Հայաստանում խուսափում են խոսել աշխատավայրում սեռական բնույթի հետապնդումների մասին
Հայաստանում կանանց հանդեպ խտրականությունը թաքնված բնույթ ունի, բացի այդ, գենդերային բռնության որոշակի տեսակների հանդեպ հասարակությունը բավական հանդուրժողական վերաբերմունք ունի: Այս մասին ասված է Նվարդ Մելքոնյանի և Յուլիանա Մելքումյանի հետազոտության մեջ, որը ներկայացվել է ԵՊՀ Գենդերային հետազոտությունների և առաջնորդության կենտրոնի (ԳՀԱԿ) մայիսի 11-12-ին անցկացված գիտաժողովի ժամանակ։
Հետազոտողները նշում են, որ նման վերաբերմունքի արդյունքում կանայք կաշկանդվում են, խուսափում են բարձրաձայնել աշխատավայրում սեռական բնույթի հետապնդումների դեպքերը, նրանք չեն դիմում համապատասխան մարմիններին` ամաչելով հանրայնացնել խնդիրը, քանի որ հասարակության մեջ տարածված է այն կարծրատիպը, որ այդ երևույթը ավելի շատ պայմանավորված է կնոջ վարքով և ըստ այդմ տեղի է ունենում կնոջ մեղքով:
Ամոթը, վախը, մեղքի զգացումը, աշխատանքը կորցնելու հնարավոր և իրական վտանգները, անբարոյականի պիտակ ձեռք բերելու վտանգը, այս բոլոր հնարավոր հետևանքները ստիպում են կանանց լռել սեռական բնույթի հետապնդումների մասին:
Աշխատանքի ընթացքում հետազոտողները հարցազրույցներ են անցկացրել փորձագետների, գործատուների, ինչպես նաև սեռական հետապնդումների տեսանկյունից ռիսկային համարվող աշխատատեղերում զբաղված տարբեր տարիքի կանանց հետ: Հարցվել է 18 կին՝ 6 կին՝ 18-30 տարիքային խմբից, 6 կին՝ 31-45 տարիքային խմբից, և 6 կին՝ 46 և բարձր տարիքային խմբից:
Հարցված կանանցից 9 բարձրագույն կրթությամբ են եղել և 9՝ առանց բարձրագույն:
Աշխատանքում ընդգծվում է, որ հնարավոր է վիճակագրություն ունենալ այն կանանց մասին, ովքեր սեռական հետապնդումների պատճառով ազատվում են աշխատանքից, սակայն այն կանանց մասին, որոնք ստիպված շարունակում են աշխատել, տվյալներ հավաքել հնարավոր չէ: Շատերը վախենում են աշխատանքը կորցնել, վախենում են պիտակներից:
Հետազոտության ընթացքում հարցված կանայք մի շարք օրինակներ են բերել, որոնք վկայում են աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների պարագայում արձագանքնան մեխանիզմների բացակայության մասին․
«Օրինակ, պատահել է, որ իմ աչքի առաջ մի հիմնարկում տեսել եմ, որ տղան աղջկա նկատմամբ սեռական շարժումներ է անում, ես ոչինչ չեմ արել, ուղղակի դուրս եմ եկել էդ սենյակից»: (Հարցվող, Գավառ)
«Ես նման դեպքերում ուղղակի ինձ չլսողի տեղ եմ դնում, ու ոչ մի ռեակցիա չեմ տալիս»: (Հարցվող, Երևան)
Հետազոտողներն ընդգծում են․ որ Հայաստանում քրեորեն պատժելի է միայն անձին սեռական հարաբերության կամ սեքսուալ բնույթի, այդ թվում՝ համասեռական գործողություններ կատարելուն հարկադրելը շանտաժի, գույքը ոչնչացնելու, վնասելու կամ վերցնելու սպառնալիքով, կամ տուժողի նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով:
«Իհարկե, հնարավոր է, որ գործատուն կամ գործընկերը, հաշվի առնելով իրենց աշխատանքային հարաբերություններում կնոջ ենթակա լինելու հանգամանքը, օգտագործելով իրենց վերադաս դիրքը, կնոջը հարկադրեն սեռական հարաբերությունների մեջ մտնել, սակայն սա սեռական հետապնդման միայն մեկ դրսևորումն է, այն էլ ծայրահեղ:
Այսպիսով կարելի է փաստել, որ ՀՀ-ում կանանց աշխատավայրում սեռական հետապնդումը քրեորեն պատժելի արարք չէ:
ՀՀ Աշխատանքային օրենսգիրքը ևս որևէ դրույթ չի պարունակում աշխատավայրում կանանց սեռական հետապնդման արգելքի և այդ խնդրի կապակցությամբ գործատուների պարտականության և պատասխանատվության մասին», ֊ նշում են հետազոտության հեղինակները:
Նրանք նաև ընդգծում են, որ 2013 թվականի մայիսի 20-ին Հայաստանում ընդունվեց «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրենքը:
Օրենքի ընդունումը հետազոտողները դրական քայլ են համարում, սակայն միևնույն ժամանակ նշում են, որ այն անորոշ է և տարակարծությունների տեղիք է տալիս:
«Վերոգրյալ օրենքը տալիս է սեռական ոտնձգության սահմանումը, փաստում է դրա կատարման արգելքը, սակայն ՀՀ օրենսդրությունում առկա չէ որևէ նորմ այդ արգելված արարքի կատարման համար պատասխանատվության ենթարկելու համար: Հետևաբար, պետք է փաստել, որ ներկայումս վերոգրյալ օրենքը սեռական ոտնձգության, հետապնդման դեմ պայքարում զուտ հռչակագրային բնույթ ունի և բավարար չէ փաստելու համար, որ ՀՀ-ն այս ոլորտում կատարել է իր ստանձնած միջազգային-իրավական պարտականությունները», ֊ եզրակացնում են հեղինակները:

