Ինչու են առաջարկում վերացնել շքեղության հարկը․ քննարկում ԱԺ-ում
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը և ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մեջլումյանն օրինագիծ են ներկայացրել, որով առաջարկում են վերացնել թանկարժեք մեքենաների ներկրման համար գանձվող շքեղության հարկը:
Ըստ պատգամավորների՝ գործող օրենքը հանգեցրել է նրան, որ մարդիկ թանկ՝ 25 միլիոն դրամ և ավել արժեք ունեցող մեքենաներ չեն գնում ու չեն ներկրում Հայաստան, քանի որ ստիպված են ավտոմեքենայի գնի 20 տոկոսի չափով հարկ վճարել: Այվազյանի խոսքով՝ եթե շքեղության հարկը հանվի, կավելանան բյուջետային մուտքերը, քանի որ մեծ թվով մեքենաներ կներկրվեն:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը համարում է, որ ծրագիրը բացառապես ֆիսկալ նպատակներ ունի, և սա միայն մի քանի մարդկանց համար է արվում, ովքեր ցանկանում են թանկ մեքենաներ գնել: ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն էլ նշել է, որ օրենքի առաջադրումը հիմա պատահական չէ, քանի որ 2015 թվականից, երբ Հայաստանը մտնի Մաքսային միություն, նոր տնտեսական տարածք, հարկման նոր համակարգ կգործի:
«Կարող է՝ սա նրա համար է, որ որոշ մարդիկ թանկ մեքենաները էժան գնով բերեն, հետո, երբ Մաքսային միություն մտնենք, վաճառեն թանկ գնով ու գերշահույթներ ստանան»,- ասել է Ռուստամյանը:
Նշենք, որ Այվազյանն ու Մեջլումյանը, ՀՅԴ-ականների հարցադրումներին պատասխանելով, ընգծել են ՀՅԴ-ի «ձախ» լինելը:
Դաշնակցականները չեն հերքել ու հայտարարել են, որ «ձախերը կողմ են հարուստների շատ հարկվելուն»:
Օրենքի մասին քննարկմանը ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ առանց այն էլ Հայաստանում ավելի շատ թանկարժեք մեքենաներ կան, քան հարուստ եվրոպական երկրներում:

Почему армянские депутаты хотят отменить налог на роскошь
Депутат от правящей Республиканской партии Армении Вардан Айвазян и член фракции «Процветающая Армения» Микаел Меджлумян представили законопроект, которым предлагают отменить налог на роскошь, взимаемый за импорт дорогостоящих автомобилей.
По мнению парламентариев, действующий закон привел к тому, что люди не покупают и не импортируют в Армению дорогие автомобили стоимостью 25 млн. драмов и больше, так как вынуждены выплачивать налоги в размере 20% от цены автомобиля. Айвазян заявил, что в случае отмены налога на роскошь, увеличатся бюджетные влияния, так как будет импортироваться большое количество автомобилей.
Депутат от «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян считает, что программа преследует исключительно фискальные цели, это делается только ради нескольких человек, желающих купить дорогостоящие авто.
Руководитель фракции «Дашнакцутюн» Армен Рустамян, в свою очередь, отметил, что представление проекта закона сейчас неслучайно, так как с 2015 года, когда Армения вступит в Таможенный союз, новую экономическую зону, будет действовать новая система налогообложения.
«Возможно, это делается для того, чтобы какие-то люди привезли дорогие машины задешево, а уже после вступления в Таможенный союз продавали по высокой цене и получали сверхприбыль», - сказал Рустамян.
В ходе обсуждения закона руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян подчеркнул, что в Армении и без того дорогостоящих авто больше, чем в богатых европейских странах.