Դատավորին խնդրել են կանխավարկածներից դուրս գալ․ երեխայի համար վեճը՝ դատարանում
Քաղաքացիներ Նարինե Նիկողոսյանի և Էդիսոն Ադյանի միջև երեխայի խնամակալության իրավունքները ստանձնելու հարցի շուրջ դատական հերթական նիստի ժամանակ դատավոր Լևոն Ավետիսյանը կարծիք է հայտնել, թե Նիկողոսյանը փաստեր է թաքցնում:
Նիկողոսյանը պնդում է, որ Ադյանը, չլինելով իր երեխայի հայրը, ծննդաբերությունից հետո առևանգել է երեխային: Ադյանը, իր հերթին նշում է, որ Նիկողոսյանն է ասել, թե ինքն է հայրը, փաստաթղթերում իր անունն է նշել, և նույնիսկ եթե ԴՆԹ անալիզով ապացուցվի, որ դա այդպես չէ, ինքը մոտ երկու տարի երեխային պահելուց հետո չի պատրաստվում նրան որևէ մեկին հանձնել:
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Ավետիսյանը կարծիք է հայտնել, որ Նիկողոսյանի «լեզվի տակ բան կա, որ նա չի ուզում ասել»:
Դատավոր․ Ես հորդորում եմ՝ ճիշտն ասել: Ի՞նչ շահ ունեիք, ասեք՝ ի՞նչ գործարք եք կնքել:
Նիկողոսյան. Ես ոչ մի գործարք չեմ կնքել, գործարք կնքել են Ադյանը և բժիշկ Կալուստյանը:
Դատավոր. Բժիշկն առյուծի սիրտ չէր կերել, որ նման բան աներ:
Նիկողոսյանի պաշտպան Անի Թորոսյան. Խնդրում եմ դատարանին դուրս գալ այն կանխավարկածից, թե Նիկողոսյանը գործարք է կնքել երեխային հանձնելու համար:
Դատավոր Ավետիսյան. Ես այդքան միամիտ չեմ, որ հավատամ, որ մայրը հենց այնպես քցել է երեխային:
Թեև Նիկողոսյանն իր ելույթում հայտարարել էր, որ ինքը չի իմացել, թե ստորագրում է որպես երեխայի հայր Էդիսոն Ադյանին ճանաչելու մասին փաստաթուղթը, դատավորը մի քանի անգամ հարցրել է. «Եթե չէիք ցանկանում երեխայի իրական հոր անունը գրել, քանի որ նա ամուսնացած է և վախենում էիք պրոբլեմներ ունենա, ինչու նշեցիք Ադյանին, չէ՞ որ նա ևս ամուսնացած է»: Նիկողոսյանը կրկին պնդել է, որ չգիտեր, թե ինչ էր ստորագրում։
Ձախից՝ Անի Թորոսյանը, աջից՝ Նարինե Նիկողոսյանը
1nikoghosyan
Նիկողոսյանի մյուսը պաշտպանը՝ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, ներկայացրել է իրենց բողոքը ընդդեմ քննիչ Առաքելյանի որոշման՝ երեխայի առևանգման փաստով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին:
Հովհաննիսյանն ասել է, որ քննիչը չի կատարել երեք փորձաքննությունններից ամենակարևորը՝ ԴՆԹ փորձաքննությունը, պատշաճ կերպով չի կատարվել Նիկողոսյանի հոգեվիճակի մասին փորձաքննությունը, չի ուսումնասիրել երեխայի ծննդականները կեղծելու փաստը, չի վերծանել բջջային օպերատորներից ստացած հեռախոսազանգերի մասին տվյալները: Քննիչը նաև ոչինչ չի արել բժիշկ Հրաչ Կալուստյանի հետ կապ հաստատելու ուղղությամբ, որը ծանոթացրել է կողմերին և անմիջական կապ ունի գործի հետ: Ըստ փաստաբանի՝ քննչական անհրաժեշտ գործողություններն անելու դեպքում քննիչը կբացահայտեր, որ Էդիսոն Ադյանը սուտ ցուցմունքներ է տվել, և նրա խոսքերը արժանահավատ չեն:
Այսօրվա դատական նիստին ներկայացել էր նաև Էդիսոն Ադյանը: Նա միջնորդել է մասնակցել գործին, քանի որ քննարկվող հարցը իր անձին է վերաբերվում: Իր ելույթում Ադյանն ասել է, որ Նիկողոսյանը երբեք չի զանգել, չի հարցրել՝ ինչպես է երեխան:
«Ոնց պետք է (Նիկողոսյանը) երեխա պահի, դաստիարակի, ոչ տուն ունի, ոչ տեղ: Եկեք իմ պայմանները ստուգեք, ես ո՞նց եմ երեխա պահում»,- ասել է Էդիսոն Ադյանը:

