ՄԻԵԴ֊ը վարույթ է ընդունել Մարտի 1-ի զոհերի ընտանիքների բողոքը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) սեպտեմբերի 1-ին վարույթ է ընդունել «Վաչագան Ֆարմանյան և մյուսներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործը 2008 թվականի մարտի 1-ի 9 զոհերի ընտանիքների ներկայացրած բողոքների հիման վրա։ ՄԻԵԴ չի դիմել միայն մարտի 1-ին մահացած ոստիկանության կապիտան Համլետ Թադևոսյանի ընտանիքը։
Ինչպես տեղեկացնում է դատարանի պաշտոնական կայքը, հայցվորները պնդում են, որ իրենց հարազատների կյանքի իրավունքը (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդված) խախտվել է անտեղի ուժի կիրառման հետևանքով, ինչպես նաև նշում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խախտել է կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք)։ Ըստ տուժողների իրավահաջորդների, Հայաստանի իշխանություններն իրենց հարազատների գործերով արդյունավետ քննություն չեն անցկացրել և իրենց արդյունավետ փոխհատուցում չեն ստացել:
ՄԻԵԴ֊ը ՀՀ իշխանություններից արդեն իսկ տեղեկատվություն է պահանջել գործի քննության ընթացքի, ինչպես նաև խորհրդարանական փաստահավաք խմբի բացահայտումների մասին:
Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդներին ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
2008 թվականի Մարտի 1-ին ՀՀ իշխանությունները (նախագահ Ռոբերտ Քոչարյան, ԿԸՀ֊ի կողմից ընտրություններում հաղթող ճանաչված նախագահի թեկնածու, գործող վարչապետ Սերժ Սարգսյան) ցրեցին Ազատության հրապարակում 10 օր խաղաղ ցույցեր անցկացնող քաղաքացիներին, ապա երեկոյան հրազեն կիրառեցին ընդդիմության աջակիցների դեմ, որի հետևանքով զոհվեցին 8 քաղաքացիներ և 2 ոստիկան։ Հետագայում քննչական մարմինները և դատարանները չանդրադարձան օրենքի խախտումները բացահայտող փաստերին։ Օրենքի բազմաթիվ խախտումների մասին վկայում են Մարտի 1-ի իրադարձությունները քննելու համար ստեղծված Փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանի և Սեդա Սաֆարյանի ներկայացրած զեկույցները, որոնցում ընդգրկված փաստերն արտացոլվել են Տիգրան Պասկևիչյանի և ռեժիսոր Արա Շիրինյանի «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմում։

ECHR Communicates Case Based on Applications by Relatives of 2008 Post-Election Unrest Victims
The European Court of Human Rights (ECHR) has communicated on September 1 the case of “Vachagan Farmanyan and Others against Armenia” based on applications submitted by the relatives of nine persons who died during or as a result of the post-presidential election clashes of 1-2 March, 2008.
As noted in the ECHR's official statement, the applicants complain under Article 2 of the European Convention on Human Rights that the death of their relatives resulted from use of force which was not “absolutely necessary,” and under Article 13 of the Convention that the Armenian authorities have failed to carry out an effective investigation into the circumstances of their relatives’ deaths and that they had no effective remedy in that respect.
The ECHR has requested the Armenian Government to submit copies of all the relevant documents, including the results of all the ballistic and other examinations conducted in the course of the investigation, as well as all the documents prepared by the parliamentary fact-finding group.
The relatives of the March 1 victims are represented at the European Court by attorney Vahe Grigoryan.
Recall, on March 1, 2008 at around 6 a.m. Armenian police forces, acting pursuant to the authorities' order (incumbent President Robert Kocharyan, then PM, presidential candidate Serzh Sargsyan), attacked an opposition camp site in Yerevan's Freedom Square and violently dispersed the several hundred demonstrators who'd been peacefully rallying in the square for 10 days following the February 9 presidential elections. For two hours following the dispersal of the demonstration, the demonstrators were chased in the streets of Yerevan by the police forces. During the evening hours, the police shot firearms at the protesters: as a result, 10 people – 2 police officers and 8 demonstrators - were killed. To this day, no one has been held liable for the March 1st deaths.