Փորձ են արել նմանակել որդուս ձեռագիրը, պատմել է դաժանորեն սպանված կուրսանտի հայրը
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում 2015 թվականի հունվարի 29-ին մահացած 19-ամյա կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի հայրը՝ Արկադի Բարսեղյանը, բացառում է, որ իր որդին ինքնասպանություն է գործել։
Գործով նախաքննությունն արդեն ավարտվել է․ համաձայն գործի նյութերի՝ դեպքի վայրում թուղթ է հայտնաբերվել, որի վրա սպանված կուրասանտի անունից գրված է եղել, թե իր մահվան մեջ պետք չէ ոչ մեկին մեղադրել։ Կուրսանտի հորն այդ երկտողի մասին քննիչներն ասել են նախաքննության ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, Epress.am֊ի հետ զրույցում Արկադի Բարսեղյանը ասել է՝ բազմաթիվ ապացույցներ կան, թե տեղի ունեցածը դաժան սպանություն է։ Մասնավորապես, այդ մասին վկայում է դատաբժշկական փորձաքննությունը․ կուրսանտի դիակի վրա այնպիսի մարմնական վնասվածքներ են եղել, որոնք անձն ինքն իրեն չէր կարող հասցնել։ Բացի դրանից, կուրսանտի հայրը նշել է, որ դատաձեռաբանական փորձաքննությամբ երկտողի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ փորձ է արվել նմանակել որդու ձեռագիրը։
«Բացառված է, որ իմ որդին նման քայլի դիմեր։ Նախ՝ դա նրա ձեռագիրը չէ։ Երկրորդ՝ նա շատ ուժեղ տղա էր։ Երրորդ՝ իմ տղան Աստվածաշունչ կարդացել էր և գիտեր, որ ինքնասպանությունը մեղք է։ Չորրորդ՝ նա ոչ մի պրոբլեմ չուներ ինստիտուտում։ Մեզ ասում էր՝ մի զանգեք, զանգերն արգելված են, եթե պետք լինի, ես կզանգեմ ինքս։ Այդ աստիճանի կարգապահ էր»,֊ ասել է Արկադի Բարսեղյանը։
Սպանված կուրսանտի հոր խոսքով՝ որդուն վերջին անգամ տեսել են հունվարի 7-ին, երբ ամանորյա արձակուրդներից հետո նրան տարել էր ինստիտուտ։ Այդ օրը որդու տրամադրությունը բարձր է եղել։
«Ամբաստանյալներն ասում են, որ ընկերներ են եղել Հայկազի հետ, նամակներ են գրում ինձ։ Նման բան չի եղել։ Հայկազը մենակ է եղել։ Իմ եղբոր որդին հարցրել է՝ կան ձեր մոտ տղաներ, որ իրենց «լավ են զգում»։ Հայկազն ասել է՝ կան, բայց ես նրանց հետ կապ չունեմ։ Ես եմ նրան ասել՝ դու ուժեղի կողքին մի կանգնի, դու թույլերի հետ եղիր ու ինքդ քո վրա հույսդ դիր»,֊ պատմել է հայրը։
Նշենք, որ խուլիգանական դրդումներով սպանություն կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել նույն ինստիտուտի զինծառայողներ Վաչե Սահակյանին, Մովսես Ազարյանին, Գնել Թևոսյանին և Նորիկ Սահակյանին։ Գնել Թևոսյանը ռազմական ինստիտուտի պետի սպառազինությունների գծով տեղակալ, գնդապետ Զարմիկ Մարկոսյանի որդին է:
Արարատի մարզի Նիզամի գյուղի բնակիչ Հայկազ Բարսեղյանի դին հայտնաբերել էին զորամասի մարզահրապարակում պտտաձողի վրա պարանով կախված վիճակում: Բացի դա, կուրսանտի մարմնին բազմաթիվ վնասվածքներ են եղել։

Arkady Barseghyan, father of 19-year-old cadet Haykaz Barseghyan whose body was found on January 29 hanging from a chin-up bar in the sports ground of the Vazgen Sargsyan Military Institute in Yerevan, rules out possibility of his son to have committed suicide. The preliminary investigation of the case has been completed, and, according to the case materials, Barseghyan had left a suicide note at the scene that read: “Do not blame anyone for my death.”
Investigators informed the cadet's father of the note during the preliminary investigation; however, as Arkady Barseghyan told Epress.am, there is plenty of evidence to suggest that his son was brutally murdered. Forensic medical examination, specifically, has found multiple injuries on Barseghyan's body which could not have been self-inflicted. In addition, as stated by the father, graphological analysis of the note showed that there had been an attempt to forge the cadet's handwriting.
“My son wouldn't have done it. First of all, it was not his handwriting. Second, he was a very strong young man; third, my son had read the Bible and he knew that suicide is a sin. And forth, he did not have any problems at the Institute. He'd tell us not to phone him since phone calls were forbidden. He was that disciplined,” Arkady Barseghyan said.
The family had last seen Haykaz on January 7, when they were dropping their son off at the Institute after the winter holidays. That day, as noted by the father, the young man was in very high spirits.
“The accused say they were my son's friends, they write us letters. That is not true. Haykaz was a loner.  My brother's son asked him if there were boys at the Institute who 'felt too comfortable.' Haykaz said there were, but he had no connection to them. I had personally told my son not to seek power, to stand by the weak and to only rely on himself,” the father said.
Note, four cadets of the same military institute, Vache Sahakyan, Movses Azaryan, Gnel Tevosyan, and Norik Sahakyan, were arrested on murder charges. Later Captain Artyom Avetisyan, an officer at the Vazgen Sargsyan Military Institute, was arrested and charged with abuse of power, transgression of authority or administrative dereliction.
Gnel Tevosyan is the son of Colonel Zarmik Markosyan, former Deputy Chief of the Institute's Armaments department.