ՄԻԵԴ֊ը վարույթ է ընդունել Մարտի 1-ի զոհերի ընտանիքների բողոքը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) սեպտեմբերի 1-ին վարույթ է ընդունել «Վաչագան Ֆարմանյան և մյուսներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործը 2008 թվականի մարտի 1-ի 9 զոհերի ընտանիքների ներկայացրած բողոքների հիման վրա։ ՄԻԵԴ չի դիմել միայն մարտի 1-ին մահացած ոստիկանության կապիտան Համլետ Թադևոսյանի ընտանիքը։
Ինչպես տեղեկացնում է դատարանի պաշտոնական կայքը, հայցվորները պնդում են, որ իրենց հարազատների կյանքի իրավունքը (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդված) խախտվել է անտեղի ուժի կիրառման հետևանքով, ինչպես նաև նշում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խախտել է կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք)։ Ըստ տուժողների իրավահաջորդների, Հայաստանի իշխանություններն իրենց հարազատների գործերով արդյունավետ քննություն չեն անցկացրել և իրենց արդյունավետ փոխհատուցում չեն ստացել:
ՄԻԵԴ֊ը ՀՀ իշխանություններից արդեն իսկ տեղեկատվություն է պահանջել գործի քննության ընթացքի, ինչպես նաև խորհրդարանական փաստահավաք խմբի բացահայտումների մասին:
Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդներին ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
2008 թվականի Մարտի 1-ին ՀՀ իշխանությունները (նախագահ Ռոբերտ Քոչարյան, ԿԸՀ֊ի կողմից ընտրություններում հաղթող ճանաչված նախագահի թեկնածու, գործող վարչապետ Սերժ Սարգսյան) ցրեցին Ազատության հրապարակում 10 օր խաղաղ ցույցեր անցկացնող քաղաքացիներին, ապա երեկոյան հրազեն կիրառեցին ընդդիմության աջակիցների դեմ, որի հետևանքով զոհվեցին 8 քաղաքացիներ և 2 ոստիկան։ Հետագայում քննչական մարմինները և դատարանները չանդրադարձան օրենքի խախտումները բացահայտող փաստերին։ Օրենքի բազմաթիվ խախտումների մասին վկայում են Մարտի 1-ի իրադարձությունները քննելու համար ստեղծված Փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանի և Սեդա Սաֆարյանի ներկայացրած զեկույցները, որոնցում ընդգրկված փաստերն արտացոլվել են Տիգրան Պասկևիչյանի և ռեժիսոր Արա Շիրինյանի «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմում։

Евросуд коммуницировал дело о кровавых событиях 2008 года в Ереване
1 сентября Евросуд по правам человека принял в производство дело «Вачаган Фарманян и другие против Республики Армения» на основании жалоб, представленных семьями 9 жертв 1 марта 2008 года. В ЕСПЧ не обратилась лишь семья погибшего в ходе мартовский событий капитана полиции Гамлета Тадевосяна. Как сообщается на официальном сайте Евросуда, истцы утверждают, что право на жизнь их родных (вторая статья Европейской конвенции о правах человека) было нарушено в результате несоразмерного применения силы, а также отмечают, что Республика Армения нарушила 13 статью Конвенции (право на эффективное средство правовой защиты). Согласно правопреемникам пострадавших, власти Армении не провели эффективного следствия по делам их родных и не выплатили им эффективной компенсации.
ЕСПЧ уже потребовал от армянских властей информации о следствии, а также о фактах, раскрытых парламентской Группой по сбору фактов.
Правопреемников жертв 1 марта в Евросуде представляет адвокат Ваге Григорян.
1 марта 2008 года власти Армении (президент Роберт Кочарян; кандидат в президенты, признанный ЦИК победителем на выборах, действующий премьер Серж Саргсян) разогнали сторонников оппозиционного кандидата, в течение 10 дней проводивших на площади Свободы мирную акцию, позже, вечером, применили огнестрельное оружие, в результате чего погибли 8 граждан и 2 полицейских. Впоследствии Следственные органы и суды не обратились к фактам о нарушениях закона. О множестве нарушений свидетельствуют доклады членов упраздненной Сержем Саргсяном Группы по сбору фактов Андраника Кочаряна и Седы Сафарян. Факты, отраженные в этих документах, были использованы в фильме «Потерянная весна Армении». Автор ленты – Тигран Паскевичян, режиссер – Ара Ширинян.