Փորձ են արել նմանակել որդուս ձեռագիրը, պատմել է դաժանորեն սպանված կուրսանտի հայրը
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում 2015 թվականի հունվարի 29-ին մահացած 19-ամյա կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի հայրը՝ Արկադի Բարսեղյանը, բացառում է, որ իր որդին ինքնասպանություն է գործել։
Գործով նախաքննությունն արդեն ավարտվել է․ համաձայն գործի նյութերի՝ դեպքի վայրում թուղթ է հայտնաբերվել, որի վրա սպանված կուրասանտի անունից գրված է եղել, թե իր մահվան մեջ պետք չէ ոչ մեկին մեղադրել։ Կուրսանտի հորն այդ երկտողի մասին քննիչներն ասել են նախաքննության ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, Epress.am֊ի հետ զրույցում Արկադի Բարսեղյանը ասել է՝ բազմաթիվ ապացույցներ կան, թե տեղի ունեցածը դաժան սպանություն է։ Մասնավորապես, այդ մասին վկայում է դատաբժշկական փորձաքննությունը․ կուրսանտի դիակի վրա այնպիսի մարմնական վնասվածքներ են եղել, որոնք անձն ինքն իրեն չէր կարող հասցնել։ Բացի դրանից, կուրսանտի հայրը նշել է, որ դատաձեռաբանական փորձաքննությամբ երկտողի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ փորձ է արվել նմանակել որդու ձեռագիրը։
«Բացառված է, որ իմ որդին նման քայլի դիմեր։ Նախ՝ դա նրա ձեռագիրը չէ։ Երկրորդ՝ նա շատ ուժեղ տղա էր։ Երրորդ՝ իմ տղան Աստվածաշունչ կարդացել էր և գիտեր, որ ինքնասպանությունը մեղք է։ Չորրորդ՝ նա ոչ մի պրոբլեմ չուներ ինստիտուտում։ Մեզ ասում էր՝ մի զանգեք, զանգերն արգելված են, եթե պետք լինի, ես կզանգեմ ինքս։ Այդ աստիճանի կարգապահ էր»,֊ ասել է Արկադի Բարսեղյանը։
Սպանված կուրսանտի հոր խոսքով՝ որդուն վերջին անգամ տեսել են հունվարի 7-ին, երբ ամանորյա արձակուրդներից հետո նրան տարել էր ինստիտուտ։ Այդ օրը որդու տրամադրությունը բարձր է եղել։
«Ամբաստանյալներն ասում են, որ ընկերներ են եղել Հայկազի հետ, նամակներ են գրում ինձ։ Նման բան չի եղել։ Հայկազը մենակ է եղել։ Իմ եղբոր որդին հարցրել է՝ կան ձեր մոտ տղաներ, որ իրենց «լավ են զգում»։ Հայկազն ասել է՝ կան, բայց ես նրանց հետ կապ չունեմ։ Ես եմ նրան ասել՝ դու ուժեղի կողքին մի կանգնի, դու թույլերի հետ եղիր ու ինքդ քո վրա հույսդ դիր»,֊ պատմել է հայրը։
Նշենք, որ խուլիգանական դրդումներով սպանություն կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել նույն ինստիտուտի զինծառայողներ Վաչե Սահակյանին, Մովսես Ազարյանին, Գնել Թևոսյանին և Նորիկ Սահակյանին։ Գնել Թևոսյանը ռազմական ինստիտուտի պետի սպառազինությունների գծով տեղակալ, գնդապետ Զարմիկ Մարկոսյանի որդին է:
Արարատի մարզի Նիզամի գյուղի բնակիչ Հայկազ Բարսեղյանի դին հայտնաբերել էին զորամասի մարզահրապարակում պտտաձողի վրա պարանով կախված վիճակում: Բացի դա, կուրսանտի մարմնին բազմաթիվ վնասվածքներ են եղել։

«Пытались подделать почерк сына», - отец убитого курсанта ереванского военинститута
Отец 19-летнего курсанта Айказа Барсегяна, умершего 29 января 2014 года в ереванском военном институте им. Вазгена Саргсяна, исключает версию о самоубийстве сына.
Предварительное следствие по делу завершено. По материалам дела, на месте инцидента обнаружена бумага, на которой от имени курсанта было написано, что в его смерти никого винить не надо. Отцу молодого человека Аркадию Барсегяну сообщили о записке в ходе предварительного следствия. Тем не менее, в беседе с Epress.am он заявил о наличии множества доказательств жестокого убийства. В частности, на это указывает судебно-медицинская экспертиза: на трупе были обнаружены телесные повреждения, которые сам себе человек нанести не может. Кроме того, по словам отца, графологическая экспертиза показала, что была совершена попытка подделки почерка Айказа.
«Исключено, чтобы мой сын пошел на такое. Во-первых, это не его почерк. Во-вторых, он был очень сильным парнем. В-третьих, мой сын читал Библию и знал, что самоубийство – грех. В-четвертых, в институте у него не было никаких проблем. Нам говорил, чтобы не звонили, что звонки запрещены, мол, сам позвоню, если понадобится. Настолько дисциплинированным он был».
В последний раз, продолжает отец, Айказа видели 7 января, когда он отвез сына в институт после новогодних каникул. В тот день настроение у курсанта было хорошее.
«Подсудимые говорят, что дружили с Айказом, пишут мне письма. Это неправда. Айказ был один. Мой племянник спрашивал, есть ли у них ребята, которым «все нипочем». Айказ отвечал«есть, но я не имею к ним отношения». Я ему говорил не быть с сильными, поддерживать слабых и надеяться только на себя», - рассказал Барсегян.
Обвинение в убийстве из хулиганских побуждений выдвинули военнослужащим военинститута Ваче Саакяну, Мовсесу Азаряну, Гнелу Тевосяну и Норику Саакяну. Тевосян – сын замначальника вооружения военного института, полковника Зармика Маркосяна.
Труп уроженца села Низами Араратской области обнаружили повешенным при помощи веревки на турнике на спортплощадке учреждения. На теле курсанта было множество повреждений.