Զոհված զինվորների խնդիրը Ցեղասպանության ճանաչում պահանջողներին չի հետաքրքրել
Ոստիկանների մոտ 20 հոգանոց խումբ այսօր հերթական անգամ թույլ չի տվել բանակում զոհված զինծառայողների ծնողներին բողոքի ակցիա անցկացնել նախագահական նստավայրի մոտ: Ծնողների դեմ ոստիկանների պատնեշ է ստեղծվել նախագահական նստավայրի նամակների և ընդունելությունների բաժնի դռան մոտ:
Ակցիա անցկացնող որդեկորույս մայրերն ասել են, որ իրենք ազատ հավաքների իրենց իրավունքի ոտնահարումը բողոքարկելու են մինչև ՄԻԵԴ՝ հիշեցնելով, որ ՄԻԵԴ-ն արդեն ճանաչել է այդ իրավունքի ոտնահարումը ՀՀ-ի կողմից՝ ոստիկանությունում մահացած Լևոն Գուլյանի հիշատակին մոմավառություն անելու գործով:
Ոստիկանները չէին խոչընդոտում ոչ այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը մայթով, ոչ այլ ակցիաները: Այսօր նախագահականի հարևանությամբ գնտվող Բրիտանական դեսպանատան մոտ ակցիա էին անցկացնում Հ.Յ.Դ. Հայաստանի Երիտասարդական և «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունները: Նրանք դեսպանատուն են հանձնել Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հետ կապված պահանջագիր:
«Մենք էլ ենք հիշում ու պահանջում: Մենք դա էլ ենք հիշում (նկատի ունի ցեղասպանությունը - խմբ.) սա էլ ենք հիշում,- ցույց տալով զոհվածների նկարները՝ դաշնակցական երիտասարդներին ասել է 2001 թվականին զոհված Արայիկ Մկրտչյանի մայրը՝ Անահիտ Մկրտչյանը։ ֊ Պահանջում ենք՝ նախագահն ընդունի, մարդասպանները պատասխան տան իրենց արածի համար: Պահանջում ենք, որ ձեր նմանները գնան, խաղաղ բանակում ծառայեն»:
Epress.am-ի հետ զրույցում երիտասարդներից մեկն ասել է, որ իրենք առաջին անգամ են լսում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների այս դեպքերի մասին: «Թող Եվրադատարան բողոքեն, խի՞ են ստեղ բողոքում: Եթե Հայաստանի դատական համակարգը 2000 թվից, օրինակ, բան չի արել, էլ չի անի»,- խորհուրդ է տվել երիտասարդներից մեկը:
Միևնույն ժամանակ, երիտասարդը վստահություն է հայտնել, որ եթե զինվորների սպանած լինեին, «ՊՆ-ն մի քայլ կաներ»։
«Մարդ կա՝ ինքը իր պատճառով ա մահացել, ինքնասպան ա եղել, սպանություն համարելով՝ եկել են ստեղ»,֊ մեկնաբանել է երիտասարդը։
Մոտ 5 րոպե ծնողներին լսելուց հետո՝ երիտասարդները հեռացել են՝ հայտարարելով, որ այս խնդիրն իրենց չի վերաբերում:

Требующих признания Геноцида армян не интересуют небоевые потери армии
В четверг, 2 апреля, группа полицейских снова не разрешила родителям погибших в небоевых условиях военнослужащих армянской армии провести акцию протеста перед офисом главы государства. Стражи правопорядка выстроили живую стену у входа в отдел приема писем и граждан при президенте.
Демонстранты заявили о намерении обжаловать нарушение своего права на свободу мирных собраний, дойдя вплоть до Европейского суда по правам человека. При этом они отмечают, что ЕСПЧ уже признал это нарушение со стороны Республики Армения по делу о церемонии зажжения свечей в память о скончавшемся в отделении полиции гражданина Левона Гуляна.
Полицейские не препятствовали движению других граждан и проведению иных акций. В это же время неподалеку от офиса президента, перед посольством Великобритании в Ереване, проходил протест Молодежного союза и студсоюза «Никол Агбалян» партии «Дашнакцутюн». Они вручили посольству требование признать Геноцид армян в преддверии 100-летней годовщины событий в Османской Турции.
«Мы тоже помним и требуем. Мы и геноцид помним, и это», - показывая на фотографии военнослужащих, к дашнакской молодежи обратилась Анаит Мкртчян, мать погибшего в 2001 году военнослужащего Араика Мкртчяна. «Требуем, чтобы президент принял нас, а убийцы ответили за свои деяния. Требуем, чтобы вы служили в мирной армии».
Один из протестующих перед посольством молодых людей заявил в беседе с Epress.am, что они впервые слышат об этих случаях смерти солдат в небоевых условиях: «Пусть обращаются в Евросуд, почему они протестуют здесь? Если с 2000 года судебная система Армении ничего не сделала, и не сделает».
В то же время члены молодежных союзов выразили уверенность, что если бы военнослужащие были убиты, «Минобороны что-то бы предприняло».
«Кто-то скончался по другой причине, совершил самоубийство, приняв это за убийство, пришли сюда», - высказался молодой человек.
Выслушав родителей, члены молодежных союзов сказали, что эта проблема их не касается, и покинули место проведения акции.