««Գազպրոմն» ասում է՝ դատը չեք շահի»․ պայթյունից տուժածները նախագահականի մոտ են
իր ընտանիքի հետ միասին նստացույց է սկսել ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց:Պետրոսյանների ողջ տունը հրկիզած և տան անդամներին միջին և ծանր վնասվածքներ հասցրած պայթյունից երկու տարի է անցել, սակայն, ընտանիքի անդամների խոսքով, մեղավորները չեն պատժվել, իսկ իրենք փոխհատուցում չեն ստացել:
Արտակ Պետրոսյանն Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ մեկ տարի նախաքննություն էր ընթանում, իսկ դատարանում գործընթացը սկսեց ձգձգվել։
«Փորձաքննությունները ցույց են տվել, որ այդ գազատարն ապօրինի էր, որ «Գազպրոմի» Արտաշատի գրասենյակի աշխատակիցները դրական եզրակացություն են տվել և թույլ են տվել այդ գազատարի անցկացումը: «104» ծառայության աշխատակիցները ևս իրենց գործը չեն կատարել: Մենք մի քանի անգամ զանգել ենք, ասել ենք, որ գազի հոտ է գալիս, չեն ստուգել, մինչև պայթեց, մենք դարձանք հաշմանդամ»,- ասել է Արտակ Պետրոսյանը:
Նախագահական նստավայրի նամակների բաժնում Պետրոսյանը ներկայացրել է նախկինում իրենց ուղղված բոլոր նամակների ստացականները:
«Ես ցույց տվեցի, որ բազմիցս դիմել եմ, ու ասել են՝ կհետևենք, սակայն սայլը տեղից չի շարժվել: Այսօր էլ նորից բանավոր ասեցին, որ կհետևեն գործին: Մենք ասեցինք, որ եթե սա էլի երկար շարունակվի, մենք ստիպված հացադուլի ենք դիմելու: «Գազպրոմում» ասում են՝ մենք ուժեղ ենք, միևնույն է, դատը չեք շահի, եկել ենք հույսով, որ գոնե նախագահը մի բան կանի»,- ասել է Արտակ Պետրոսյանը:
Տուժած Պետրոսյանը ստացել է այրվածքներ, այժմ նա երկրորդ կարգի հաշմանդամ է: Պայթյունի օրը ծանր վիրավորվել է նաև Պետրոսյանի եղբոր կինը, ով այդ ժամանակ հղի էր: Թեթև վնասվածքներ են ստացել նաև ընտանիքի մյուս 6 անդամները: Ընտանիքը «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունից 39 միլիոն դրամ բարոյական և նյութական փոխհատուցում է պահանջում:

«Газпром Армения» говорит, что мы не выиграем дело» – пикет у офиса президента
После взрыва, в результате которого сгорел дом Петросянов, а члены семьи получили ранения средней и тяжелой степени, прошло два года, однако, по словам пикетчиков, виновные не понесли наказание, кроме того, семья не получила компенсации.
Артак Петросян сообщил Epress.am, что предварительное следствие длилось год, затем процесс стали затягивать в суде.
«Экспертизы показали, что этот газопровод был построен незаконно, что сотрудники арташатского офиса «Газпром»-а дали положительное заключение и разрешили построить газопровод. Сотрудники службы «104» тоже не выполнили свою работу. Мы звонили несколько раз, сообщали о запахе газа, они не проверили, пока не взорвалось, а мы стали инвалидами», - рассказал собеседник.
В отделе приема писем при резиденции Петросян предъявил расписки о получении всех присланных им ранее писем.
«Я показал, что не раз обращался, мне говорили, что проследят, а воз и ныне там. Сегодня снова сказали, что проследят за делом. Мы ответили, что если оно снова будет длиться долго, мы вынужденно начнем голодовку. В «Газпром»-е говорят «мы сильны, вы все равно не выиграете дело». Мы пришли, надеясь, что хоть президент что-то сделает». У Петросяна ожоги, он инвалид второй группы. В день взрыва тяжелые ранения получила и его невестка, которая была в положении. Повреждения получили и шестеро других членов семьи. Петросяны требуют от компании «Газпром Армения» 39 млн. драмов в качестве компенсации морального и материального вреда.
1pr
Надписи на плакатах "4 года без дома. Требуем компенсации от Газпром Армения" и "По вине АрмРосгазпрома семья из 8 человек осталась на улице"