«Ղարաբաղում զինվորն ինքնասպան է եղել». Քննչական կոմիտեի վարկածը
19-ամյա զինծառայող Նարեկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
Համաձայն չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության, Հարությունյանը մահացել էր սեպտեմբերի 9-ին, 01:45-ին ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զորմասերից մեկի մարտական հենակետում «արտակարգ պատահարի արդյունքում»։ Այլ մանրամասներ դեպքի մասին ԼՂՀ ՊՆ-ն չէր հայտնել:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Հարությունյանը մահացել է ստորին ծնոտի շրջանում հրազենային մարմնական վնասվածքից և, ըստ նախնական տվյալների, այդ վնասվածքը Հարությունյանը հասցրել է ինքն իրեն։
Նշենք՝ վերջին տարիներին հայաստանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունները և փորձագետները բազմիցս ընդգծել են, որ բանակում սպանության դեպքերը հաճախ պետական մարմինների կողմից ներկայացվում են որպես ինքնասպանություն, իսկ դատարանը պաշտպանում է զինվորական դատախազության առաջ քաշած վարկածը, մինչդեռ իրականում այդ զինվորների հաճախ սպանում են: Մասնավորապես, հնչեղ դեպքերի շարքում են Արտակ Նազարյանի, Մանուչար Մանուրաչյանի, Արման Մուրադյանի հետ տեղի ունեցածը:

A criminal case has been launched into the death of Armenian soldier Narek Harutyunyan, 19, pursuant to Part 1 of Article 110 of the RA Criminal Code (incitement to suicide), the Investigative Committee of Armenia reported Monday, September 7.
Harutyunyan, as stated by the officials, died from a gunshot wound to his lower jaw, and according to preliminary data the soldier's injury was self-inflicted.
According to an earlier statement by the Nagorno-Karabakh Defense Ministry, the 19-year-old soldier of the NKR Defense Army died on the night from September 5 to September 6 in an "emergency situation" at one of the northern military units of the Defense Army. No other details were reported.
Note, in recent years local human rights organizations and experts have repeatedly stressed that Armenian military deaths are often classified as suicide by government bodies, and the courts always support the version of the Armenian military prosecutor's office; meanwhile, experts claim, in reality these soldiers are often killed. Some of the most notable cases include the deaths of Artak Nazaryan, Manuchar Manucharyan, and Arman Muradyan.