Армянские женщины стараются не заявлять о сексуальном домогательстве на работе
Дискриминация в отношении женщин в Армении носит скрытый характер, кроме того, общество довольно терпимо к некоторым видам гендерного насилия. Об этом говорится в исследовании Нвард Мелконян и Юлианы Мелкумян, представленном Центром гендерных исследований и лидерства при ЕГУ на научной конференции 11-12 мая.
Исследователи отмечают, что такое отношение сковывает женщин, они стараются не заявлять о случаях сексуального домогательства на рабочем месте, не обращаются в соответствующие органы, стыдясь обобществить проблему, так как в обществе распространен стереотип, что это явление в большей степени обусловлено поведением женщины и, в соответствии с этим, происходит по ее вине.
Стыд, страх, чувство вины, возможные и реальные угрозы лишиться работы, опасность быть заклейменной аморальной – все эти возможные последствия заставляют женщину молчать о сексуальных домогательствах.
Исследователи взяли интервью у экспертов, работодателей, а также женщин разного возраста, занятых на считающихся рисковыми с точки зрения сексуального преследования рабочих местах. Опрошены 18 женщин: по 6 из группы 18-30, 31-45 лет, а также 46 и выше. 9 опрошенных женщин имеют высшее образование.
В работе отмечается, что можно иметь статистику о женщинах, увольняемых из-за сексуального домогательства, однако собрать информацию о тех, кто вынужден продолжать работать, невозможно. Многие боятся потерять работу, боятся, что их заклеймят.
Многие женщины привели примеры, свидетельствующие об отсутствии механизмов реагирования в случае сексуальных посягательств на рабочем месте:
«К примеру, бывало, что я своими глазами видела в учреждении, как парень делает телодвижения в сторону девушки, я ничего не предпринимала, просто вышла из этой комнаты» (респондент, Гавар).
«В таких случаях я просто делаю вид, что не слышу, и никак не реагирую» (респондент, Ереван).
Исследователи отмечают, что в Армении уголовно наказуемо только принуждение человека к сексуальным отношениям или совершению действий сексуального характера, в том числе гомосексуального, под угрозой шантажа, уничтожения или повреждения имущества, либо используя материальную или другую зависимость пострадавшего.
«Конечно, возможно, чтобы работодатель или коллега, учитывая подчиненность женщины в их рабочих отношениях, используя свое положение, принудил ее вступить в половые отношения, однако это только одно проявление сексуального домогательства, причем, крайнее.
Таким образом, можно констатировать, что в Армении сексуальное домогательство в отношении женщин на работе не является уголовно наказуемым деянием.
В Трудовом кодексе Армении также нет никаких положений о запрете на сексуальное домогательство в отношении женщин, об обязательствах работодателей и ответственности в рамках этого вопроса», - говорится в исследовании.
20 мая 2013 года в Армении был принят закон «Об обеспечении равных прав и возможностей для женщин и мужчин». Исследователи считают положительным его принятие, однако в то же время подчеркивают, что он неопределенный и дает повод для разногласий.
«Вышеотмеченный закон дает определение сексуальному домогательству, констатирует его запрет, однако в законодательстве Армении нет ни одной нормы для привлечения к ответственности за совершение запрещенного поступка. Следовательно, стоит отметить, что в настоящее время в борьбе с посягательствами сексуального характера и преследованием данный закон носит чисто декларативный характер, этого недостаточно, чтобы заявлять, что в этой сфере Республика Армения выполнила взятые на себя международно-правовые обязательства», - заключили авторы.