«Դիլիջանը որպես կալվածք՝ Ռուբեն Վարդանյանին»․ հարկային արտոնություններ՝ «անհայտ» ներդրողներին
Կառավարությունն առաջարկում է Դիլիջան համայնքի և հարակից տարածքների զարգացման և այնտեղ ներդրումների խրախուսման մասին նախագիծ ընդունել, որով հարկային արտոնություններ կստանան այդ տարածքում գործող ներդրումային ընկերությունները:
Նախագիծը ԱԺ-ում այսօր ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Նրա խոսքով՝ մի շարք արտոնությունների թվում Կառավարությունն առաջարկում է ներդրողի կողմից ներմուծված ապրանքներն ազատել ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ)։
Բացի դա, նախագծով առաջարկվում է այդ տարածքում արտադրություն հիմնած ընկերություններին ազատել շահութահարկից, այդ թվում՝ ոչ ռեզիդենտ ընկերութուններին, իսկ ֆիզիկական անձ֊ներդրողների կողմից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում նրանց ազատել եկամտահարկից: Տերտերյանը բացատրել է, որ այժմ իրենք նախատեսում են հարկային արտոնություն տալ դեռևս չեղած բիզնեսի համար:
«Այսինքն՝ ակնկալում ենք, որ այս արտոնությունների դեպքում կառաջանա հետաքրքրություն»,-ասել է նա:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրել է Տերտերյանին, որ հնարավոր ներդրումների առումով «իլյուզիաներ շատ ենք ունեցել»։
«Գյումրին դարձնել մշակութային կենտրոն, Ջերմուկը դարձնել չգիտեմ ինչ: Այծի պանիրը դարձնել Շանելին հավասար բրենդ: Բա որ այդ արտոնությունները տվեցինք, ներդրումները չեղա՞ն: Ո՞վ է պատասխանատու լինելու՝ արվեցին այս ներդրումները, թե ոչ», - հարցրել է ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Փոխնախարարն ասել է, որ Ջերմուկում և Գյումրիում աշխատանքները ծավալվում են, իսկ Դիլիջանից սպասելիքները մեծ են: Տերտերյանը նշել է նաև, որ Դիլիջան ասելով՝ հասկանում են համայնքի վարչական տարածքը խոշորացումից հետո, որի մեջ մտնում են Հաղարծին, Թեղուտ, Գոշ, Աղավնավանք, Խաչարձան, Հովք համայնքները, նաև «Դիլիջան ազգային պարկի» տարածքը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այս օրինագիծը հակաօրինական է: Նա նշել է, որ այդ ներդրողը ռուսաստանցի գործարար Ռուբեն Վարդանյանն է լինելու։
«Սա օրենքի նախագիծ է Դիլիջանը որպես կալվածք Ռուբեն Վարդանյանին հանձնելու մասին: Ես մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում այն ինտելեկտուալ ծրագրերին, որ նա իրականացնում է, բայց սա ինձ համար նույն երևույթի շարունակություն է, թե Սյունիքը կտանք Սուրիկ Խաչատրյանին, Արտաշատը կտանք Հովիկ Աբրահամյանին և նրա ընտանիքին, Մալաթիա Սեբաստիան կտանք Սամվել Ալեքսանյանին, Աբովյանը կտանք Գագիկ Ծառուկյանին: Կառավարությունը պետական կարգին դեմ նախագիծ է բերել»,- ասել է Փաշինյանը:

Дилижан становится вотчиной российского бизнесмена. Депутат бьет тревогу
Правительство Армении предлагает принять проект о развитии общины Дилижан и прилегающих территорий и поощрении инвестиций: законопроект предусматривает налоговые льготы для действующих на данной территории инвестиционных компаний.
17 июня проект в Национальном Собрании представлял замминистра территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Ваче Тертерян. По его словам, в числе ряда льгот правительство предлагает отменить НДС с импорта товаров инвесторами.
Кроме того, в законопроекте предлагается освободить от налога на прибыль компании-производители, действующие на данной территории, в том числе и компании-нерезиденты, а в случае приобретения недвижимого имущества физическим лицом-инвестором освободить его от налога на прибыль. По словам Тертеряна, теперь предусматривается предоставление налоговых льгот для еще не начатого бизнеса.
«То есть надеемся, что при наличии этих льгот возникнет интерес», - сказал он.
Руководитель фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян напомнила замминистра, что в прошлом «иллюзий по поводу возможных инвестиций» было немало.
«Превратить Гюмри в культурный центр, Джермук во что-то превратить, козий сыр приравнять к бренду Chanel. Когда вы предоставили эти льготы, инвестиции не случились? Кто станет отвечать за то, сделаны инвестиции или нет?», - поинтересовалась депутат.
По словам Ваче Тертеряна, в Джермуке и Гюмри ведутся работы, а с Дилижаном связывают большие надежды. Под Дилижаном подразумевается административная территория общины после процесса укрупнения, сказал замминистра: в нее входят села Агарцин, Тегут, Гош, Агавнаванк, Хачардзан, Овк, а также территория Дилижанского национального парка.
Член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян считает законопроект незаконным. По словам оппозиционера, инвестором будет российский предприниматель Рубен Варданян. «Это закопроект о передаче владения Дилижаном Рубену Варданяну. Я отношусь с большим уважением к осуществляемым им интеллектуальным программам, но это для меня то же, что отдать Сюникскую область Сурику Хачатряну, Арташат – Овику Абрамяну и его семье, Малатиа-Себастиа – Самвелу Алексаняну, город Абовян – Гагику Царукяну. Правительство внесло проект, противоречащий государственному устройству», - заявил парламентарий.