ՀՀԿ֊ականներն արտաքին պարտքի կուտակումն արդարացրել են ԱՄՆ֊ի և ԵՄ֊ի պարտքերով
Այսօր Ազգային Ժողովի Արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել են 7 վարկային համաձայնագրեր, որոնցով կառավարությունը շուրջ 260 միլիոն դոլարի վարկ է վերցնելու: Կառավարության ներկայացուցիչները կարևորել են այն, որ համաձայնագրերը հենց այսօր դրական եզրակացություն ստանան, որպեսզի քննարկվեն երկուշաբթի հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում: Ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը նույնիսկ հայտարարել է, որ քննարկվող 75 միլիոն դոլարի չափով վարկերային ծրագրերից մեկի չվավերացնելը կբերի բյուջեի չկատարմանը, քանի որ վարկը հաշվարկվել էր բյուջեում:
Սաֆարյանն ասել է, որ, լսելով քննադատությունները, ինքը տպավորություն է ստանում, թե պատգամավորները կոնկրետ վարկային ծրագրի արդյունավետությունը չեն քննարկում, այլ վարկ վերցնելու, արտաքին պարտքը մեծացնելու գաղափարը:
Մասնավորապես, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հենց արտաքին պարտքի համատեքստում է քննադատել առաջարկվող վարկային ծրագրերը: Նա նկատել է, որ վերցվող պարտքերը գրեթե նույնքան են, որքան Հայաստանը ծախսում է նախկին պարտքերը մարելու վրա՝ այսպիսով հայտնվելով «տոկոսի տակ»: Սաֆարյանը պատասխանել է, թե երկրներ կան, որ ավելի մեծ արտաքին պարտք ունեն, օրինակ՝ Հունաստանը:
Վարկեր վերցնելու մեղադրանքներից կառավարությանը փորձել են պաշտպանել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները:
Արտաշես Գեղամյանն ինտերնետով փնտրել է բոլոր երկրների արտաքին պարտքերի մասին տեղեկությունն ու ընթերցել. «ԱՄՆ-ի արտաքին պարտքն իր ՀՆԱ-ի համեմատ 107% է, ԵՄ-ինը՝ 101%, Ֆրանսիայինը՝ 236%, Իտալիայինը՝ 144%, Հունաստանի մասին արդեն ասացին»։ Նա նկատել է, որ Հայաստանում արտաքին պարտքը ՀՆԱ-ի համեմատ ընդամենը 30% է կազմում:
Պարտք վերցնելու մեջ որևէ բացասական բան չի նկատել նաև ՀՀԿ-ական Համլետ Հարությունյանը․ «Հարցը այն չէ՝ պարտք պետք է, թե ոչ: Հարցն այն է, որ նպատակային օգտագործվեն, որ մենք բռնենք այն ձեռքը, որ այդ գումարից կդնի իր գրպանը: Թե չէ Ամերիկան այնքան պարտք ունի․․․ Կարծեմ, միայն դը Գոլին է հաջողվել ԱՄՆ-ից իր փողերը հետ ստանալ, Կադդաֆին էլ փորձեց, պահանջեց, տեսանք՝ ինչ եղավ»:
Նրա վերջին մտքի հետ չի համաձայնել Գեղամյանը. «Կադդաֆիի գլուխը կերան ոչ թե պարտք ուզելու, այլ նրա համար, որ ուզում էր զոլոտոյ դինար (ոսկե դինար) ստեղծել (նկատի ունի Կադդաֆիի՝ Աֆրիկայի համար միասնական արժույթ ստեղծելու գաղափարը ֊ խմբ․)»:
Նիստը վարող Ալեքսանդր Արզումանյանը խնդրել է չշեղվել՝ ասելով. «Մենք մեր դարդը քաշենք»:
Քննարկումների արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց վարկային համաձայնագրեր կնքելու ծրագրերին։ Բոլոր վարկային ծրագրերին դեմ քվեարկեցին Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալեքսանդր Արզումանյանը, ծրագրերից մեկի դեպքում նրանց միացավ ՕԵԿ֊ական Մհեր Շահգելդյանը։

Каддафи и долги США отвлекли депутатов от кредитов Армении
Постоянная парламентская комиссия по внешним отношениям обсудила 7 кредитных соглашений, по которым армянское правительство намерено взять кредит на сумму $260 млн. Представители кабинета министров отметили важность того, чтобы договоры были одобрены именно сегодня, 12 декабря, и обсуждены на внеочередном заседани НС в понедельник. Замминистра финансов Павел Сафарян даже заявил, что нератификация одной программ на сумму $75 млн. приведет к невыполнению бюджета, так как кредит был включен в рассчет бюджета.
По словам Сафаряна, после прозвучавшей критики у него складывается впечатление, что депутаты обсуждают не эффективность кредитной программы, а идею кредита, увеличения внешнего долга.
В частности, член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян критиковал предлагаемую программу в контексте именно внешнего долга. По словам депутата, долги, которые предусматривается сделать, соразмерны сумме, которую Армения тратит на погашение прежних долгов, оказываясь таким образом «под процентами». Есть страны, ответил замминистра Сафарян, с большим объемом внешнего долга, к примеру, Греция.
Защитить правительство от обвинений пытались депутаты от правящей Республиканской партии Армении. Арташес Гегамян занялся поиском информации о внешнем долге всех стран в интернете. «Внешний долг США от их ВВП – 107%, Франции – 236%, ЕС – 101%, Италии – 144%, о Греции уже сказали». По его словам, внешний долг Армении от ВВП составляет 30%.
Ничего отрицательного в новом долге не видит и республиканец Гамлет Арутюнян: «Вопрос заключается не в том, нужен ли долг. Вопрос в целевом использовании, в том, чтобы мы схватили руку, которая положит в свой карман часть этой суммы. Не то у Америки такие долги... Кажется, только де Голю удалось вернуть долг у США. Попытался и Каддафи, потребовал, известно, чем все закончилось».
Гехамян, однако, не согласился с последним высказыванием коллеги: «С Каддафи расправились не за то, что он просил вернуть долг, а за желание создать золотой динар ».
Ведущий заседания, член фракции «Наследие» Александр Арзуманян попросил не отвлекаться: «Займемся своими проблемами».
Комиссия одобрила программы. Против всех кредитных программ проголосовали Пашинян и Арзуманян, к которым в случае с одной из них присоединился депутат от «Оринац еркир» Мгер Шахгелдян.