ՀՀ պետբյուջեից շուկայականից բարձր գնով դպրոցների համար պլանշետներ կգնեն․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարությունը երեկվա նիստում հավանություն է տվել «Մեկ երեխա֊մեկ համակարգիչ» փուլային ծրագրին։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Հայկ Գևորգյանը «Պլանշետ ա էլի» հոդվածում ներկայացնում է ծրագրի հետ կապված խնդիրները։
Ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում Վայոց ձորի մարզի 650 առաջին դասարանցիների համար կգնվի մեկական պլանշետ, ուսուցիչները վերապատրաստում կանցնեն, մարզի 45 դպրոցներում անլար ինտերնետ ապահովելու համար սարքեր կտեղադրվեն։ Ըստ ծրագրի, նախատեսվում է գնել «Արմթաբ» կոչվող պլանշետներ։ Գևորգյանը հիշեցնում է, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 6-ին այն ժամանակվա վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարությունում մի միջոցառման ժամանակ պլանշետ է ցույց տվել և հայտարարել, թե դա «հայկական արտադրություն» է։
«Հետո պարզվեց, որ Հայաստանի հետ այդ պլանշետը որևէ առնչություն չունի՝ դետալները պատրաստվում են ԱՄՆ֊ում, իսկ դրանք հավաքվում են Հարավարևելյան Ասիայի երկրներում, և «հայկական պլանշետը» պատրաստ է։ Աշխարհի բոլոր մյուս պլանշետներից այն տարբերվում էր նրանով, որ ծրագիրը հայերեն էր։ Բայց դա այնքան էլ կարևոր չէ։ Էականն այն է, թե ինչ գնով պետք է գնվեն այդ պլանշետները մեր երեխաների համար։ Այն ժամանակ, երբ հայտնվեց այդ պլանշետը, խոսվում էր, որ գինը չի հասնի 200 դոլարի։ Երեկ կառավարության հավանությանը արժանացած ծրագրով՝ յուրաքանչյուր պլանշետի համար վճարվելու է 112 հազար դրամ կամ 235 դոլար։ Հենց հիմա էլեկտրոնային առևտուր իրականացնող համաշխարհային խոշորագույն ցանցերում (Իբեյ, Ամազոն) «Արմթաբի» համարժեք պլանշետների գինը մոտ 180 դոլար է», ֊ գրում է Հայկ Գևորգյանը։
Հոդվածագիրը նշում է, որ կառավարության ծրագրի օգնությամբ վերջապես «Արմթաբ» անունով պլանշետները իրացման շուկա կգտնեն ու բավական թանկ գնով կվաճառվեն։

На средства госбюджета Армении школьникам купят планшеты по завышенной цене
Правительство Армении одобрило поэтапную программу «1 ребенок – 1 компьютер». В статье «Всего лишь планшет» корреспондент газеты «Айкакан жаманак» Айк Геворгян представляет пробелы программы.
На первом этапе для 650 первоклассников области Вайоц Дзор приобретут по одному планшету, учителя пройдут переподготовку, в 45 школах установят устройства для беспроводного интернета. Программа предусматривает приобретение планшетов «Армтаб». Журналист напоминает, что 6 декабря 2013 года бывший премьер Тигран Саркисян в ходе мероприятия в правительстве продемонстрировал планшет, заявив, что он армянского производства.
«Затем выяснилось, что к Армении этот планшет не имеет никакого отношения: детали изготавливаются в США, а собираются они в странах Южно-Восточной Азии, - и «армянский планшет» готов. От всех других планшетов мира он отличался программой на армянском языке. Но это не так уж и важно. Существенна цена, по которой  нашим детям купят эти планшеты. С его появлением стали говорить, что цена не достигнет $200. По одобренной правительством программе, за каждый планшет заплатят 112 тысяч драмов или $235. Сейчас в осуществляющих электронную торговлю крупнейших мировых сетях (eBay, Amazon) цена на эквивалентные «Армтаб»-у планшеты составляет порядка $180», - отмечает автор.
При помощи программы правительства, пишет Геворгян, планшеты под названием «Армтаб», наконец, найдут рынок реализации и будут продаваться по достаточно высокой цене.