Էլէներգիայի թանկացումը հիմնավորված է, պնդում է աուդիտ անցկացրած ընկերությունը
Հայաստանում էլէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ կարգավորող մարմնի որոշումը՝ ուղղված ոլորտում իրադրության կայունացմանը և սպառողների հուսալի էներգամատակարարման պահպանմանը հիմնավորված է: Նման եզրակացության է եկել «ԴԵԼՈՅԹ ԸՆԴ ՏՈՒՇ» միջազգային խորհրդատվական ընկերությունը ՀԷՑ֊ում վերջին տարիներին ստեղծված իրավիճակը ուսումնասիրելուց հետո։
«ԴԵԼՈՅԹ»֊ը նշում է, որ սակագնի բարձրացման պատճառներից մեկն այն է, որ ՀԷՑ֊ն արտադրողներից ավելի թանկ գնով է ձեռք բերում էլէներգիան։
«Արտադրողների ծախսերի ավելացման 80%-ը պայմանավորված է եղել դրամի 25% արժեզրկմամբ և գազի գնի աճով (+14% 2013 թ.-ին): Մնացած 20%-ը պայմանավորված է հզորությունների անհրաժեշտ արդիականացմամբ և ընթացիկ վերանորոգումներով, որոնց արժեքը վերջին երեք տարիների ընթացում աճել է մեկ երրորդի չափով», ֊ նշված է ընկերության 1-ին փուլի հաշվետվության մեջ, որը ներկայացված է Հանձնաժողովի կայքում:
Այլ պատճառներից են ընկերության կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կանխատեսումային ծավալների գնահատման ժամանակ արված սխալները և այն փաստը, որ 88 օրով ավելի տևած ՀԱԷԿ-ի երկրորդ բլոկի նորոգումը և կայանի չպլանավորված կանգը ստիպել են ընկերությանը էներգիայի ծավալի պակասորդը լրացնել Հրազդան ՋԷԿ-ի թանկ էներգիայով: Ըստ աուդիտորի՝ դրա հետևանքով ՀԷՑ֊ը ֆինանսական միջոցներ է կորցրել։
Ամբողջական հաշվետվությունը՝ այստեղ
Հիշեցնենք, որ «ԴԵԼՈՅԹ»֊ին հաշվետվությունը պատվիրել էր ՀՀ կառավարությունը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրահանգից հետո։ Վերջինս հունիսի 27-ին՝ էլէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաների ժամանակ, հայտարարել էր, որ, իր կարծիքով, սակագնի բարձրացումն արդարացված է, սակայն «եթե եզրակացությունը հաստատի սակագնի ավելացման անհիմն լինելը, ապա կառավարությունը քայլեր կձեռնարկի Բաշխիչ ցանցերից ավել վճարված գումարը հետ գանձելու և թերացած պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության կանչելու համար»։
Մինչև աուդիտի ավարտը պետությունը պարտավորվել է մասամբ փոխհատուցել էլէներգիայի սակագնի բարձրացման տարբերությունը, սակայն սպառողներից շատերը բողոքում են, որ հաշիվները ստանում են բարձրացված սակագնով։

Deloitte & Touche, the international consulting firm hired by the Armenian government in August to conduct an audit of the national electricity distribution company Electric Networks of Armenia (ENA) and give an assessment as to whether the recent hike in electricity prices in the country was grounded, has determined that the decision by Armenia's Public Services Regulatory Commission (PSRC) to raise the tariffs, “aimed at stabilizing the situation in the sector and maintaining secure power supply to consumers,” was justified.
As noted in the company's report, the price increase, among other reasons, was based on the rise in prices of energy purchased by ENA, the country's sole power supplier.
“About 80% of the increase in the generators' expenses were due to the 25% devaluation in AMD, as well as the rise in gas prices (+14% in 2013). The remaining 20% were related to the implementation of necessary maintenance and modernization of facilities, the cost of which has increased by a third in the last three years,” the report said.
Other reasons, according to Deloitte & Touche, include: ENA's estimating errors regarding the forecast of the amount of electricity produced, as well as the prolonged (by 88 days) rehabilitation of the nuclear power plant's second unit, and the unplanned downtime of the station which forced the company to fill the volume shortfall with the expensive energy produced by Hrazdan TPP.
Recall, Armenian president Serzh Sargsyan announced on June 27 that the government of the Republic of Armenia would subsidize the cost of electricity rate hike pending in international audit of the national electricity distribution company. Authorities. Sargsyan had said, thought the hike reasonable; however, “if the conclusion determines that the tariff increase is groundless, the government will take measures to return the money from and to hold negligent officials accountable.”