ԱՄՆ֊ն Հայաստանին համոզում է ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը․ «ՀԺ»
ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների օրակարգում անսպասելի հարց է հայտնվել. ըստ այդմ՝ ԱՄՆ-ն փորձում է Հայաստանին համոզել, որ վերջինս ճանաչի Կոսովոյի անկախությունը: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» թերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրին։
Եթե նման բան տեղի ունենա, Հայաստանը կդառնա առաջին ոչ մերձբալթյան նախկին խորհրդային պետությունը, որ ճանաչում է Կոսովոյի անկախությունը, գրում է «ՀԺ»-ն:
Թերթի տեղեկություններով, Հայաստանը հետաքրքրվել է այս թեմայով. ՀՀ դիվանագետներն ամերիկացիներին ասել են, որ եթե Կոսովոն ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը, ՀՀ-ն էլ կճանաչի Կոսովոն:
«Վերջինիս կողմից Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելը չափազանց անհավանական է թվում, որովհետև Կոսովոն մահմեդական երկիր է: Այսուհանդերձ, դիտորդները նկատում են, որ այս երկրի վրա չափազանց մեծ է ԱՄՆ-ի ազդեցությունը, որն էլ դե ֆակտո նրա անկախության կնքահայրն է:
Այս թեման զգայուն է նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների տեսանկյունից։ ՌԴ-ն Կոսովոյի անկախությունը չի ճանաչել, բայց ժամանակին փորձել է Հայաստանին համոզել, որ վերջինս ճանաչի Աբխազիայի և Հրվ. Օսիայի անկախությունը։ ՀՀ-ն, սակայն, մերժելու անխոցելի փաստարկ է ունեցել. դա կնշանակի փչացնել հարաբերությունները Վրաստանի հետ, որը, ըստ էության, կյանքի ճանապարհ է Հայաստանի համար»,- գրում է թերթը:

США уговаривают Армению признать независимость Косово – пресса
В повестке армяно-американских отношений появился неожиданный вопрос: США пытаются убедить Армению признать независимость Косово. Об этом со ссылкой на свои источники пишет газета «Айкакан жаманак».
Если подобное случится, Армения станет первым не прибалтийским постсовестким государством, которое признает независимость Косово. По данным издания, Армению заинтересовала эта тема: армянские дипломаты сказали американцам, что если Косово признает независимость Нагорного Карабаха, Армения признает Косово.
«Признание последней независимости Карабаха кажется крайне невероятным, поскольку Косово – мусульманская страна. Тем не менее, наблюдатели отмечают, что велико влияние на эту страну США, де факто являющихся крестным отцом независимости Косово.
Это сенситивная тема и с точки зрения армяно-российских отношений. РФ не признала независимость Косово, но в свое время пыталась убедить Армению признать Абхазию и Южную Осетию. У Армении, однако, имелся неуязвимый аргумент для отказа: это будет означать испортить отношения с Грузией, которая, по сути, является для Армении дорогой жизни», - заключило издание.