«Անելիք»-ի իրավաբանին սպանելու մեջ կասկածվողը բանկի հետ գույքային վեճ է ունեցել
«Անելիք» բանկի իրավաբանական վարչության պետ, 32-ամյա Հովհաննես Աթանյանի սպանության մեջ կասկածվող Մկրտիչ Պողոսյանը նոյեմբերի 25-ին ձերբակալվել է և հարցաքննվել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Աթանյանի սպանությունը տեղի է ունեցել Երևանում՝ նոյեմբերի 24-ի երեկոյան. նախնական տվյալներով՝ Վարդանանց փողոցի թիվ 14 շենքի մոտ նրա թիկունքի ուղղությամբ կրակել են որսորդական հրացանից։ Աթանյանը տեղում մահացել է, իսկ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը հրացանը դրել է տաքսի ավտոմեքենայի բեռնախցիկում, նստել ղեկին և հեռացել։ Պարզվել է նշված տաքսի ավտոմեքենայի վարորդի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ, 54 տարեկան Մկրտիչ Պողոսյանն է և դեպքի պահին եղել է իր «ՎԱԶ-2107» մակնիշի ավտոմեքենայով:
Նա հանդիսացել է այն բանկի հաճախորդը, որտեղ աշխատել է Աթանյանը։
Նախնական տվյալներով՝ 54-ամյա տղամարդը բանկի հետ ունեցել է գույքային վեճ, ինչի կապացությամբ նախկինում մի քանի անգամ հանդիպել է բանկի իրավաբանական վարչության պետին: Վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել դեպքի օրը՝ բանկում, որից ժամեր անց տեղի է ունեցել սպանությունը։

Alleged Murderer of Armenian Lawyer Believed to Have Had 'Property Dispute' With His Bank
A 54-year-old Yerevan man suspected in the murder of Hovhannes Atanyan, the young head of Anelik Bank's Legal Department, was arrested and questioned on Thursday, November 25, Armenia's Special Investigative Committee said in a statement.
Recall, Atanyan, 32, was fatally shot from a hunting rifle at about 8:30 p.m. on Tuesday on 14 Vardanants St. in Yerevan. The lawyer, as reported by law enforcement authorities, died on the spot, while the alleged murder suspect – later identified as Yerevan resident Mkrtich Poghosyan - “put the rifle in the trunk of a taxicab, sat behind the wheel and drove away.”
Poghosyan, officials said, is a client of the bank where the murdered lawyer used to work. According to preliminary information, the 54-year-old man had a property dispute with the bank and had multiple meetings in the past with the head of the bank's legal department. The last meeting took place hours before the murder at a bank branch on 13 Vardanants St.