«Ա1+»-ն իր դեմ դատական հայցն անիմաստ ջուր ծեծոցի է համարում
«Թռչող Առագաստ» ՍՊԸ-ն դիմել է դատարան` ընդդեմ a1plus.am և mamul.am լրատվական կայքեր գործարկող ընկերությունների՝ պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավի պաշտպանության պահանջով: Ընկերությունը պնդում է, որ a1plus.am-ը 2001 թվականին գրացնված միջադեպը կապել է իրեն պատկանող «Առագաստ» սրճարանի անվան հետ, մինչդեռ դա ապատեղեկատվություն է: 2001 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնապահները ծեծի էին ենթարկել Վրաստանի քաղաքացի Պողոս Պողոսյանին, որի հետևանքով վերջինս մահացել էր:
«Թռչող Առագաստ»-ի փաստաբան Հասմիկ Փախանյանն Epress.am-ի հետ զրույցում պարզաբանել է, որ այսքան ուշ դատարան դիմելու պատճառն այն է, որ երբ խնդրո առարկա տեսանյութն առաջին անգամ հրապարակվել է 2001 թվականին, «Թռչող Առագաստ»-ի սեփականատերն անչափահաս է եղել, և բաց է թողել բողոքարկման համար նախատեսված մեկ ամիս ժամկետը։
«Իսկ հիմա՝ այս տարվա սեպտեմբերի 24-ին А1plus.am կայքը իր «Օրացույց» հաղորդման ընթացքում վերահրապարակել է 2001 թվականին հեռարձակած տեսանյութը, որտեղ ապատեղեկատվություն կա․ իբր Երևան քաղաքի Իսահակյան 41 հասցեում գտնվող «Առագաստ» սրճարանում կատարվել է մարդասպանություն: Այնինչ, այդ սպանությունը տեղի է ունեցել «Պոպլավոկ» սրճարանում։ Այս վերահրապարակումը մեզ հնարավորություն տվեց մեկամսյա ժամկետում դիմել դատարան», - ասել է Փախանյանը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ վերոնշյալ սպանությունը մեծ հանրային ուշադրություն է գրավել, բազմաթիվ մարդիկ, քաղաքական համոզմունքներից դրդված, խուսափել են «Առագաստ» սրճարան այցելել։
«Տարիներ շարունակ սրճարանը ֆինանսական մեծ կորուստներ է կրել», - ասել է փաստաբանը։
«Առագաստ» սրճարանն իր պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավը վիրավորելու համար պահանջում է 1 միլիոն դրամ փոխհատուցում և հերքում։
Փախանյանի խոսքով՝ մինչ դատարան հայց ներկայացնելը, իրենք դիմել են և՛ a1plus.am-ին, և՛ mamul.am-ին, որը վերահրապարակել է սկզբնաղբյուրի հաղորդումը, սակայն կայքերը հրաժարվել են հերքում տպել։
A1plus.am կայքը գործարկող «Մելտեքս» ընկերության հիմնադիր, Ա1+ հեռուստաընկերության ղեկավար Մեսրոպ Մովսեսյանը մեզ հետ զրույցում դատական հայցը որակել է որպես անիմաստ ջուր ծեծոցի:
«Այն ժամանակ հանրապետության դատախազն ասել էր, որ սպանությունը եղել է «Առագաստ» սրճարանում։ Մենք դատախազի ասածն ենք հրապարակել», - ասել է Մովսեսյանը։
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 24-ին ծեծի ենթարկվելու հետևանքով մահացել էր Վրաստանի քաղաքացի Պողոս Պողոսյանը։ Վերջինս ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ողջունել էր «Պրիվետ, Ռոբ» արտահայտությամբ։ Դեպքի հետևանքով հարուցված քրեական գործով 2 տարվա պայմանական ազատազրկման էր դատապարտվել Քոչարյանի թիկնազորի անդամ Աղամալ Հարությունյանը։

«А1+» считает бессмыслицей иск против себя
ООО «Летающий парус» («Трчох арагаст») подало в суд на компании, запускающие информационные сайты a1plus.am и mamul.am, с требованием защитить честь, достоинство и деловую репутацию. Компания утверждает, что инцидент, произошедший в 2001 году, a1plus.am связал с принадлежащим ей кафе «Парус», что, по словам стороны, является дезинформацией. В сентябре 2001 года телохранители второго президента Роберта Кочаряна подвергли избиению гражданина Грузии Погоса Погосяна, в результате чего тот скончался.
Как Epress.am сообщила адвокат «Летающего паруса» Асмик Паханян, причиной для обращения в суд с таким опозданием послужило то, что когда в 2001-ом впервые был опубликован видеоматериал, владелец заведения был несовершеннолетним, и пропустил предусматриваемый для обжалования срок в 1 месяц.
«А 24 сентября 2015 года сайт «A1+» в ходе передачи «Орацуйц» представил видеоматериал, вышедший в эфир в 2001-ом, в котором есть дезинформация: будто в кафе «Парус» по адресу Исаакяна 41 было совершено убийство. Между тем, убийство произошло в кафе «Поплавок». Эта повторная публикация предоставила нам возможность обратиться в суд в течение месяца», - пояснила Паханян.
Упомянутое убийство, по ее словам, привлекло к себе широкое внимание общественности, множество людей, исходя из политических убеждений, старались не посещать кафе «Парус». «На протяжении лет у заведения были большие финансовые потери».
За оскорбление чести, достоинства и деловой репутации кафе требует компенсацию в размере 1 млн. драмов ($2800) и опровержение.
По словам адвоката, прежде, чем подать иск, они обратились к a1plus.am и mamul.am, разместившему передачу первоисточника, однако сайты отказались публиковать опровержение.
Основатель запускающей сайт a1plus.am компании «Мелтекс», руководитель телекомпании «А1+» Месроп Мовсесян назвал судебный иск бессмыслицей.
«Тогда прокурор республики сказал, что убийство произошло в кафе «Арагаст». Мы опубликовали сказанное прокурором», - в беседе с Epress.am рассказал Мовсесян.
24 сентября 2001 года в результате избиения скончался гражданин Грузии Погос Погосян. В тот вечер он поприветствовал главу государства словами «Привет, Роб». В рамках возбужденного уголовного дела к 2 годам условно приговорили члена охраны Кочаряна Агамала Арутюняна.