33-ամյա դատավորը միլիոններ է հայտարարագրել․ «Ժողովուրդ»
ՀՀ վարչական դատարանը լիազորված է քննել պետական մարմինների կայացրած իրավական ակտերի դեմ բողոքները։ Չնայած դրան, այդ դատարանի դատավորների զգալի մասը պետական պաշտոնյաների զավակներ կամ հարազատներ են, այսինքն անկախ դատարանի մասին խոսք լինել չի կարող, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Որպես օրինակ թերթը նշում է դատավոր Անի Հարությունյանին, ով ՀՀ ԱԱԾ նախկին փոխտնօրեն Գրիգոր Հարությունյանի դուստրն է։ Հարությունյանն ընդամենը 33 տարեկան է, դատավոր է նշանակվել 2013 թվականին, սակայն բավական պատկառելի ունեցվածքի տեր է։ Թերթը նշում է, որ, համաձայն պաշտոնական հայտարարագրի, նրա դրամական միջոցները 2014-ի վերջին կազմել են 62 միլիոն դրամ, 350 հազար դոլար և 200 հազար եվրո։

The Administrative Court of Armenia is authorized to examine appeals challenging decisions of state agencies; however, local Zhoghovurd newspaper notes, the majority of the Court's judges are relatives or children of government officials, which means “the independence of the Administrative Court is out of the question.”
Judge Ani Harutyunyan, for example, is the daughter of former deputy chief of Armenia's National Security Service Grigor Harutyunyan. The 33֊year-old lawyer was appointed Administrative Court judge in 2013; however, she's managed to generate “very considerable wealth for herself.” According to Harutyunyan's annual asset declaration filed with the state Commission on the Ethics of High-Ranking Officials, the judge's financial assets amounted to AMD 62 million (about $128,400), $350 thousand and EUR 200 thousand at the end of 2014.