Տեղամասում ծեծել են «Ժառանգության» վարչության անդամին, ապա նրան գումար առաջարկել (թարմացված)
01:50 «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Հրայր Մանուկյանն «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում պատմել է իր հետ ընտրատեղամասում տեղի ունեցածը․
«Քվեաթերթիկները հաշվելու ժամանակ հանձնաժողովի նախագահը թերթիկներն առանց ցույց տալու դնում էր «այո»֊ի և «ոչ»֊ի տրցակների վրա։ Ես մի քանի անգամ պահանջեցի, որ հայտարարեն, ցույց տան՝ նոր դնեն, բայց իրենք շարունակում էին նույն կերպ։ Դրանից բացի, միայն նախագահն չէր, որ հանում էր քվեաթերթիկները, այլ նաև ՀՀԿ-ի կողմից նշանակված անձ կար, ով նույնպես հանում էր։ Ես ասացի՝ եթե հիմա ցույց չեք տալիս, ես վաղ թե ուշ նայելու եմ դրանք։ Հետո մի պահ ես վերցրեցի ու նայեցի թերթիկները ու տեսա, որ բավականին մեծ քանակությամբ «ոչ»-ի թերթիկներ դրված են «այո»֊ի թղթերի տրցակի վրա։ Այդ ժամանակ իմ վրա հարձակվեցին Դավիթաշեն գյուղի գյուղապետը, հանձնաժողովի անդամներից, ՀՀԿ֊ից մեկը ու ինչ֊որ 5 ջահելներ։ Նրանք խլեցին իմ հեռախոսը ու խփեցին։ Այդ ժամանակ քթիցս ուժեղ արյուն եկավ։ Տեղամասում մոտ 15 ոստիկան կար, բայց երբ ես արնահոսելով քայլում էի, ոստիկաններն ասում են հանձնաժողովի նախագահն՝ պետք է մեզ ինչ որ բան ասի, որ անենք։ Մի քանի րոպե ես էդ տարածքում բորբոքված ասում էի, որ իրենք բոլորը նստելու են քրեական հոդվածներով։ Հետո 2 տղա եկան, որոնցից մեկը Միրո ներկայացավ, իսկ մյուսը՝ Ծյոմ, ու տղայական ձևերով , թե «դու մեր ախպերն ես»։
Սկզբում 200 դոլար, հետո 50 հազար դրամ առաջարկեցին։ Էդ ամբողջ ընթացքում ես մեկուսացված էի ու հասկացա, որ եթե ես չասեմ՝ «հա, դուք իմ ախպերն եք, ամեն ինչ նորմալ ա», իրենք ինձ չեն թողնի տեղամասից դուրս գալ։ Ես ասացի՝ լավ, ինչ ուզում եք արեք, ամեն ինչ նորմալ է։ Վերջում հանեցին 200 «ոչ»֊ի օգտին քվեարկած թերթիկ ու դրեցին «այո»֊ի տրցակի վրա, դրանք էլ դրեցին պարկի մեջ, որը ես ստորագրել եմ, այնպես եմ ստորագրել․ որ իրենք չկարողանան բացել, ու երբ հիմա վերահաշվարկի դիմում տամ, «այո»֊ի տրցակների մեջ հայտանբերելու են «ոչ»֊ի տրցակները։ Կարող ա հիմա իմ գնալուց հետո իրենք ճղել են ու ինչ֊որ բաներ են արել, բայց եթե ճղել են, իմ ստորագրությունը վնասվել է, ու նորից պարզ կլինի դա։ Ես նաև արձանագրությունն եմ ստորագրել, որովհետև եթե ես չստորագրեի, տուգանք էր լինելու։ Էդ ամեն ինչն արել եմ, որ իրենց մի ձև հավատացնեմ, որ խնդիր չկա, իսկ տուն գալուց հետո դիմել եմ ոստիկանություն։ Չեմ հասցրել շտապ օգնություն զանգել, որը հիմա պետք է անեմ։ Ես հետևելում եմ, որ հանձնաժողովի բոլոր անդամները և այնտեղի ոստիկաններն էլ հետը նստեն»։
00:50 Երևանի 5/1 ընտրատեղամասում ծեծի են ենթարկել «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Հրայր Մանուկյանին։ Այս մասին լրագրողներին ասել է «Ժառանգության» փոխնախագահ, Սահմանադրության նախագծի դեմ պայքարող «Նոր Հայաստան» շարժման անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Մանուկյանն ընտրախախտումներ էր բացահայտել: Մարտիրոսյանը նշել է, որ իրեն հասած տեղեկությունների համաձայն, Մանուկյանին ծեծողները ՀՀԿ֊ի ներկայացուցիչներ են եղել, «Ժառանգության» ներկայացուցչի ձեռքից խլել են նաև հեռախոսը, այս պահին նրա հետ կապ չեն կարողանում հաստատել։
Նշենք նաև, որ դեպքից հետո Հրայր Մանուկյանի «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջից ջնջվել են նրա՝ այսօր արված գրառումներն ու հաղորդագրությունները։

