«Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամներին մեղադրանք առաջադրեցին (թարմացված)
23:50 Այսօր ՀՀ Քննչական կոմիտեում հարցաքննվել են «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության 5 անդամներ՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Գարեգին Չուգասզյանը, Վարուժան Ավետիսյանը, Գևորգ Սաֆարյանը և Պավել Մանուկյանը: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել 35-225 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշով (զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելը)։ Ձերբակալվածներին դատարան են տարել, որտեղ էլ վճիռ է կայացվել որպես խափանման միջոց 2-ամսյա կալանք կիրառել։ Ապրիլի 7-ին ձերբակալված նախաձեռնության ևս մեկ անդամ՝ Արամ Հակոբյանը, Քննչական կոմիտե չի բերվել: Նա առայժմ մնում է կասկածյալի կարգավիճակում:
Քննչական կոմիտեն տարածած հաղորդագրության մեջ նշում է, որ «խուզարկություններ են կատարվել Ժիրայր Սեֆիլյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Հովհաննես Ղազարյանի, Արամ Հակոբյանի բնակության վայրերում, «Հիմնադիր խորհրդարան նախաձեռնության» Երևանի, Լոռու և Գյումրու մարզային գրասենյակներում, «Շուշիի առանձնակի գումարտակի ազատամարտիկների միություն» ՀԿ գրասենյակում, ինչպես նաև՝ «Սարդարապատ» ՀԿ գրասենյակի ու դրա կարիքների համար օգտագործվող ավտոմեքենայում: հայտնաբերվել են ռազմամթերք հանդիսացող գործարանային արտադրության «Ֆ1» տեսակի մարտական նռնակ՝ իր պայթուցիչով, մարմնական վնասվածքներ պատճառելու համար գործարանային արտադրության և ինքնաշեն եղանակով հարմարեցված շուրջ չորս տասնյակից ավելի մետաղյա և փայտյա ձողեր, մահակներ, մեկական կռփազենք և նունչագի, հինգ դանակ, երկու սուր, մեկ դաշույն, երկու էլեկտրաշոկ, ինչպես նաև՝ կապի միջոցներ, հակագազ և օդազտիչ դիմակ»:
18:20 Այսօր Էրեբունիի Ձերբակալվածների պահման վայրից ՀՀ քննչական կոմիտե տեղափոխված «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության 5 անդամներին հարցաքննել են։ Ինչպես ասված է նախաձեռնության հաղորդագրության մեջ, Վարուժան Ավետիսյանի հարցաքննությունն ավարտվել է 17։20-ի սահմաններում և նրան Քննչական կոմիտեից տեղափոխել են դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց 2 ամսով կիրառելու հարցը քննելու համար։ Ավետիսյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 35-225 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշով (զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելը)։
Այս պահին ընթանում է «Հիմնադիր խորհրդարանի» համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանի հարցաքննությունը:
Քննչական կոմիտեի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացնում նախաձեռնության անդամներն ու համակիրները։
Հիշեցնենք, որ նախաձեռնության 6 անդամներին՝ Ժիրայր Սեֆիլյան, Պավել Մանուկյան, Վարուժան Ավետիսյան, Արամ Հակոբյան, Գևորգ Սաֆարյան, Գարեգին Չուգասզյան, ձերբակալել էին ապրիլի 7-ին։
Համաձայն ՀՀ քննչական կոմիտեի, ձերբակալությունները կապված են այն փաստի հետ, որ իրավապահ մարմինները տեղեկություններ են ձեռք բերել, թե «մի խումբ անձինք, հաշվի առնելով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նախատեսված համազգային հրապարակային միջոցառումների ընթացքում մարդկանց մեծ կուտակումներ առաջանալու իրական հնարավորությունը, կոչեր են հնչեցնում այդ օրը չկատարել իշխանության ներկայացուցիչների պահանջները. անհրաժեշտության դեպքում նրանց նկատմամբ կիրառել բռնություն, դիմել ուժային պայքարի»։
«Հիմնադիր խորհրդարանն» իր առջև իշխանափոխության խնդիր է դրել։ Միևնույն ժամանակ, նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանն ավելի վաղ նշել էր, որ ապրիլի 24-ին իրենք չեն պատրաստվում խժդժություններ կազմակերպել։

В Армении оппозиционеров обвиняют в подготовке к массовым беспорядкам
Пятерых членов инициативы «Учредительный парламент» - Жирайра Сефиляна, Гарегина Чугасзяна, Варужана Аветисяна, Геворга Сафаряна и Павла Манукяна – допросили в Следственном Комитете Армении. Им выдвинули обвинение по статье «подготовка к массовым беспорядкам». Арестованных доставили в суд, где было решено избрать меру пресечения в виде 2-месячного ареста. Другой арестованный 7 апреля член инициативы Арам Акопян не был доставлен в СК. Он остается в статусе подозреваемого.
В сообщении Следственного Комитета говорится об обысках, проведенных в местах проживания Сефиляна, Сафаряна, Ованеса Газаряна, Арама Акопяна, в офисах «Учредительного парламента» в Ереване, Гюмри и Лорийской области, в офисе общественной организации «Союз ветеранов особого Шушинского батальона», а также общественной организации «Сардарапат» и ее служебном автомобиле. В частности, согласно официальному заявлению, обнаружена боевая граната Ф-1 заводского производства, более 40 металлических и деревянных прутьев – самодельных и заводского производства - дубинки, 5 ножей, 2 меча, 1 кинжал, 2 электрошокера, а также средства связи.
20:20 В четверг, 9 апреля, состоялся допрос членов «Учредительного парламента», переведенных из Места содержания арестованных в Следственный Комитет Армении. Как говорится в сообщении инициативы, допрос Варужана Аветисяна завершился примерно в 17:20 (ереванское время) и из СК его привезли в суд для рассмотрения вопроса избрания меры пресечения в виде ареста сроком на 2 месяца. Аветисяну предъявлено обвинение по статье «подготовка к массовым беспорядкам».
Также состоялся допрос координатора «Учредительного парламента», ветерана Карабаха Жирайра Сефиляна. В это время у здания Следственного Комитета проходил протест единомышленников членов инициативы.
Шестерых представителей «Учредительного парламента» арестовали 7 апреля.
Следственный Комитет Армении связывает обыски с имеющейся у правоохранительных органов информацией о том, что «группа людей, учитывая реальную вероятность возникновения больших скоплений в ходе публичных общенациональных мероприятий, проведение которых предусматривается на территории республики 24 апреля 2015 года по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян, призывают не выполнять в этот день требований представителей власти, в случае необходимости применять к ним насилие, прибегать к силовой борьбе».
Отметим, что инициатива задалась целью осуществить в стране смену власти. В то же время, ранее Жирайр Сефилян заявил, что они не намерены устраивать смуту 24 апреля.