Զինվորի մահվան մասին ծնողները տեղեկացել են լուրերից. ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում
Մայիսի 8-ին հրազենային վնասվածք ստացած և մահացած 20-ամյա զինծառայող Հարություն Համբարյանի ընտանիքի անդամները նրա մահվան մասին տեղեկացել են «Արմենիա» հեռուստաընկերությամբ ժ. 20:00-ին թողարկվող «Ժամը» լրատվական հաղորդման ընթացքում ներկայացվող տեղեկատվական վազող տողից: Այս մասին իրենց տուն այցելած Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի իրավապաշտպաններին հայտնել է Հարությունի հայրը` Հրայր Համբարյանը։ Իրավաշապտանները զոհվածի տուն այցելել են երեկ՝ մայիսի 12-ին։
Ինչպես հաղորդում է կազմակերպության կայքը ըստ հոր՝ դեպքի օրն իրենց ընտանիքի բոլոր անդամները վաղ առավոտից տանը չեն եղել (գնացել են հողամաս կարտոֆիլ ցանելու): Տուն վերադարձել են միայն երեկոյան ժամը 19:00-ի սահմաններում: Հեռուստաթողարկման ժամանակ Հարությունի ազգանվան մեջ առկա է եղել տառասխալ՝ Համբարյանի փոխարեն գրված է եղել Ղամբարյան, ինչը փոքր-ինչ թեթևացրել է ընտանիքի անդամների լարվածությունը: Սակայն մոտ 10 րոպե անց հեռախոսազանգով զինկոմիսարիատի աշխատակիցը Հարությունի հորը տեղեկացրել է, որ տղան «վիրավորում է ստացել և որ նրան տեղափոխում են Երևան»:
Հարությունի հարազատները ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աշխատակիցներին հայտնել են, որ իբր թե Մարտակերտում խոսակցություն է եղել, որ մահվան պատճառն անորոշ է: Իսկ հաջորդ օրն արդեն ՀՀ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով: Հարությունի հոր խոսքերով՝ դիահերձման ժամանակ ներկա են գտնվել նաև իր հարազատներից և ընկերներից: «Հարությունի հրազենային վիրավորումը եղել է ճակատային հատվածում՝ վերևի մասից», – ասել է քույրը: Հարությունն ունեցել է կարճատեսութուն և կրել է օպտիկական ակնոց: Հարությունի մարմինն ընկած է եղել բերանքսիվայր և ակնոցը մանր փշրված է եղել:
Ըստ Հարությունի քրոջ՝ Հասմիկ Համբարյանի, նա միշտ գոհ է եղել իր ծառայությունից և ծառայության վայրից, քանի որ այն մարտական հենակետը, որտեղ նա ծառայել է, բավական հեռու է եղել առաջին գծից: Հարությունը նաև հայտնել է, որ ՀՕՊ (հակաօդային պաշտպանության) ուժերում ծառայությունը համեմատաբար ավելի հեշտ է անցնում: Դեպքի նախորդ օրը՝ մայիսի 7-ին, Հարությունը խոսել է քրոջ հետ հեռախոսով, նրա տրամադրությունը շատ բարձր է եղել: Նա Հասմիկից հետաքրքրվել է, թե ինչպես են ծնողները, և, իմանալով, որ նրանք այժմ զբաղված են գարնանացանի աշխատանքներով, ասել է՝ «Մի քիչ մնաց, թող դիմանան, գամ՝ մյուս անգամ ես եմ անելու այդ գործը»:
Զինծառայողի քույրը նաև հայտնել է, որ զորակոչվելու հենց առաջին օրը Հարությունի ջերմությունը բարձրացել է՝ հասնելով 40 աստիճանի՝ մինչ զորակոչվելը կատարված պատվաստման պատճառով: Զորամասում նա անցկացրել է մեկ օր, որից հետո նրան տեղափոխել են Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալ, որտեղ նա անցկացրել է մոտ 10 օր: Հասմիկը, որը մասնագիտությամբ բժիշկ է (էնդոկրինոլոգ, շտապօգնության բժիշկ), նշել է, որ եղբոր մոտ սկսվել է բրոնխիտ, թոքերը բորբոքվել են, նշիկներն՝ այտուցվել: Միևնույն ժամանակ Հասմիկն ասել է, որ հետագայում Հարությունը լիովին ապաքինվել է և նույնիսկ ավելի կոփվել:
Հարազներն ասել են, որ ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում։
Հարություն Համբարյանը սովորում էր Հայաստանի Ագրարային Համալսարանի Հողաշինարարության և հողային կադաստրի ֆակուլտետում: Զորակոչվել էր զինծառայության 2014 թ. հունվարի 13-ին: Նրա ծառայության ավարտին մնացել էր 8 ամիս:

Родители солдата узнали о его смерти из бегущей строки в эфире армянского телеканала
Семья 20-летнего военнослужащего Арутюна Амбаряна, получившего 8 мая смертельное огнестрельное ранение, узнала о его смерти из бегущей строки в ходе вечернего выпуска новостей на телеканале «Армения». Об этом посетившим семью правозащитникам ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи сообщил отец Арутюна Грайр Амбарян. Правозащитники встретились с членами семьи 12 мая.
Как сообщается на сайте организации, по словам отца, в день инцидента с раннего утра их не было дома (отправились сажать картошку). Домой вернулись около 19:00. В отображенной в бегущей строке фамилии была ошибка – Гамбарян вместо Амбарян, - что несколько успокоило родных. Однако минут через 10 отцу позвонил сотрудник военкомата и сообщил, что сын «получил ранение, и его везут в Ереван».
Родные сообщили ванадзорскому офису ХГА, будто в Мартакерте поговаривали, что причина смерти неясна. А уже на следующий день в гарнизонном следственном отделе главного военного следственного управления при Следственном комитете Армении завели уголовное дело по статье «доведение до самоубийства». По словам отца Арутюна, на вскрытии присутствовали его родные и друзья. «Огнестрельное ранение было в области лба, сверху», - рассказала сестра. Арутюн был близоруким, носил оптические очки. Военнослужащий упал ничком, очки разбились вдребезги.
По словам сестры военнослужащего, Асмик Амбарян, он всегда был доволен местом службы, так как место, где он служил, достаточно далеко от передовой. Арутюн также рассказывал, что служба в Силах противовоздушной обороны проходит сравнительно легко. За день до инцидента Арутюн говорил с сестрой по телефону, был в очень хорошем настроении. Он спрашивал у Асмик о родителях, узнав, что они заняты весенним посевом, сказал «Осталось совсем немного. Пусть потерпят, приеду, в следующий раз сам займусь этим делом».
Сестра военнослужащего сообщила, что в первый же день из-за сделанной до призыва прививки у Арутюна поднялась температура до 40 градусов. В военчасти он пробыл день, после чего его доставили в степанакертский военный госпиталь, где военнослужащий находился в течение 10 дней. Асмик, врач по специальности, (эндокринолог, врач скорой помощи) заявила, что у брата начался бронхит, воспалились легкие. В то же время сестра сообщила, что впоследствии Арутюн выздоровел и даже еще больше закалился.
В версию о самоубийстве родственники Амбаряна не верят.
Молодой человек учился на факультете земледелия и земельного кадастра Национального аграрного университета Армении, был призван 13 января 2014 года. До окончания службы оставалось 8 месяцев.