենդերային անհավասարության, կանանց և տղամարդկանց սոցիալական դիրքի և կյանքի հնարավորությունների անհամաչափության, ընտանիքում, աշխատաշուկայում և մի շարք այլ ոլորտներում առկա գենդերային խտրականության մասին։
Երևանի «Կոնգրես» հյուրանոցում անցկացված այսօրվա կլոր սեղանի որոշ մասնակիցներ, սակայն, կարծիք են հայտնել, որ նման ծրագիրը ներկայիս քաղաքական մթնոլորտում անիրատեսական է, հատկապես, վերջերս առաջարկված գենդերային հավասարության օրենքի շուրջ բարձրացված աղմուկից հետո։
«Հինգ տարի առաջ այս ծրագիրը կարող էր իմաստ ունենալ։ Բայց հիմա, այսօր՝ 2014 թ․-ի ապրիլի 15-ին, այսօրվա իրավիճակի վերաբերյալ ոչինչ չկա։ Դուք Հայաստանին ընդհանրապես չեք անդրադարձել։ Ի՞նչ հասարակությունում, ի՞նչ երկրում, ի՞նչ համատեքստում եք դուք սա ուսումնասիրում։ Ի՞նչ հույսով եք ներկայացնում այս առաջարկությունները»,- հարցրել է Նազարյանը։
Ի պատասխան՝ «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի ծրագրերի ղեկավար Աննա Նիկողոսյանն ասել է, որ հասարակագիտությունը դպրոցական կարևոր առարկա է, քանի որ այն ձևավորում է ապագա քաղաքացիներ և հասարակության անդամներ։
Կլոր սեղանի մեկ այլ մասնակից, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) ներկայացուցիչը նույնպես չի համաձայնել «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության ներկայացուցչի հետ՝ ասելով, որ միասին իրենք պետք է հասկանան խնդիրն ու թե ինչպես կարող են անդրադառնալ դրան։ Այն, որ «գենդեր» բառը կարող է նման իրարանցման պատճառ դառնալ, նշանակում է, որ աշխատանքի կարիք կա։ ՄԱԶԾ-ի ներկայացուցչի կարծիքով՝ այս աշխատանքի մեկնարկային կետը կանանց և ընտանիքների որոշումն է՝ իգական սեռի պտղից արհեստական եղանակով ազատվելու վերաբերյալ։ Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումը լուրջ խնդիր է Հայաստանում։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացուցիչ Արմենուհի Թանաշյանը կարծիք է հայտնել, որ դպրոցներում գենդերի վերաբերյալ առանձին թեմայի կարիք չկա։ Ըստ նրա՝ այդպիսով «մենք երեխաներին ասում ենք՝ ամեն ինչից առանձին գոյություն ունի գենդեր, որն իր համար ապրում է կղզում»։ Թանաշյանի կարծիքով՝ կարևոր է ուսուցիչներին կրթելը։
«Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ծրագիրն առաջարկում է հանրային իրազեկման միջոցառումներ անցկացնել, մասնավորապես, սեմինարներ և կլոր սեղաններ ոչ միայն ուսանողների, այլև ծնողների, համայնքային ներկայացուցիչների և մանկավարժների համար։
Կլոր սեղանն ավարտվել է համեմատաբար խաղաղ մթնոլորոտւմ՝ չնայած այն բանին, որ «Քրիստոնյաներն ընդդեմ համարակալման» ՀԿ-ի նախագահ Խաչիկ Ստամբոլցյանը փորձել է դրան խանգարել հանդիպման մեկնարկին։
«Ամոթ է, դուք հայ կանայք եք»,- բղավել է նա, երբ կլոր սեղանի կազմակերպիչներն արգելափակել են նրա մուտքը դահլիճ։ Քիչ անց ժամանած անվտանգության ծառայողները նրան հեռացրել են դահլիճից, սակայն Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը միջամտել է ու կազմակերպիչներին կոչ արել նրան ներս թողնել։
«Ես Ստամբոլցյանի հետ համաձայն չեմ, բայց նրա ասածի մեջ որոշ ճշմարտություն կա։ Նա պետք է իր տեսակետներն արտահայտելու իրավունք ունենա։ Մենք պարտավոր ենք լսել նրան, հատկապես, քանի որ այս ծրագիրը հանդուրժողականություն և հավասարություն է քարոզում ու դեմ է խտրականությանը», - ավելի ուշ՝ հարց ու պատասխանի ընթացքում ավելացրել է նա։
Կլոր սեղանի կազմակերպիչները, սակայն, նշել են, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ստամբոլցյանը փորձել է խափանել իրենց միջոցառումները, ու իրենք ուրախ կլինեին նրան թույլ տալ իր տեսակետներն արտահայտել, եթե նա հանգիստ նստեր ու թույլ տար՝ մյուսները խոսեին, այնինչ նա պարզ ասել էր, որ իր նպատակը միջոցառմանը խանգարելն էր։

Включать ли понятие «гендер» в школьную программу: обсуждение в Ереване
На сегодняшний день произнесение в армянском обществе слова «гендер» равносильно ругательству: в каком контексте вы представляете данную программу? Подобный вопрос в ходе круглого стола на тему «Включение гендерного компонента в учебники по обществознанию» в ереванской гостинице «Конгресс» задала представитель организации «Фонды открытого общества-Армения» Лилит Назарян.
