Հանցագործության մեջ մեղադրվող ՔԿՀ֊ի պետի տեղակալը շարունակում է աշխատանքի հաճախել
«Հրազդան» ՔԿՀ-ի պետի ռեժիմային գծով տեղակալ Սամվել Բաբայանը, թեև ներգրավված է որպես կասկածյալ ՔՀԿ-ում մեծ թվով բջջային հեռախոսներ իրացնելու առթիվ ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործով, շարունակում է պաշտոնավարել: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել են «Հրազդան» ՔԿՀ-ի աղբյուրները: Աշխատանքի է հաճախում նաև գործով որպես մեղադրյալ անցնող ՔԿՀ-ի մեկ այլ աշխատակից Լեոնիդ Մկրտչյանը:
Համաձայն գործի նյութերի՝ այժմ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավոր Արմեն Շամիրյանը «Հրազդան» ՔԿՀ֊ի կալանավորների շրջանում բջջայիններ սպառելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Բաբայանի հետ։ Շամիրյանի հարազատները, ընկերները, բարեկամները հեռախոսները գնել են, իսկ Սամվել Բաբայանը դրանք մուտք է արել «Հրազդան» ՔԿՀ։ Վաճառքից ստացված ողջ գումարը փոխանցվել է Բաբայանին, ով, ըստ Շամիրյանի հետ պայմանավորվածության, պետք է գումարի 50%-ը վերադարձներ դատապարտյալին, սակայն դա չի արել: Բաբայանը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ։
Դեպքի մասին Epress.am-ը գրել էր 2014 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, սակայն Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը մեզ հետ զրույցում կարծիք էր հայտնել, թե պաշտոնյային զրպարտում են։ Հետագայում գործով զբաղվել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը՝ նշելով, որ խոսքը գնում է մոտ 5 մլն դրամի չափով հեռախոսների իրացման մասին:
Քրեական գործ հարուցելուց հետո տասնյակ վկաներ են հարցաքննվել, սակայն մեծ թվով վկաներ դեռևս պետք է հարցաքննվեն։
«Վկաներից ավելի քան 10-ը դեռ կալանավայրում են, հետևաբար վախենում են ցուցմունք տալ բանտի պետի տեղակալի դեմ, ով շարունակում է պաշտոնավարել», - ասել է ՔԿՀ֊ի մեր աղբյուրը:
Փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում հարցին անդրադառնալով` ասել է, որ քրեադատավարության օրենսգիրքը չի պարտադրում կասկածյալի աշխատանքային լիազորությունները կասեցնել, սակայն դա կարող է անել դատախազը:
«Կան մի քանի դեպքեր, որոնք նախատեսում են, որ դատախազը նման միջնորդություն կարող է անել։ Օրինակ, եթե դատախազը համարում է, որ կասկածյալի աշխատանքային լիազորությունների չկասեցման դեպքում նա կարող է այլ հանցագործություն անել կամ եթե համարում է, որ կասկածյալի պաշտոնավարումը կարող է խոչընդոտել վկաների ազատ արտահայտմանը, ապա դատախազը կարող է նման միջնորդություններ անել, սակայն պարտավոր չէ»,- բացատրել է Բաղդասարյանը:

The deputy warden of  “Hrazdan” penitentiary, Samvel Babayan, who is involved as a suspect in a criminal case initiated by the Special Investigative Service for selling cell phones in the prison, continues to hold his position, Epress.am was told by sources in the prison. Another accused prison staff member, Leonid Mkrtchyan, is also still employed.
According to the case material, “Nubarashen” penitentiary inmate Armen Shamiryan had come to an agreement with Babayan in order to sell cell phones in “Hrazdan” penitentiary. Shamiryan’s family, friends, and relatives bought the phones, while Samvel Babayan allowed their entrance to the prison. The entire profit from the sale went to Babayan, while Shamiryan had originally agreed to split the profit 50/50, however the deputy warden decided not to implement the original agreement. Babayan is charged with abusing his official position.
Epress.am had written  about the incident back in September 12, 2014, however the Penitentiary Department Public Relations Division Head Gor Ghlechyan had said that the deputy warden was being slandared. Subsequently, the Helsinki Citizens’ Assembly’s Vanadzor Office began dealing with the case, noting that the issue was related to a nearly 5 million drams ($10,500) worth of cell phone sales.
Since initiating a criminal case, a dozens of witnesses have testified, and a large number of witnesses are still to be questioned.
“Over 10 witnesses are still imprisoned, so they are afraid to give testimonies against the deputy warden, who continues to hold his position,” our source in “Hrazdan” penitentiary said.
Speaking to Epress.am, lawyer Harutyun Baghdasaryan clarified that the criminal judicial code does not legally demand that a suspect in a criminal case be suspended from work, however, the that can be done by the prosecutor.
“There are a few precedents that show the prosecutor can file such motions. For example, if the prosecutor thinks that the suspect could commit other crimes when not suspended from work or that the suspect’s continued employment could violate the witnesses' free expression, then the prosecutor can engage in similar interventions, however he is not required to,”Baghdasaryan explained.