«Մարտունի 2»֊ի զոհերը 14 տարի անց արտերկրում բուժվելու գումար են փնտրում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղի 32-ամյա բնակիչ Գրիգոր Եսայանը խոստովանում է, որ այս պահին իր համար կարևոր չէ, թե որն է բանակում ձեռք բերված հաշմանդամության պատճառը։ Բժիշկները սայլակի միջոցով տեղաշարժվող Եսայանին հույս են տվել, որ արտասահմանում բուժում անցնելու դեպքում նա կկարողանա քայլել, և այժմ նա փորձում է միջոցներ գտնել անհրաժեշտ գումարը ստանալու համար։
Եսայանը նշում է, որ ճանապարհի ծախսը խոստացել է հոգալ Պաշտպանության նախարարությունը, բայց տոմսերի համար ինքն էլ գումար կճարի, խնդիրը բավական թանկ բուժումն է։ Պաշտպանության նախարարության վերաբերմունքից երիտասարդն ընդհանուր առմամբ գոհ է․ արդեն 14 տարի է՝ հոգում են իր բուժման ծախսերը, ժամանակ առ ժամանակ Երևան են ուղարկում մերսումների, վերականգնողական ընթացակարգերի համար։ Երիտասարդի վիճակը բարելավվում է. նախկինում անշարժ էր, հիմա կարողանում է ձեռքերը և ոտքերը շարժել, գրել, կարդալ։ Չնայած դրան, ՊՆ֊ն, ըստ օրենքի, չի կարող վճարել արտասահմանում նրա բուժման համար, քանի որ հաշմանդամությունը ձեռք է բերել ոչ թե առաջին գծում, այլ զորամասում։
Մեր զրույցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի «Մարտունի 2» զորամասում 2001 թվականին տեղի ունեցած պատմությունը, այնուամենայնիվ, շրջանցել չի ստացվել։ Եսայանը պատմում է, որ 2001֊ի նոյեմբերին բանակ զորակոչվելուց հետո նա հիվանդացել է զորամասում:
«Ոտքերս ցավում էին ծնկներից ներքև, գնում էի բուժկետ, բժիշկն ասում էր․ «Ոչինչ չկա»։ Էդ «ոչինչ չկա»֊ի պատճառով հայտնվեցի էստեղ (ցույց է տալիս սայլակին ֊ խմբ․)», ֊ պատմում է Եսայանը։
Երիտասարդն ու նրա մայրը՝ Կարինե Եսայանը, տեղի ունեցածն առեղծված են անվանում․ նրանք չեն էլ իմացել՝ ինչից է տղան ծառայության մեկնարկից
երկու ամիս անց կոմայի մեջ ընկել։ Ասում են, որ մի քանի վարկած են լսել՝ թունավորում սննդից, ջրից, ինչպես նաև հիվանդություններ ցրտից։ Գրիգոր Եսայանը 2001 թվականին Մարտունի տարված նորակոչիկներից միակը չէ, ով առողջական խնդիրներ է ունեցել, եղել են նաև մահվան դեպքեր։ Արդյո՞ք պատժվել են մեղավորները․ այդ հարցը նույնպես երկրոդական է երիտասարդի համար։
«Ես հոսպիտալում էի, ասում էին՝ սպաներին նստացրել են: Ես վերակենդանացման բաժանմունքում էի: Հետո գնացի նեվրալոգիայի բաժանմունք, տեսա սպա Նալբանդյանին: Մի տղա ասեց՝ եկել ա ստեղ՝ պառկի, որ փող տա, ազատվի: Ինձ ի՞նչ, որ նստացնեն: Կարող ա՝ ամենքը մի երկու տարի նստի, ազատվի: Իսկ իմ կյանքը խորտակվեց», - ասում է Եսայանը:
Նա չի հիշում, թե ինչ է իր հետ տեղի ունեցել նրանից հետո, երբ իրեն տեղափոխել են Ստեփանակերտի հոսպիտալ։ Մեզ հետ զրույցում Եսայանը այդ օրերի մանրամասները ճշտում էր մորից։ Ստեփանակերտից տեղափոխել են Երևան՝ «Էրեբունի» հիվանդանոց, ապա Կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ։ Երբ կոմայից դուրս է եկել և նրա վիճակը մի փոքր կայունացել է, եկել է Մարգահովիտ ու բուժվում է մինչև հիմա՝ արդեն 14 տարի։
Երիտասարդը նշում է, որ թեև երկտեսություն ունի, բայց կարդում է, գրում է՝ Լոռու մարզի լրագրողների առցանց կենտրոնի անդամ է, ինչպես նաև գիպսից քանդակներ է անում: Եսայանի կրտսեր եղբայրը Ռուսաստանում է աշխատում և օգնում է ընտանիքին։
Մարգահովիտում շատ ցուրտ է անգամ սեպտեմբերի սկզբին։ Կարինե Եսայանն ասում է՝ «հայկական Սիբիրն ա մեր գյուղը»։ Նշում է, որ անտառապահը միշտ թույլ է տալիս գնալ Գրիգորի համար անտառից թափուկներ հավաքել, որպեսզի հնարավոր լինի ձմռանը փայտ վառել։
