Հայաստանում խուսափում են խոսել աշխատավայրում սեռական բնույթի հետապնդումների մասին
Հայաստանում կանանց հանդեպ խտրականությունը թաքնված բնույթ ունի, բացի այդ, գենդերային բռնության որոշակի տեսակների հանդեպ հասարակությունը բավական հանդուրժողական վերաբերմունք ունի: Այս մասին ասված է Նվարդ Մելքոնյանի և Յուլիանա Մելքումյանի հետազոտության մեջ, որը ներկայացվել է ԵՊՀ Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի (ԳՀԱԿ) մայիսի 11-12-ին անցկացված գիտաժողովի ժամանակ։
Հետազոտողները նշում են, որ նման վերաբերմունքի արդյունքում կանայք կաշկանդվում են, խուսափում են բարձրաձայնել աշխատավայրում սեռական բնույթի հետապնդումների դեպքերը, նրանք չեն դիմում համապատասխան մարմիններին` ամաչելով հանրայնացնել խնդիրը, քանի որ հասարակության մեջ տարածված է այն կարծրատիպը, որ այդ երևույթը ավելի շատ պայմանավորված է կնոջ վարքով և ըստ այդմ տեղի է ունենում կնոջ մեղքով:
Ամոթը, վախը, մեղքի զգացումը, աշխատանքը կորցնելու հնարավոր և իրական վտանգները, անբարոյականի պիտակ ձեռք բերելու վտանգը, այս բոլոր հնարավոր հետևանքները ստիպում են կանանց լռել սեռական բնույթի հետապնդումների մասին:
Աշխատանքի ընթացքում հետազոտողները հարցազրույցներ են անցկացրել փորձագետների, գործատուների, ինչպես նաև սեռական հետապնդումների տեսանկյունից ռիսկային համարվող աշխատատեղերում զբաղված տարբեր տարիքի կանանց հետ: Հարցվել է 18 կին՝ 6 կին՝ 18-30 տարիքային խմբից, 6 կին՝ 31-45 տարիքային խմբից, և 6 կին՝ 46 և բարձր տարիքային խմբից:
Հարցված կանանցից 9 բարձրագույն կրթությամբ են եղել և 9՝ առանց բարձրագույն:
Աշխատանքում ընդգծվում է, որ հնարավոր է վիճակագրություն ունենալ այն կանանց մասին, ովքեր սեռական հետապնդումների պատճառով ազատվում են աշխատանքից, սակայն այն կանանց մասին, որոնք ստիպված շարունակում են աշխատել, տվյալներ հավաքել հնարավոր չէ: Շատերը վախենում են աշխատանքը կորցնել, վախենում են պիտակներից:
Հետազոտության ընթացքում հարցված կանայք մի շարք օրինակներ են բերել, որոնք վկայում են աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների պարագայում արձագանքնան մեխանիզմների բացակայության մասին․
«Օրինակ, պատահել է, որ իմ աչքի առաջ մի հիմնարկում տեսել եմ, որ տղան աղջկա նկատմամբ սեռական շարժումներ է անում, ես ոչինչ չեմ արել, ուղղակի դուրս եմ եկել էդ սենյակից»: (Հարցվող, Գավառ)
«Ես նման դեպքերում ուղղակի ինձ չլսողի տեղ եմ դնում, ու ոչ մի ռեակցիա չեմ տալիս»: (Հարցվող, Երևան)
Հետազոտողներն ընդգծում են․ որ Հայաստանում քրեորեն պատժելի է միայն անձին սեռական հարաբերության կամ սեքսուալ բնույթի, այդ թվում՝ համասեռական գործողություններ կատարելուն հարկադրելը շանտաժի, գույքը ոչնչացնելու, վնասելու կամ վերցնելու սպառնալիքով, կամ տուժողի նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով:
«Իհարկե, հնարավոր է, որ գործատուն կամ գործընկերը, հաշվի առնելով իրենց աշխատանքային հարաբերություններում կնոջ ենթակա լինելու հանգամանքը, օգտագործելով իրենց վերադաս դիրքը, կնոջը հարկադրեն սեռական հարաբերությունների մեջ մտնել, սակայն սա սեռական հետապնդման միայն մեկ դրսևորումն է, այն էլ ծայրահեղ:
Այսպիսով կարելի է փաստել, որ ՀՀ-ում կանանց աշխատավայրում սեռական հետապնդումը քրեորեն պատժելի արարք չէ:
ՀՀ Աշխատանքային օրենսգիրքը ևս որևէ դրույթ չի պարունակում աշխատավայրում կանանց սեռական հետապնդման արգելքի և այդ խնդրի կապակցությամբ գործատուների պարտականության և պատասխանատվության մասին», ֊ նշում են հետազոտության հեղինակները:
Նրանք նաև ընդգծում են, որ 2013 թվականի մայիսի 20-ին Հայաստանում ընդունվեց «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրենքը:
Օրենքի ընդունումը հետազոտողները դրական քայլ են համարում, սակայն միևնույն ժամանակ նշում են, որ այն անորոշ է և տարակարծությունների տեղիք է տալիս:
«Վերոգրյալ օրենքը տալիս է սեռական ոտնձգության սահմանումը, փաստում է դրա կատարման արգելքը, սակայն ՀՀ օրենսդրությունում առկա չէ որևէ նորմ այդ արգելված արարքի կատարման համար պատասխանատվության ենթարկելու համար: Հետևաբար, պետք է փաստել, որ ներկայումս վերոգրյալ օրենքը սեռական ոտնձգության, հետապնդման դեմ պայքարում զուտ հռչակագրային բնույթ ունի և բավարար չէ փաստելու համար, որ ՀՀ-ն այս ոլորտում կատարել է իր ստանձնած միջազգային-իրավական պարտականությունները», ֊ եզրակացնում են հեղինակները:

