«Դիլիջանը որպես կալվածք՝ Ռուբեն Վարդանյանին»․ հարկային արտոնություններ՝ «անհայտ» ներդրողներին
Կառավարությունն առաջարկում է Դիլիջան համայնքի և հարակից տարածքների զարգացման և այնտեղ ներդրումների խրախուսման մասին նախագիծ ընդունել, որով հարկային արտոնություններ կստանան այդ տարածքում գործող ներդրումային ընկերությունները:
Նախագիծը ԱԺ-ում այսօր ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Նրա խոսքով՝ մի շարք արտոնությունների թվում Կառավարությունն առաջարկում է ներդրողի կողմից ներմուծված ապրանքներն ազատել ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ)։
Բացի դա, նախագծով առաջարկվում է այդ տարածքում արտադրություն հիմնած ընկերություններին ազատել շահութահարկից, այդ թվում՝ ոչ ռեզիդենտ ընկերութուններին, իսկ ֆիզիկական անձ֊ներդրողների կողմից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում նրանց ազատել եկամտահարկից: Տերտերյանը բացատրել է, որ այժմ իրենք նախատեսում են հարկային արտոնություն տալ դեռևս չեղած բիզնեսի համար:
«Այսինքն՝ ակնկալում ենք, որ այս արտոնությունների դեպքում կառաջանա հետաքրքրություն»,-ասել է նա:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրել է Տերտերյանին, որ հնարավոր ներդրումների առումով «իլյուզիաներ շատ ենք ունեցել»։
«Գյումրին դարձնել մշակութային կենտրոն, Ջերմուկը դարձնել չգիտեմ ինչ: Այծի պանիրը դարձնել Շանելին հավասար բրենդ: Բա որ այդ արտոնությունները տվեցինք, ներդրումները չեղա՞ն: Ո՞վ է պատասխանատու լինելու՝ արվեցին այս ներդրումները, թե ոչ», - հարցրել է ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Փոխնախարարն ասել է, որ Ջերմուկում և Գյումրիում աշխատանքները ծավալվում են, իսկ Դիլիջանից սպասելիքները մեծ են: Տերտերյանը նշել է նաև, որ Դիլիջան ասելով՝ հասկանում են համայնքի վարչական տարածքը խոշորացումից հետո, որի մեջ մտնում են Հաղարծին, Թեղուտ, Գոշ, Աղավնավանք, Խաչարձան, Հովք համայնքները, նաև «Դիլիջան ազգային պարկի» տարածքը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այս օրինագիծը հակաօրինական է: Նա նշել է, որ այդ ներդրողը ռուսաստանցի գործարար Ռուբեն Վարդանյանն է լինելու։
«Սա օրենքի նախագիծ է Դիլիջանը որպես կալվածք Ռուբեն Վարդանյանին հանձնելու մասին: Ես մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում այն ինտելեկտուալ ծրագրերին, որ նա իրականացնում է, բայց սա ինձ համար նույն երևույթի շարունակություն է, թե Սյունիքը կտանք Սուրիկ Խաչատրյանին, Արտաշատը կտանք Հովիկ Աբրահամյանին և նրա ընտանիքին, Մալաթիա Սեբաստիան կտանք Սամվել Ալեքսանյանին, Աբովյանը կտանք Գագիկ Ծառուկյանին: Կառավարությունը պետական կարգին դեմ նախագիծ է բերել»,- ասել է Փաշինյանը:

Bill to "Deliver Possession of Dilijan" to Russian Businessman; Tax Incentives to Non-Existent Investors
The RA Government proposes to adopt a development and investment bill for the Armenian town of Dilijan and surrounding areas, which would allow income tax exemption and other tax incentives for foreign investment companies operating in the area.
The draft was presented at the National Assembly on Wednesday, June 17, by Vache Terteryan, RA Deputy Minister of Territorial Administration and Emergency Situations. Among other benefits, Terteryan said, the bill proposes to exempt foreign investors' import from value added tax (VAT).
The Deputy Minister explained they plan to provide tax exemptions and incentives to currently non-existent businesses.
“In other words, we expect that these incentives will promote interest,” Terteryan said.
Naira Zohrabyan, head of the opposition Prosperous Armenia Party parliamentary faction, reminded the Deputy Minister that “we've had illusions about possible investments in the past, too.”
“To turn Gyumri into a cultural center; turn Jermuk into something else; to make goat cheese a brand equivalent to Chanel. What if we allow incentives, and there are no investments? Who's going to be responsible for these investments?” Zohrabyan said.
In Jermuk and Gyumri, Terteryan responded, development works are underway, and they have high expectations for Dilijan.
Opposition Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan, in turn, said the bill was illegal. This foreign investor, he added, was most likely going to be Russian businessman Ruben Vardanyan.
“This is a bill to deliver possession of Dilijan to Ruben Vardanyan. I have great respect for the intellectual projects he implements, but for me, is the continuation of the same phenomenon: let’s give Syunik province to Surik Khachatryan; Artashat – to Hovik Abrahamyan and his family; Malatia Sebastia to Samvel Aleksanyan; Abovyan – to Gagik Tsarukyan. The government has brought a bill contradictory to the state system,” the oppositionist said.
Note, Russian businessman of Armenian descent Ruben Vardanyan is the founder of The United World College Dilijan (Dilijan International School).