ԱԺ֊ի մոտ լրագրողին հարվածելու դեպքի առթիվ, այնուամենայնիվ, քրեական գործ հարուցեցին․ «Փաստինֆո»
Ազգային ժողովի մոտ «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի և ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի փաստով, գլխավոր դատախազի որոշմամբ քրեական գործ կհարուցվի, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
«Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ և կատարվում է նախաքննություն»,- կայքին հայտնել է ՀՔԾ մամուլի պատասխանատու Միքայել Ահարոնյանը:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հրաժարվել էր քրեական գործ հարուցել լրագրողին հարվածելու փաստի առթիվ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 16:30-ի սահմաններում «Հակահարված» արվետսագետների խմբի ներկայացուցիչները ակցիա են անցկացրել՝ ԱԺ-ի մուտքի վրա փակցնելով «Բարև Ռոբ» գրությամբ պաստառ: Դարպասից դուրս եկած ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը հարձակվել է ակցիան լուսաբանող լրագրողների վրա՝ հարվածելով «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանին և գցելով նրա ձեռքին եղած նկարահանող սարքը: Ապա նա կոպիտ տոնով և «դու»-ով է խոսել Epress.am-ի լրագրողի հետ՝ իր գործողությունները մեկնաբանելու ու ներկայանալու պահանջին ի պատասխան՝ հայտարարելով. «Ինչ եմ անում որ, շատ գիտեմ ով ա »։

The Prosecutor General decided to initiate a criminal case in regards to an incident near the Armenian National Assembly between A1+ journalist Marine Khachatryan and National Assembly Security Service head Karen Hayrapetyan, reports Pastinfo.am.
“On occasion of the incident that the journalist’s professional legal activities were violated, the criminal case based on the RA Criminal Code article 164, part 1 was accepted by the proceedings and preliminary investigation of the RA Special Investigation Service (SIS),” said SIS Media Department Mikayel Aharonyan.
Earlier, the SIS had refused to initiate a criminal case for the attack against the journalist.
To recall, on September 9, at approximately 4:30, members of the “Counter-Attack” (Hakaharvac) art group organized a protest in front of the National Assembly entrance where they placed a poster saying “Hello Rob”. The NA’s Security Service head, Karen Hayrapetyan, bursted out of the gates and attacked the “A1+” journalist Marine Khachatryan and threw her video recording device. Then spoke in a rough tone and used informal language with an Epress.am journalist, when asked to comment on his work and state his position he stated, “What am I doing, like I know who she is (Marine Khachatryan).”