Քաղաքացին դիմել է ԿԸՀ՝ պահանջելով հանրաքվեից առաջ իր անունը հանել ցուցակներից
«Որպես ՀՀ քաղաքացի՝ ես հրաժարվում եմ մասնակցել դեկտեմբերի 6-ին նշանակված Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին: Հանրաքվեի անցկացումը և Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը համարում եմ անօրինական»: Այս մասին ասված է Արփինե Գալֆայանի բաց նամակում, որը, ինչպես ինքն է նշել, հասցեագրվել է ՀՀ Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Տիգրան Մուկուչյանին, ՀՀ ոստիկանապետի պաշտոնը զբաղեցնող Վլադիմիր Գասպարյանին, Երևանի կենտրոնական անձնագրային բաժանմունքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Վիրաբյանին։ Նոյեմբերի 26-ին Գալֆայանը ևս երեք քաղաքացիների հետ միասին հայտարարություն էր տարածել՝ բացատրելով նման որոշման պատճառները։
Իր բաց նամակում Գալֆայանը նշում է, որ ընտրություններին չմասնակցելու որոշումը հայտարարում է նախապես, որպեսզի այն դիտարկվի որպես անհամաձայնություն և ընդզվման ակցիա իրականացվող անօրինականության հանդեպ:
«Սա հրապարակավ հայտարարություն է, որ ես գիտակցաբար չեմ գնում ընտրություններին, հրաժարվում եմ մասնակցել պետականության թուլացման այս գործընթացին և ինձ պարտավորված ու պատասխանատու չեմ զգում հետագայում այս ընտրություններից բխող որևէ արդյունքների համար:
Միաժամանակ այս գրությունը ընդունեք որպես պաշտոնական դիմում, ըստ որի ես պահանջում եմ իմ անունը հանել ՀՀ ընտրացուցակներից և չներառել դեկտեմբերի 6-ին նշանակված հանրաքվեի ընտրական ռեգիստրում», ֊ նշում է Գալֆայանը՝ բաց նամակին կցելով նաև իր անձնագրային տվյալները:

Citizen Refuses to Participate in 'Illegitimate' Referendum, Demands Her Name Be Removed From Electoral List
“As a citizen of the Republic of Armenia, I refuse to take part on December 6 in the referendum on Constitutional amendments. I find the holding of the referendum, as well as the entire process of constitutional changes illegitimate,” citizen Arpine Galfayan wrote in an open letter addressed to, as stated by the author, “incumbent head” of  the RA Central Electoral Commission Tigran Mukuchyan, “incumbent chief” of the RA Police Vladimir Gasparyan, “incumbent head” of Yerevan's Central Passport and Visa Department Anahit Virabyan. On November 26, Galfayan, along with three other citizens, issued a statement  explaining the reasons for their decision.
In her open letter Galfayan noted that she is announcing her decision not to participate in the referendum in advance so that it be “viewed as an act of dissent and rebellion against the implemented lawlessness.”
“This is a public statement on my deliberate decision not to take part in the elections; I refuse to be part  of this process of weakening the state and do not feel responsible for any consequences arising from these elections.
“At the same time, consider this an official letter of appeal with which I demand that my name be removed from Armenia's electoral list and not be included in the voters' register for the December 6 referendum,” Galfayan wrote.