Շիրակի և Արագածոտնի մարզի գյուղերում տասնյակ մարդիկ վարակվել են խմելու ջրից
Շիրակի մարզի Ձիթհանքով համայնքում սեպտեմբերի 10-ին արձանագրված խմելու ջրի վարակի հետևանքով աղիքային վարակիչ հիվանդություններ են ձեռք բերել գյուղի 28 բնակիչ, նրանցից 4-ը տեղափոխվել են Գյումրիի բժշկական կենտրոն: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Ձիթհանքովի գյուղապետ Հովիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ջրի վարակը կապված չէ գյուղի ներսում ջրամատակարարման համակարգի հետ, այլ տարածաշրջան մտնող ընդհանուր ջրից է, քանի որ վարակը տարածվել է հարևան գյուղերում ևս, ինչպես նաև` Արագածոտնի մարզի գյուղերում:
Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ Ձիթհանքովում ու Արագածոտնի մարզի մի շարք գյուղերում ջրի քիմիական և մանրէաբանական լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել են շեղումներ, իսկ հիվանդների մոտ հաստատվել է շիգելոզ (դիզինտերիա) հիվանդությունը: Արագածոտնի մարզի գյուղերից 17 հիվանդ հոսպիտալացվել է Թալինի բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունք, որոնց վիճակը սեպտեմբերի 12-ին գնահատվում էր միջին ծանրության, նրանք ունեին լավացման դրական տեղաշարժ:
Այսօր Թալինի բժշկական կենտրոնից Epress.am-ին հրաժարվել են հիվանդների վիճակի մասին նոր տեղեկություն տալ՝ նշելով, որ ամբողջ բուժանձնակազմը զբաղված է հիվանդներով և այցերով այն համայնքներ, որտեղ գրանցվել է վարակը:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են նաև, որ դիմել են «Հայջրմուղկոյուղի» կազմակերպությանը՝ խնդրելով խստացնել հսկողությունը խմելու ջրի ցանցի նկատմամբ և ապահովել լիարժեք վարակազերծում՝ գերքլորացում:

Десятки людей в двух областях Армении заразились от питьевой воды
В результате инфекции в воде в селе Дзитанков Ширакской области Армении 28 местных жителей заразились кишечной вирусной инфекцией, четверо из них доставлены в гюмрийский медцентр. Об этом Epress.am сообщил глава сельской администрации Дзитанкова Овик Погосян.
Инфекция, по его словам, связана не с водоснабжением внутри села, а с общей водой, поступающей в регион, так как инфекция распространилась как в соседних селах, так и в селах области Арагацотн.
Министерство здравоохранения сообщает, что в результате химических и микробиологических лабораторных исследований в Дзитанкове и ряде сел Арагацотнинской области были зафиксированы отклонения, а у больных подтвердилась дизентерия. 17 жителей Арагацотна были госпитализированы в инфекционное отделение талинского медцентра, их состояние на положение 12 сентября оценивалось как средней степени тяжести, сообщалось о положительном сдвиге в сторону улучшения.
В понедельник, 14 сентября, в медцентре Талина Epress.am отказали в предоставлении информации о состоянии здоровья людей, отметив, что весь персонал занимается ими, а также посещает общины, где была зафиксирована вспышка инфекции.
Министерство здравоохранения также сообщает, что обратилось в организацию «Армводоканал» с просьбой ужесточить контроль над сетью питьевой воды и обеспечить полноценное дезинфицирование.