ՀՀ պետբյուջեից շուկայականից բարձր գնով դպրոցների համար պլանշետներ կգնեն․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարությունը երեկվա նիստում հավանություն է տվել «Մեկ երեխա֊մեկ համակարգիչ» փուլային ծրագրին։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Հայկ Գևորգյանը «Պլանշետ ա էլի» հոդվածում ներկայացնում է ծրագրի հետ կապված խնդիրները։
Ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում Վայոց ձորի մարզի 650 առաջին դասարանցիների համար կգնվի մեկական պլանշետ, ուսուցիչները վերապատրաստում կանցնեն, մարզի 45 դպրոցներում անլար ինտերնետ ապահովելու համար սարքեր կտեղադրվեն։ Ըստ ծրագրի, նախատեսվում է գնել «Արմթաբ» կոչվող պլանշետներ։ Գևորգյանը հիշեցնում է, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 6-ին այն ժամանակվա վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարությունում մի միջոցառման ժամանակ պլանշետ է ցույց տվել և հայտարարել, թե դա «հայկական արտադրություն» է։
«Հետո պարզվեց, որ Հայաստանի հետ այդ պլանշետը որևէ առնչություն չունի՝ դետալները պատրաստվում են ԱՄՆ֊ում, իսկ դրանք հավաքվում են Հարավարևելյան Ասիայի երկրներում, և «հայկական պլանշետը» պատրաստ է։ Աշխարհի բոլոր մյուս պլանշետներից այն տարբերվում էր նրանով, որ ծրագիրը հայերեն էր։ Բայց դա այնքան էլ կարևոր չէ։ Էականն այն է, թե ինչ գնով պետք է գնվեն այդ պլանշետները մեր երեխաների համար։ Այն ժամանակ, երբ հայտնվեց այդ պլանշետը, խոսվում էր, որ գինը չի հասնի 200 դոլարի։ Երեկ կառավարության հավանությանը արժանացած ծրագրով՝ յուրաքանչյուր պլանշետի համար վճարվելու է 112 հազար դրամ կամ 235 դոլար։ Հենց հիմա էլեկտրոնային առևտուր իրականացնող համաշխարհային խոշորագույն ցանցերում (Իբեյ, Ամազոն) «Արմթաբի» համարժեք պլանշետների գինը մոտ 180 դոլար է», ֊ գրում է Հայկ Գևորգյանը։
Հոդվածագիրը նշում է, որ կառավարության ծրագրի օգնությամբ վերջապես «Արմթաբ» անունով պլանշետները իրացման շուկա կգտնեն ու բավական թանկ գնով կվաճառվեն։

Government to Buy Tablets for Armenian Schools at a Price Higher Than the Market Value: Press
In a Cabinet meeting held on Thursday, April 9, the RA Government approved the “One child - one computer” phased computerization program for Grade 1 pupils of secondary schools, “in a bid to boost domestic production.”
During the first round of the program 650 grade 1 pupils in Vayots Dzor province of Armenia will each be provided an ArmTab tablet; training courses will be held for teachers; wireless internet devices will be installed in 45 schools, the press service of the RA Government reported.
In his article for the local Haykakan Zhamanak daily, titled “It's Just a Tablet”, reporter Hayk Gevorgyan brings up the issues surrounding the program.
The reporter recalls that on December 6, 2013, RA then-Prime Minister Tigran Sargsyan presented an ArmTab tablet during a Government event, announcing that it was “the first-ever tablet of Armenian production.”
“Then it became clear that the said tablet had no relation to Armenia whatsoever: the components were made in the USA, while the tablets themselves were assembled in Southeast Asia. Thus, the Armenian tablet is ready. What made it different from all the other tablets in the world was that the software was in Armenian. But that is not really important. What matters is the price at which these tablets will be purchased for our children. When the tablet was first presented, it was announced that the prices would be under $200. According to the program approved by the Government on Thursday, however, each of the tablets is to be purchased at 112,000 drams ($235). Right now, on the world's largest e-commerce platforms (Ebey, Amazon) tablets equivalent to ArmTab are worth about $180," Gevorgyan stresses.
Therefore, with the help of the Government's program, the ArmTab tablets will finally find a consumer market and will be sold at quite expensive prices, the reporter writes.