Ինչու են առաջարկում վերացնել շքեղության հարկը․ քննարկում ԱԺ-ում
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը և ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մեջլումյանն օրինագիծ են ներկայացրել, որով առաջարկում են վերացնել թանկարժեք մեքենաների ներկրման համար գանձվող շքեղության հարկը:
Ըստ պատգամավորների՝ գործող օրենքը հանգեցրել է նրան, որ մարդիկ թանկ՝ 25 միլիոն դրամ և ավել արժեք ունեցող մեքենաներ չեն գնում ու չեն ներկրում Հայաստան, քանի որ ստիպված են ավտոմեքենայի գնի 20 տոկոսի չափով հարկ վճարել: Այվազյանի խոսքով՝ եթե շքեղության հարկը հանվի, կավելանան բյուջետային մուտքերը, քանի որ մեծ թվով մեքենաներ կներկրվեն:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը համարում է, որ ծրագիրը բացառապես ֆիսկալ նպատակներ ունի, և սա միայն մի քանի մարդկանց համար է արվում, ովքեր ցանկանում են թանկ մեքենաներ գնել: ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն էլ նշել է, որ օրենքի առաջադրումը հիմա պատահական չէ, քանի որ 2015 թվականից, երբ Հայաստանը մտնի Մաքսային միություն, նոր տնտեսական տարածք, հարկման նոր համակարգ կգործի:
«Կարող է՝ սա նրա համար է, որ որոշ մարդիկ թանկ մեքենաները էժան գնով բերեն, հետո, երբ Մաքսային միություն մտնենք, վաճառեն թանկ գնով ու գերշահույթներ ստանան»,- ասել է Ռուստամյանը:
Նշենք, որ Այվազյանն ու Մեջլումյանը, ՀՅԴ-ականների հարցադրումներին պատասխանելով, ընգծել են ՀՅԴ-ի «ձախ» լինելը:
Դաշնակցականները չեն հերքել ու հայտարարել են, որ «ձախերը կողմ են հարուստների շատ հարկվելուն»:
Օրենքի մասին քննարկմանը ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ առանց այն էլ Հայաստանում ավելի շատ թանկարժեք մեքենաներ կան, քան հարուստ եվրոպական երկրներում:

Why Armenian MPs Want to Abolish Luxury Tax on Expensive Cars
Republican Party of Armenia (HHK) MP Vardan Ayvazyan and Prosperous Armenia Party (BHK) MP Mikael Mejlumyan introduced a bill that proposes to eliminate the luxury tax on the import of expensive cars.
According to the MPs, the current law has led to people not purchasing and importing into Armenia vehicles that cost 25 million AMD (about $60,550 USD) or more because they are forced to pay 20% of the value of the car in taxes. According to Ayvazyan, if the luxury tax is removed, budgetary revenues will increase since there will be a greater imports of cars.
Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) MP Artsvik Minasyan said he believes the program is solely for fiscal objectives, and it is done only for a few people, those who want to buy expensive cars.
Head of the ARF-D faction Armen Rustamyan, in turn, said the submission of the bill at this time is no coincidence since beginning in 2015, when Armenia joins the Customs Union, a new economic zone, there will be a new system of taxation.
"Perhaps this is so that some people bring in expensive cars cheaply, then after we join the Customs Union, they sell it for a higher price and make extra profit," said Rustamyan.
During discussion of this bill, head of the Armenian National Congress faction Levon Zurabyan said that even without that there are more expensive cars in Armenia than in wealthy European countries.