Զրույցի ընթացքում կրկին ու կրկին վերադառնում ենք «Մարտունի 2»-ում տեղի ունեցածին։
«Մարալիկից մի տղա կար, հույս էին տալիս, որ կապրի: Նույն ժամանակում էր հիվանդացել, Գրիգորից լավ վիճակում էր։ էն էլ եկավ էդ տղան, «Էրեբունու» վերակենդանացման բաժանմունքում մահացավ: Վահագնի գյուղից Արկադի Ղազարյանին Գրիգորի հետ Ստեփանակերտից բերեցին ուղղաթիռով: Արկադիկի թոքը կտրեցին, մինչև հիմա բուժվում է», - պատմում է Կարինե Եսայանը:
Արկադի Ղազարյանը զորամասում հիվանդացած առաջին զինծառայողն է եղել։ Մեզ հետ հեռախոսազրույցում նա ասում է, թե չգիտի՝ ինչ է եղել իրենից հետո: Նախկին ծանրամարտիկ Ղազարյանը հասցրել է 25 օր ծառայել:
Նա ասում է, որ այդ տարի հիվանդացածների մասին պատմություններ են հորինվում, մասնավորապես, ասվում է, որ դրանց պատճառը փուշ ուտելն էր, սակայն ինքը վստահ է, որ իրական պատճառը ցրտի պայմաններում առանց ձմեռային հագուստի շարք կանգնելը, վազելն է եղել, ինչպես նաև բժիշկների անուշադրությունը, օրինակ, իր թոքաբորբի, ջերմություն ունենալու հանդեպ: Արկադիի մեկ թոքի մեծ մասը հեռացրել են, այժմ էլ նա առողջական խնդիրներ ունի։
Ղազարյանի մայրը՝ Կարինե Խառատյանը, ասում է, որ որդու հիվանդության մասին իմացել են պատահաբար․
«Դեկտեմբերի 7-ին Արկադին գնաց բանակ: Դեկտեմբերի 29-ին քրոջս ամուսինը գնաց Արկադիին տեսնելու, պարզվեց՝ 40 աստիճան ջերմության մեջ վազացնում էին: Ես ու քույրս էլ գնացինք: Մեզ ասեցին՝ իմաստ չունի տեսնել, Արկադին էլ չկա: Ես վատացա էդ պահին, քույրս գնաց, տեսավ որդուս: Արմեն Քոչարյան անունով բժիշկ կար, ասաց՝ ամեն ինչ կանեմ փրկելու համար: Բերեցին Արկադիին «էրեբունիի» վերակենդանացման բաժին: Այդտեղ նրա կողքին էր նաև Գրիգորը: Նա չէր հիշում՝ ինքը ով է: Հետո գտանք հարազատներին, տեղեկացրեցինք, Գրիգորի մաման ու քեռին եկան: Շատ շնորհակալ ենք և՛ «Էրեբունի» հիվանդանոցի, և՛ Մուրացանի հոսպիտալի բժիշկներից, ամեն ինչ արեցին: Մինչև հիմա էլ, Արկադին, երբ գնում է Մուրացան, իրեն ավելի լավ է զգում, ավելի հոգատարության ներքո, քան իր իսկ տանը»:
Արկադի Ղազարյանն ասում է, որ ինքը պայքարել է և վերականգնել է հաշմանդամության երկրորդ կարգը, թեև 45000 դրամը միայն դեղերին է հերիքում: Ղազարյանը ևս միջոցներ է փնտրում՝ արտասահմանում բուժումը շարունակելու համար։
Նախկին զինվորը նույնպես հետամուտ չի եղել, որպեսզի մեղավորները պատժվեն, նույնիսկ բողոք չի գրել։
«Ինձ հիվանդանոցում տեսնելու եկան ռազմական ոստիկանությունից, ասեցին՝ բողոք գրի: Ես չգրեցի։ Ե՞ս պետք է ասեմ՝ ձեր կուխնիայում ինչ է կատարվում: Ինձ միայն հետաքրքրում է այն, որ ես ոտքի կանգնեմ»,- ասել է Արկադի Ղազարյանը:

'Just Want to Get Back on My Feet' - Disabled Ex-Soldiers Seek Funds for Treatment Abroad
Resident of Margahovit village of the Armenian Lori province Grigor Yesayan, 32, admits that at this point the causes of his disability acquired in the army are unimportant to him; doctors have assured the wheelchair-bound man he would be able to walk again after undergoing a treatment abroad, and he is currently trying to find sources for the necessary funds. Armenian Ministry of Defense, Yesayan (pictured) told Epress.am, has promised to cover the travel costs; however, the ex-soldier claims he would be able to find money for the tickets himself easily enough: the problem is the rather expansive treatment.
