Նոր ընտրություններ․ ԲՀԿ-ականները 1 տարի տապալել են ավագանու աշխատանքը Քասախ գյուղում
Նախորդ տարվա սեպտեմբերի 14-ից մինչ օրս Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի ավագանու նիստերը չեն կայանում, քանի որ ավագանու ԲՀԿ-ական անդամները բոյկոտում են դրանք, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Արդյունքում՝ Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին օրենքի համաձայն, համայնքի ավագանու լիազորությունները դադարեցվել են և այնտեղ նոր ընտրություններ են նշանակվել:
«Ավագանու անդամներից հինգը ԲՀԿ-ական է եղել, իսկ մյուս հինգը՝ ՀՀԿ-ական: Մեկ տարի է, ինչ պարալիզացված է մեր համայնքի աշխատանքը: Շատ անգամ գնացել խնդրել, պաղատել եմ, թե՝ եկեք, աշխատեք, ինչ-որ առաջարկում ենք, դրեք, քննարկեք և այլն: Չեկան ու վերջ: Իրենց նպատակն էր՝ մեկ տարի ձգել ու հետո անվստահություն հայտնել ինձ, բայց մուրազները մնաց իրենց փորում»,- թերթի հետ զրույցում ասել է Քասախի գյուղապետ ՀՀԿ-ական Արա Մկրտչյանը:
Կառավարությունն իր առաջիկա նիստում պետք է հաստատի գյուղում ավագանու ընտրություններ կազմակերպելու համար 431 հազար դրամ տրամադրելու մասին որոշումը։

No village council meetings have been held in the village of Kasakh in Kotayk marz (province) since September 14 last year because the Prosperous Armenia Party (BHK) council members are boycotting them, reports local daily Zhoghovurd.
As a result, in accordance with the Law of the Republic of Armenia on Local Self-Government, the powers of the village council were suspended and new elections were appointed.
"Five of the council members were BHK members, while the remaining five were HHK members. The work of our community has been paralyzed for a year. I've often gone, asked, beseeched to come, work; whatever we're proposing, discuss it, and so on. They didn't come and that's it. Their aim was to delay for a year and then put forth no confidence against me, but their dreams remained in their stomach," Kasakh village mayor, HHK member Ara Mkrtchyan told the paper.
The government in its upcoming meeting must approve the decision to allocate 431 thousand drams (about $1,060) to hold council elections in the village.