«Ղարաբաղում զինվորն ինքնասպան է եղել». Քննչական կոմիտեի վարկածը
19-ամյա զինծառայող Նարեկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
Համաձայն չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության, Հարությունյանը մահացել էր սեպտեմբերի 9-ին, 01:45-ին ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զորմասերից մեկի մարտական հենակետում «արտակարգ պատահարի արդյունքում»։ Այլ մանրամասներ դեպքի մասին ԼՂՀ ՊՆ-ն չէր հայտնել:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Հարությունյանը մահացել է ստորին ծնոտի շրջանում հրազենային մարմնական վնասվածքից և, ըստ նախնական տվյալների, այդ վնասվածքը Հարությունյանը հասցրել է ինքն իրեն։
Նշենք՝ վերջին տարիներին հայաստանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունները և փորձագետները բազմիցս ընդգծել են, որ բանակում սպանության դեպքերը հաճախ պետական մարմինների կողմից ներկայացվում են որպես ինքնասպանություն, իսկ դատարանը պաշտպանում է զինվորական դատախազության առաջ քաշած վարկածը, մինչդեռ իրականում այդ զինվորների հաճախ սպանում են: Մասնավորապես, հնչեղ դեպքերի շարքում են Արտակ Նազարյանի, Մանուչար Մանուրաչյանի, Արման Մուրադյանի հետ տեղի ունեցածը:

«В Карабахе солдат совершил самоубийство» - версия СК Армении
По статье «Доведение до самоубийства» заведено уголовное дело по факту смерти 19-летнего военнослужащего Нарека Арутюняна, сообщает Следственный Комитет Армении.
Согласно сообщению Минобороны Нагорного Карабаха, Арутюнян скончался 9 сентября «в результате чрезвычайного происшествия» на боевой позиции одной из военчастей Армии обороны НКР.
Следственный Комитет Армении, в свою очередь, отмечает, что военнослужащий скончался от огнестрельного ранения в челюсть, и, по предварительным данным, Арутюнян сам нанес себе это ранение.
В последние годы местные правозащитные организации и эксперты неоднократно заявляли, что госорганы нередко выдают убийства в армии за самоубийства, а суд поддерживает версию военной прокуратуры, между тем, на самом деле солдат нередко убивают. В частности, в числе громких дела Артака Назаряна, Манучара Манучаряна, Армана Мурадяна.