Overall, Yesayan has been happy with the Defense Ministry's attitude: they have been paying for his treatment for 14 years, have periodically sent him to Yerevan for a massage therapy and restorative procedures. Yesayan's condition has been gradually improving: he used to be completely paralyzed, but now he is able to move his arms and legs, he can write and read. Nevertheless, according to law, the Defense Ministry is not obliged to pay for his treatment abroad since the disability has been acquired in the military unit and not on the frontline.
About two months after being drafted into military service in the fall of 2001, as stated by the ex-soldier, he fell ill at the Martuni-2 military unit of the Nagorno-Karabakh Defense Army: “My legs hurt below the knees. I'd go the to the medical center, and the doctor would say 'there is nothing serious.' Because of his 'nothing serious' I've ended up .”
Both, Grigor and his mother, Karine Yesayan, find the incident rather mysterious: they didn't even know why the young man fell into a coma shortly after being drafted. They say they've heard several versions: food poisoning, water contamination, as well as cold exposure.
Grigor Yesayan is not the only one among the Martuni-2 recruits of 2001 who's had health problems; there have even been cases of death. The question of whether those responsible have been punished is also secondary to the disabled ex-soldier.
“While I was hospitalized they'd say the officers had been jailed. I was in an intensive care unit. I then went to the neurology unit and saw officer Nalbandyan there. Some guy told me wanted to . What is it to me if are jailed. They might serve 2 years and be released. My life, however, has been ruined,” Yesayan stressed.
Despite having double vision, the man said he is able to read and to write, is a member of the Online Center of Lori Province Journalists; he also constructs plaster sculptures. Yesayan's youngest brother lives and works in Russia to be able to provide some financial assistance to the family.
In Margahovit, the temperature is rather cold even in early September. Karine Yesayan says “our village is the Armenian Siberia.” The wood-ward, she adds, permits them to go to the forest and collect sawdust to be able to get some heat for Grigor in the winter.
“There was a boy from Maralik. They said he'd live. He and Grigor fell sick at the same time, but he was in a better condition. However, the boy died in the intensive care unit of Erebuni medical center . Arkady Ghazaryan, from Vahagni village, was transported from Stepanakert along with Grigor. One of his lungs was removed, he's still undergoing treatment,” the mother told.
Arkady Ghazaryan was the first recruit in the military unit to fall sick. In a phone conversation with an Epress.am reporter the ex-soldier said he was unaware of what had happened after he was transferred. Ghazaryan, a former weightlifter, served for only 25 days.
According to him, a lot of stories have been made up about the conscripts who fell sick that year: they, specifically, have been accused of eating unknown greens. Ghazaryan, however, claims the real reason the young men fell ill was having to jog and stand in line without warm winter clothing in the cold weather, as well as the doctors' negligence towards, for example, him and his complaints of pneumonia and fever.
Ghazaryan's mother, Karine Kharatyan, says they found out about their son's illness accidentally: “Arkady was drafted on December 7. On December 29 my brother-in-law went to see him; it turned out, he was forced to run with a 40-degree temperature. My sister and I also . They told us it was pointless to see him, 'Arkady is no more.' I felt sick; my sister went to see my son. There was a doctor, Armen Kocharyan, he said he'd do anything to save . He was transported to the intensive care unit of Erebuni hospital. Grigor was also there; he could not remember who he was, so we found his family, and soon after his  mother and uncle came to him.”
Arkady Ghazaryan receives a monthly disability benefit of AMD 45 000 (less than $100), which, as stated by the ex-soldier, is just enough to pay for medication. Ghazaryan is also looking for funds to continue treatment abroad, and like Grigor Yesayan, has not sought punishment for those guilty either.
“The military police visited me at the hospital, they told me to submit a complaint. I didn't. Am I the one to tell you about your dirty laundry? I only want to get back on my feet,” Ghazaryan concluded.