Ժիրայր Սեֆիլյանին սպառնացել են կալանքով․ «ՀԺ»
«Նոր Հայաստան» շարժման և «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության առաջնորդներից մեկը՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը, երեկ Քննչական կոմիտեում հարցաքննության է կանչվել, որտեղ նրան սպառնացել են կալանքով: Այս մասին գրում է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթը:
«Հիմնադիր խորհրդարանի» մամուլի խոսնակ Վարուժան Ավետիսյանը թերթի հետ զրույցում հաղորդել է, որ քննիչ Ամրամ Մակինյանը սպառնացել է Սեֆիլյանին՝ ասելով. «Դադարացրեք ձեր գործունեությունը, հակառակ պարագայում՝ կկալանավորենք»:
Ավետիսյանի խոսքով՝ Սեֆիլյանին կալանավորելու հիմքեր չեն ներկայացրել, պարզապես որպես հիմնավորում բերվել է սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավի ընթացքում քաղաքից բացակայելը, ինչպես նաև «Նոր Հայաստան»-ի վերջին հայտարարությունը, թե քաղաքացիներն ինքնապաշտպանության իրավունք ունեն:
«Էնքան անգրագետ են, որ էդ հայտարարությունը չեն էլ հասկացել: Բացի այդ, տեղյակ չեն, որ օրենքը նման պահանջներ չի դնում, որ բնակավայրից բացակայելու ստորագրությունը պետք է խոչընդոտի քաղաքական իրավունքների իրացմանը», -թերթի հետ զրույցում նկատել է Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ Սեֆիլյանը և նրա գլխավորած «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման մի քանի անդամներ բերման էին ենթարկվել ապրիլի 7-ին՝ ապրիլի 24-ին զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու մեղադրանքով: 100-ամյակի պաշտոնական միջոցառումների ավարտից հետո նրանց ազատ էին արձակել բնակավայրից չբացակայելու ստորագրության դիմաց:

Ветерану Карабаха пригрозили арестом - «Айкакан жаманак»
12 января один из лидеров оппозиционного движения «Новая Армения» и инициативы «Учредительный парламент», ветеран Карабаха Жирайр Сефилян был вызван на допрос в Следственный Комитет, где ему пригрозили арестом.
Пресс-секретарь «Учредительного парламента» Варужан Аветисян сообщил газете «Айкакан жаманак», что следователь Амрам Макинян пригрозил Сефиляну: «Прекратите свою деятельность, в противном случае арестуем».
По словам Аветисяна, Сефиляну не представили оснований для ареста, в качестве обоснования упомянули его отсутствие из города в ходе кампании к референдуму по конституционным реформам, а также последнее заявление «Новой Армении» о том, что граждане имеют право на самооборону.
«Они настолько безграмотны, что даже не поняли этого заявления. Кроме того, им неизвестно, что закон не предусматривает таких препятствий, когда подписка об отсутствии на месте жительства должна препятствовать реализации политических прав», - заявил Аветисян.
Сефилян и несколько членов возглавляемого им движения «Учредительный парламент» были задержаны 7 апреля 2015 года по обвинению в подготовке массовых беспорядков в день памяти жертв Геноцида армян – 24 апреля. По окончании официальных мероприятий к 100-летней годовщине их освободили под подписку о невыезде.