Пакет отмеченных предложений подготовлен общественной организацией «Общество без насилия» и основан на анализах и исследованиях 140 экспертов. Пакет является третьим этапом программы длительностью 2 года: цель программы – изучить, проанализировать, пересмотреть содержание учебников по обществознанию и методы преподавания с гендерной точки зрения.
Исследования показали, что темы, затрагивающие такие важнейшие вопросы, как гендерные отношения в обществе – гендерные роли, гендерные стереотипы, гендерная дискриминация, гендерная непропорциональность в различных общественных и политических сферах и т.д. – не включены ни в один учебник. Между тем, многочисленные статистические данные говорят о существующем в армянском обществе гендерном неравенстве, социальном положении женщин и мужчин и диспропорции в возможностях, о гендерной дискриминации в семье, на бирже труда и в ряде других сфер.
Некоторые участники круглого стола, однако, выразили мнение, что в нынешних политических условиях данная программа нереальна, особенно после шумихи, поднятой вокруг закона о гендерном равенстве.
«Эта программа имела бы смысл 5 лет назад. Но теперь, сегодня, 15 апреля 2014 года, нет ничего о ситуации на сегодняшний день. Вы совершенно не коснулись Армении. В каком обществе, в какой стране, в каком контексте вы рассматриваете это? В надежде на что вы представляете эти предложения?», - поинтересовалась Назарян.
Ей ответила руководитель программ общественной организации «Общество без насилия» Анна Никогосян, по словам которой обществознание является важным школьным предметом, так как оно формирует будущих граждан и членов общества.
Другой участник обсуждения, представитель Программы развития ООН также не согласился с представителем «Фондов открытого общества-Армения», заявив, что вместе они должны понять проблему и то, как они могут коснуться этого вопроса. То, что слово «гендер» может стать причиной подобного переполоха, означает, что есть необходимость в работе. По словам представителя Программы развития, точкой отсчета программы является решение женщин и семьей в целом об искусственном прерывании беременности, обусловленном женским полом плода. В Армении селективные аборты являются серьезной проблемой.
Представитель министерства труда и социальных вопросов Арменуи Танашян выразила мнение, что нет нужды в отдельных темах о гендере в школах. По ее мнению, таким образом «мы говорим детям: сам по себе существует гендер, который живет себе на острове». Танашян считает, что важно просвещение учителей.
Представитель «Общества без насилия», в свою очередь, заявил, что программа предлагает осуществить мероприятия по оповещению общества, в частности, организовать семинары и круглые столы не только для студентов, но и родителей, представителей различных общин и педагогов.
Круглый стол завершился в сравнительно мирной атмосфере, несмотря на то, что председатель общественной организации «Христиане против нумерации людей» Хачик Стамболцян попытался воспрепятствовать началу встречи.
«Позор! Вы – армянские женщины», - прокричал он, когда организаторы мероприятия заблокировали вход в зал. Позже сотрудники службы безопасности увели его, однако в инцидент вмешалась член Совета старейшин Еревана от партии «Наследие» Анаит Бахшян и призвала организаторов впустить Стамболцяна.
«Я не согласна со Стамболцяном, но в его словах есть доля правды. Он должен иметь право выразить свое мнение. Мы обязаны выслушать его, особенно потому, что эта программа стимулирует толерантность и равенство и  против дискриминации», - сказала Бахшян уже во время процедуры вопросов и ответов.
Организаторы круглого стола заявили, что Стамболцян не в первый раз пытается сорвать их мероприятие, и они были бы рады позволить ему высказать свою точку зрения, если б «он сидел спокойно и позволял другим говорить». Между тем, он, по словам организаторов, ясно заявил, что его целью является срыв мероприятия.