Բանտերի խնդիրներից խոսելու փոխարեն նախարարը պատմում է հանցանքների մասին
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը վերջին երկու քառօրյաների ընթացքում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ բանտերի խնդիրների մասին հարցեր է բարձրացնում, սակայն, ըստ էության, պատասխան չի ստանում Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանից։
Փոստանջյանը, ընթերցելով կալանավորների նամակները, կոնկրետ դեպքեր է ներկայացնում նախարարին՝ բարձրացնելով քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածության, սննդի սակավության և անորակ լինելու, կալանավորների վաղաժամ ազատման համակարգի փաստացի չգործելու հիմնահարցերը։ Հովհաննես Մանուկյանը, սակայն, բարձրացված հարցերի մասին բացատրություն տալու փոխարեն անդրադառնում է նամակների հեղինակ դատապարտյալների կենսագրությանը, մասնավորապես, ասելով, որ նրանք կրկնադատվածություն ունեն կամ դրական վարք չեն դրսևորում ՔԿՀ-ում:
Երեկ, անդրադառնալով դատապարտյալ Աշոտ Միրզախանյանի նամակին, նախարարը նախ ասել է, որ տվյալ դատապարտյալը մի քանի դատվածություն ունի, օրինակ, նա կատարել է ապօրինի ծառահատում, վաշխառությամբ է զբաղվել: Փոստանջյանն արձագանքել է, որ նման հանցագործությունների անձանց դրդում են ծանր սոցիալական պայմանները, և դա չի նշանակում, որ դատապարտյալների համար արժանապատիվ կեցության պայմաններ պետությունը պարտավոր չէ ապահովել: Պատգամավորը հավելել է, որ նախարարի կողմից դատապարտյալի հանցագործությունները թվարկելը կամ հայտարարելը, թե քանի մարդ կա ՔԿՀ-ներում, չի կրճատում հերթերը ՔԿՀ-ների դիմաց, երբ կալանավորների հարազատները նրանց ուտելիք են բերում:
«Կալանավայրում գտնվող քաղաքացին հարցնում է, թե Հայաստանը քանի՞ հոգու համար է ստեղծվել, որ պարտքերի տակ մենք ճռռում ենք, իսկ ԴԱՀԿ-ն ամեն օր մոտ 10 ընտանիքի հանում է փողոց: Սուրիկ Խաչատրյանն էլ ունի մեծ ցանկ հանցագործությունների, բայց ՀՀԿ-ի կողմից մարզպետ է նշանակվել: Ի՞նչ անենք, գողականո՞վ աբրաշատ ըլնենք, որ մեզ էլ մարզպետ դնեն»,- դատապարտյալի նամակը շարունակել է ընթերցել Զարուհի Փոստանջյանը:
Նախարարն ասել է, որ հարցը բարձրացնելով՝ Փոստանջյանը քաղաքական շոու է ցանկանում ստեղծել:
Հովհաննես Մանուկյանը նման պատասխան է տվել նաև մեկ այլ դատապարտյալ, «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող Անդրանիկ Բեգլարյանի նամակին Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ: Վաղաժամ ազատման համակարգի մասին հարցին պատասխանելուց առաջ Մանուկյանն ասել է, որ «Սևան» ՔԿՀ-ում հիմնականում կրկնահանցագործներ են: Իսկ թե ինչու Բեգլարյանի դիմումը չի քննվում՝ նախարարն ասել է, որ տեղեկություն չունի: Ինչևէ, Մանուկյանը չի հապաղել ենթադրել, որ, հավանաբար, Բեգլարյանը վարքի խնդիր ունի: «Ենթադրում եմ, որ անձը, անկախ նրանից, թե ինչ հանցակազմով է դատապարտված, վարքագծի խնդիրներ է ունեցել»,- ասել է Հովհաննես Մանուկյանը:

«Политическое шоу». Армянский министр уклоняется от разговора о проблемах тюрем
На встречах в членами правительства в ходе двух четырехдневок Национального Собрания Армении депутат от фракции «Наследие» Заруи Постанджян поднимает проблемы тюрем, однако министр юстиции Ованес Манукян, по сути, ответов не дает.
Депутат, зачитывая письма арестантов, представляет чиновнику конкретные случаи и заявляет о перенаселении уголовно-исполнительных учреждений, нехватке и некачественности еды, фактическом бездействии системы условно-досрочного освобождения. Однако вместо ответов на поднятые вопросы Манукян ссылается на биографию арестантов-авторов писем, в частности, заявляя, что у них не одна судимость, либо неудовлетворительное поведение в УИУ.
Комментируя письмо Ашота Мирзаханяна, министр сказал, что этот заключенный имеет несколько судимостей, к примеру, он совершил незаконную вырубку деревьев, занимался ростовщичеством. Депутат Постанджян заметила, что на такие преступления людей толкают тяжелые социальные условия, и это не значит, что государство не обязано обеспечивать их достойными условиями содержания.
По словам парламентария, перечисление министром совершенных осужденным преступлений либо заявление о количестве арестантов в УИУ не сокращает очереди перед уголовно-исполнительными учреждениями, когда арестантам приносят еду родственники.
«Гражданин, сидящий в тюрьме, спрашивает, для скольких человек создана Армения, мы трещим под тяжестью долгов, а Служба принудительного исполнения судебных актов ежедневно выгоняет на улицу порядка 10 семей. У Сурика Хачатряна тоже длинный список преступлений, но Республиканская партия Армении назначила его губернатором . Что нам делать? Обращаться по-воровски, чтобы и нас назначили губернаторами?», - процитировала письмо Постанджян.
По мнению же министра, депутат заявляет о проблеме с целью организации политического шоу.
Ованес Манукян дал схожий ответ и на письмо арестанта УИУ «Севан» Андраника Бегларяна. Прежде, чем приступить к вопросу о системе условно-досрочного освобождения, Манукян сообщил, что в упомянутой тюрьме содержатся рецидивисты. А информации о том, почему заявление Бегларяна не рассматривается, у министра нет. Тем не менее, Манукян не замедлил предположить: вероятно, существуют проблемы с поведением Бегларяна: «Предполагаю, что лицо, вне зависимости от того, за что его приговорили, имел проблемы с поведением».