Армянского судью по делу об опекунстве призывают избавиться от предубеждений
В ходе очередного судебного заседания по вопросу прав опеки над ребенком Нарине Никогосян и Эдисона Адьяна судья Левон Аветисян (на фото) выразил мнение, что женщина скрывает некоторые факты.
Никогосян утверждает, что Адьян, не будучи отцом ребенка, похитил его сразу после рождения. Мужчина в свою очередь отмечает, что о его отцовстве сообщила Никогосян, отметила его имя в документах и даже если анализ ДНК покажет, что это неправда, он не намерен спустя 2 года отдавать ребенка кому бы то ни было.
В среду, 4 марта, в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун судья Аветисян выразил мнение, что Никогосян что-то скрывает.
Судья: Я призываю сказать правду. Какая у вас была выгода? Что за сделку вы заключили?
Никогосян: Я не заключала сделок. Сделку заключили Адьян и врач Калустян.
Судья: Как бы он посмел сделать такое?
Адвокат женщины Ани Торосян: Прошу суд избавиться от предубеждения о том, что Никогосян пошла на сделку, чтобы сдать ребенка.
Судья: Я не настолько наивен, чтобы поверить, что мать просто бросила ребенка.
Несмотря на заявление Никогосян о том, что она не знала, что подписывает документ о признании отцовства Адьяна, судья несколько раз спросил: «Если вы не хотели вписывать имя настоящего отца ребенка, так как он женат, и вы боялись, что у него будут проблемы, почему вы отметили Адьяна, ведь и он женат?». Никогосян повторила, что не знает, под чем ставит свою подпись.
Слева направо: Ани Торосян, Нарине Никогосян
Другой представитель женщины Лерник Ованисян представил жалобу на решение следователя Аракеляна об отказе в возбуждении уголовного дела по факту похищения малыша.
По словам Ованисяна, следователь не провел самую важную из трех экспертиз- анализ ДНК, не было должным образом изучено психологическое состояние женщины, факт подделки метрики ребенка, не расшифрованы данные о телефонных звонках, полученные от сотовых операторов.
Кроме того, следователь не предпринял никаких мер для того, чтобы связаться с врачом Грачем Калустяном, познакомившим Никогосян и Адьяна и имеющим непосредственное отношение к делу. По мнению адвоката, при выполнении необходимых следственных действий следователь сумел бы выяснить, что Эдисон Адьян дал ложные показания.
Присутствовавший на заседании Эдисон Адьян ходатайствовал о своем участии в деле, так как обсуждаемый вопрос касатеся и его. В своем выступлении мужчина отметил, что Никогосян никогда ему не звонила и не спрашивала о ребенке.
«Как она будет содержать ребенка, воспитывать? У нее ни дома, ничего. Проверьте, какие у меня условия, как я содержу ребенка», - сказал Адьян.
Судья, в свою очередь, посоветовал мужчине сдать анализ ДНК. «Сдайте, дай бог, будет доказано, что это ваш ребенок», - сказал Аветисян.