Armenian Women Embarrassed to Report Sexual Harassment In the Workplace: Study
In Armenia, discrimination against women is hidden in nature; in addition, the society has a rather tolerant attitude towards certain types of gender-based violence, revealed the study (ARM) conducted by Nvard Melkonyan and Yuliana Melkumyan, which was presented during a conference entitled “Gender Issues in the Contemporary Armenia: From Research to Policy” organized by Yerevan State University (YSU) Center for Gender and Leadership Studies (CGLS) on May 11-12, 2015.
This attitude, the authors said, constrains women: they avoid reporting the cases of sexual harassment in the workplace, do not apply to the relevant authorities, being embarrassed of publicizing the issue because of a widespread stereotype in the society that the harassment is largely due to the woman's behavior and, therefore, it is the woman's fault that these incidents occur.
Shame, fear, guilt, possible and real threats of losing their jobs, the risk of being labeled as immoral – all these possible consequences force women remain quiet about cases of sexual harassment.
During the study, the researchers conducted interviews with a number of experts, employers, as well as women of various ages with jobs considered of high-risk in terms of sexual harassment. 18 women participated in the survey; 6 women from the 18-30 age group, 6 women - 31-45 age group; and 6 women - 46 and above age group. Among the 18 women, nine had received a higher education.
The study revealed that it is possible to have statistics about the woman who have lost their jobs because of sexual harassment; however, it is impossible to collect data about those women who are forced to continue to work: many are afraid of losing their jobs, some are afraid of labels.
According to the study, a number of women gave examples indicating the lack of reaction mechanisms in workplace sexual harassment cases: “For example, there was a time in one office when I saw a young man make sexual moves on a girl. However, I did not do anything, I just left the room.” (Interviewee from Gavar)
“In such cases I simply pretend I have not heard anything, I do not react in any way.” (Interviewee from Yerevan)
In Armenia, the researchers noted, only the act of forcing a person to sexual intercourse, homosexuality, lesbianism or other sexual actions, by means of black mail, threats to destroy, damage or seize property, or using the financial or other dependence of the aggrieved, is subject to criminal punishment.
“Of course, it is possible that an employer or a coworker, taking into consideration the woman's subordinate status in their working relationship, could force her to engage in sexual relations using his position, but this is only one manifestation of sexual harassment, and an extreme one.
Therefore, it can be stated that in Armenia the sexual harassment of women in the workplace is not considered a criminal offense.
The Labor Code of Armenia does not have any provisions banning sexual harassment against women, or on the employers' obligations and responsibilities in this matter, " the researchers said.
On May 20, 2013, Armenia adopted a law “On Ensuring Equal Rights and Opportunities for Women and Men”. The researchers consider this adoption a positive step, but at the same time they emphasize that it is vague and gives rise to disagreements.
“The above-mentioned law gives a definition of sexual harassment, states its ban; however, there are no regulations in the Armenian legislation for prosecution for committing the prohibited act. Therefore, it should be noted that at the present time in the fight against sexual assault and harassment the above-mentioned law is purely declaratory in nature, and it is not enough to state that in this sphere Armenia has fulfilled its obligations and duties under international law,” the authors concluded.