Քաղաքացին դիմել է ԿԸՀ՝ պահանջելով հանրաքվեից առաջ իր անունը հանել ցուցակներից
«Որպես ՀՀ քաղաքացի՝ ես հրաժարվում եմ մասնակցել դեկտեմբերի 6-ին նշանակված Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին: Հանրաքվեի անցկացումը և Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը համարում եմ անօրինական»: Այս մասին ասված է Արփինե Գալֆայանի բաց նամակում, որը, ինչպես ինքն է նշել, հասցեագրվել է ՀՀ Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Տիգրան Մուկուչյանին, ՀՀ ոստիկանապետի պաշտոնը զբաղեցնող Վլադիմիր Գասպարյանին, Երևանի կենտրոնական անձնագրային բաժանմունքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Վիրաբյանին։ Նոյեմբերի 26-ին Գալֆայանը ևս երեք քաղաքացիների հետ միասին հայտարարություն էր տարածել՝ բացատրելով նման որոշման պատճառները։
Իր բաց նամակում Գալֆայանը նշում է, որ ընտրություններին չմասնակցելու որոշումը հայտարարում է նախապես, որպեսզի այն դիտարկվի որպես անհամաձայնություն և ընդզվման ակցիա իրականացվող անօրինականության հանդեպ:
«Սա հրապարակավ հայտարարություն է, որ ես գիտակցաբար չեմ գնում ընտրություններին, հրաժարվում եմ մասնակցել պետականության թուլացման այս գործընթացին և ինձ պարտավորված ու պատասխանատու չեմ զգում հետագայում այս ընտրություններից բխող որևէ արդյունքների համար:
Միաժամանակ այս գրությունը ընդունեք որպես պաշտոնական դիմում, ըստ որի ես պահանջում եմ իմ անունը հանել ՀՀ ընտրացուցակներից և չներառել դեկտեմբերի 6-ին նշանակված հանրաքվեի ընտրական ռեգիստրում», ֊ նշում է Գալֆայանը՝ բաց նամակին կցելով նաև իր անձնագրային տվյալները:

«Акция несогласия». Гражданка Армении требует убрать свое имя из списков избирателей
«Как гражданка Республики Армения, я отказываюсь от участия в намеченном на 6 декабря референдуме по конституционным реформам. Считаю незаконным проведение референдума и процесс конституционных реформ», - говорится в открытом письме Арпине Галфаян. Письмо, как отмечает автор, адресовано занимающему должность председателя Центральной избирательной комиссии Тиграну Мукучяну, Владимиру Гаспаряну, занимающему должность начальника полиции Армении, занимающей должность начальника паспортно-визового управления и его подразделений в Ереване Анаит Вирабян. 26 ноября Галфаян вместе с тремя другими гражданами распространила заявление, объяснив причины такого решения.
В открытом письме говорится, что заранее заявляет о решении не участвовать в выборах, чтобы оно рассматривалось в качестве несогласия и акции бунта против осуществляемого беззакония.
«Это публичное заявление о том, что я осознанно не иду на выборы, отказываюсь участвовать в этом процессе ослабления государственности и не чувствую ответственности за какие-либо последствия, вытекающие из этих выборов.
В то же время примите это письмо за официальное заявление, согласно которому, я требую убрать свое имя из избирательных списков и не включать его в реестр избирателей к намеченному на 6 декабря референдуму», - отмечает Галфаян. К письму прикреплены паспортные данные гражданки.