ԱԺ֊ի մոտ լրագրողին հարվածելու դեպքի առթիվ, այնուամենայնիվ, քրեական գործ հարուցեցին․ «Փաստինֆո»
Ազգային ժողովի մոտ «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի և ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի փաստով, գլխավոր դատախազի որոշմամբ քրեական գործ կհարուցվի, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
«Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ և կատարվում է նախաքննություն»,- կայքին հայտնել է ՀՔԾ մամուլի պատասխանատու Միքայել Ահարոնյանը:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հրաժարվել էր քրեական գործ հարուցել լրագրողին հարվածելու փաստի առթիվ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 16:30-ի սահմաններում «Հակահարված» արվետսագետների խմբի ներկայացուցիչները ակցիա են անցկացրել՝ ԱԺ-ի մուտքի վրա փակցնելով «Բարև Ռոբ» գրությամբ պաստառ: Դարպասից դուրս եկած ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը հարձակվել է ակցիան լուսաբանող լրագրողների վրա՝ հարվածելով «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանին և գցելով նրա ձեռքին եղած նկարահանող սարքը: Ապա նա կոպիտ տոնով և «դու»-ով է խոսել Epress.am-ի լրագրողի հետ՝ իր գործողությունները մեկնաբանելու ու ներկայանալու պահանջին ի պատասխան՝ հայտարարելով. «Ինչ եմ անում որ, շատ գիտեմ ով ա »։

Уголовное дело по факту насилия над армянским журналистом, тем не менее, возбудили
Согласно решению генпрокуратуры Армении, по факту инцидента между корреспондентом «А1+» Марине Хачатрян и начальником службы безопасности Национального Собрания Кареном Айрапетяном возбуждено уголовое дело, сообщает «Пастинфо».
«В связи с препятствованием законной профессиональной деятельности журналиста уголовное дело, возбужденное по признакам первой части статьи 164 УК Армении (воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста), было принято в производство в Специальной следственной службе, ведется предварительное следствие», - сообщил пресс-секретарь ССС Микаел Агаронян.
Ранее Служба отказала в возбуждении уголовного дела по факту нанесения удара журналисту.
9 сентября представители арт-группы «Контрудар» провели акцию, вывесив на воротах парламента плакат с надписью «Привет, Роб» .
После того, как активисты прикрепили плакат, из здания вышел мужчина в гражданской одежде, атаковавший корреспондента сайта «А1+» Марине Хачатрян. Мужчина ударил ее по руке, в результате чего Хачатрян выронила планшет. Затем он в грубой форме начал общение с другими присутствовавшими на месте журналистами. Вышедший из здания НС человек отказался представиться, отметив, что является сотрудником безопасности. В грубой форме и обращаясь на «ты», мужчина говорил и с корреспондентомEpress.am,а на требование прокомментировать свои действия и представиться, ответил: «А что я такого делаю? Откуда я знаю, кто она» .