Դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ դատախազության դեմ ՀԿ֊ի հայցը
ՀՀ Վարչական դատարանը վարույթ է ընդունել «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» հայցադիմումն ընդդեմ ՀՀ Դատախազության: Հայցով պահանջվում է հրապարակել ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային ուղարկված նամակի պատճենը, որով գլխավոր դատախազ Կոստանյանը խնդրել էր Վալերի Պերմյակովի գործի վարույթը հայկական կողմին փոխանցել:
«Փետրվարի 3-ին դատախազությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որով հայտնել էր, որ Գևորգ Կոստանյանը Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործի վարույթը փոխանցելու խնդրանքով դիմել էր ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային:
Փետրվարի 4-ին «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» դիմել էլ գլխավոր դատախազին` պահանջելով տրամադրել նամակի պատճենը ու թեև «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը ենթադրում է, որ հարցված տեղեկությունները պետք է տրամադրվեն 5-օրյա ժամկետում, դատախազությունն առ այսօր չի տրամադրել նամակի պատճենը»,֊ ասված է ՀԿ֊ի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը երեքշաբթի հայտարարել էր, որ Ռուսաստանից պատասխան չի ստացել։ ՌԴ դատախազությունը, սակայն, պատասխան էր ուղարկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի  հարցմանը՝ ընդգծելով, որ Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը հայկական կողմին հանձման ենթակա չէ։
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղադրվում է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հունվարի 13-ին Պերմյակովին գտել էին ռուսաստանցի սահմանապահները հայ֊թուրքական սահմանի մոտ և հանձնել ռուսական ռազմաբազայի հրամանատարությանը։ Այդ փաստը բողոքի ալիք էր բարձրացրել Գյումրիում, հազարավոր մարդիկ փողոց էին դուրս եկել՝ պահանջելով Պերմյակովին հանձնել ՀՀ իրավասու մարմիններին։

Суд принял в производство иск организации против прокуратуры Армении
Административный суд Армении принял в производство иск «Объединения осведомленных граждан» против прокуратуры. В иске требуется обнародовать копию отправленного генпрокурору РФ письма, в котором генеральный прокурор Армении Геворг Костанян просит передать дело Валерия Пермякова армянской стороне.
«3 февраля прокуратура сообщила, что Костанян обратился к генпрокурору РФ Юрию Чайке с просьбой передать производство по делу об убийстве в Гюмри семьи Аветисян.
4 февраля «Объединение осведомленных граждан» обратилось к генпрокурору, требуя предоставить копию письма и хотя закон Армении «О свободе информации» предполагает, что запрашиваемая информация должна быть предоставлена в течение 5 дней, прокуратура по сей день не выполнила требования», - говорится в сообщении общественной организации.
Во вторник, 10 марта, Костанян заявил, что не получил ответа из России. Прокуратура РФ, однако, прислала ответ на запрос депутата парламента Армении Заруи Постанджян, в котором говорится, что обвиняемый в убийстве армянской семьи российский военнослужащий Валерий Пермяков не подлежит передаче армянской стороне.
Военнослужащий дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базы Валерий Пермяков обвиняется в убийстве 7 членов семьи Аветисян, совершенном 12 января. 6-месячный Сережа Аветисян скончался в больнице через неделю после инцидента. По официальной версии, 13 января Пермякова неподалеку от армяно-турецкой границы обнаружили российские пограничники и передали под контроль российской военбазы. Этот факт вызвал волну протестов во втором по величине армянском городе: тысячи людей вышли на улицы, требуя передачи Пермякова компетентным органам Армении.