На избирательном участке в Ереване избили и предлагали взятку члену оппозиционной партии
6 декабря, в день референдума по конституционным реформам, на избирательном участке 5/1 в Ереване избили члена правления оппозиционной партии «Наследие» Грайра Манукяна. Об этом в беседе с журналистами заявил зампред партии, член движения «Новая Армения» противников проекта Конституции Армен Мартиросян.
По его словам, Манукян фиксировал нарушения. По имеющейся у него информации, Манукяна избили представители правящей Республиканской партии Армении и отобрали у него сотовый телефон.
После инцидента со страницы Манукяна в соцсети «Фейсбук» были удалены записи, сделанные им в день голосования.
Позже молодой человек сообщил подробности инцидента армянской службе радиостанции «Свобода» (Azatutyun.am).
«При подсчете голосов председатель комиссии размещал бюллетени «да» и «нет», не показывая их. Я несколько раз потребовал объявлять, показывать, затем уже складывать, но они продолжали делать по-своему. Кроме того, бюллетени доставал не только председатель, но и назначенный РПА человек. Я сказал: даже если вы сейчас не показываете, я рано или поздно увижу. Потом я взял и просмотрел бюллетени, увидел, что довольно большое количество голосовавших против лежат в стопке «за». В этот момент на меня напали глава сельской администрации Давидашена, члены комиссии, один из Республиканской партии и пятеро каких-то ребят. Они отобрали у меня телефон и ударили. Из носа пошла кровь. На участке было порядка 15 полицейских, но когда я ходил, истекая кровью, они говорили, что для того, чтобы они приняли меры, к ним должен обратиться председатель комиссии. Я несколько минут возмущенно говорил, что все они сядут по уголовным статьям. Затем пришли двое ребят, один из них представился Миро, другой Темом, и по-пацански стали говорить, мол, ты наш брат.
Сначала предлагали 200 долларов, потом – 50 000 драмов ($103). Все это время я был изолирован и понимал, что если бы не сказал «да, вы мои братья, все в порядке», они не дали бы мне покинуть участок. Я сказал: ладно, делайте, что хотите, все нормально. Затем они достали 200 бюллетеней с отметкой «нет» и положили на стопку с голосовавшими за, сложили их в мешок, который я подписал, подписал так, чтобы они не сумели открыть, и теперь, когда я представлю заявление о пересчете, в стопке голосовавших «да» обнаружат бюллетени голосовавших «нет». Возможно, после моего ухода они распечатали или сделали что-то еще, но если распечатали, подпись моя должна была попортиться, и это все равно выяснится. Я также подписал протокол, потому что если бы не сделал этого, был бы штраф. Я сделал все это, чтобы убедить их в том, что нет никаких проблем, а придя домой, обратился в полицию. Я прослежу за тем, чтобы все члены комиссии и полицейские сели».
В воскресенье, 6 декабря, в Армении состоялся референдум по проекту Конституции, инициированному лидером РПА, президентом Сержем Саргсяном. Согласно проекту, Армения должна перейти на парламентскую систему правления. Против данной инициативы выступают оппозиционные партии «Наследие», «Армянский национальный конгресс», ряд гражданских инициатив, общественные организации.