Սերժ Սարգսյանից պահանջեցին պատասխան տալ 5 տարի առաջ տված խոստման համար (ՎԻԴԵՈ)
5 տարի առաջ այս օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բանակում խաղաղ պայմաններում մահացած զինվորների ծնողներին խոստացել էր, որ նորանշանակ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը կզբաղվի զոհվածների քրեական գործերով և արդար դատաքննություն կիրականացվի։
Այսօր զոհված զինվորների ծնողները ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ պահանջելով կատարել խոստումը կամ ասել, որ այդ գործերն այլևս չեն բացահայտվելու։
Նրանք ընդգծել են, որ 5 տարիների ընթացքում ոչ մի գործի քննության հարցում դրական տեղաշարժ չի գրանցվել։
«Դե, թող ձեր նախագահն իջնի ու կատարի իր խոստումը։ Եթե էդքան տղամարդկություն ունի, թող իջնի, ասի՝ չեմ կարող կատարել խոստումը, որովհետև մեր գեներալներն ուր հրամանատարներն են հոշոտել ձեր որդիներին, որովհետև մարտի 1-ի նման փակուղի ենք մտցրել այս գործերը։ Ինքը ձեր նախագահն ա (դիմում է ոստիկաններին֊խմբ․), ոչ թե մերը, որովհետև եթե մեր նախագահը լիներ, մինչև հիմա կհանդիպեր մեր հետ, կտենար, թե ինչի համար են էսքան տառապում ու պայքարում էս մայրերը»,֊ ասել է 2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհանջայնանի մայրը՝ Գոհար Օհանջանյանը։
Բողոքող ծնողներին ոստիկանները հորդորել են հեռանալ նախագահական նստավայրի դիմացից՝ նշելով, որ դա օրենքի խախտում է և մայրերը փակում են շենքի մուտքն ու խոչնդոտում նախագահական նստավայրի աշխատանքի բնականոն ընթացքը։
«Էդ ի՞նչ օրենքի մասին ա խոսքը, էդ օրենքը մենակ ձեր ու խուլիգանների համար ա՞ գործում։ Բա ինչի էդ օրենքը չի պատժում մեր երեխաներին սպանողներին, ինչի՞ մինչև հիմա ոչ մեկ պատասխան չի տվել։ Մենք սպասելու ենք էնքան, մինչև Սերժ Սարգսյանը իջնի ու մեզ պատասխան տա»,- ասել է 2010 թվականին բանակում զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը։

От президента Армении требуют ответить за обещание 5-летней давности
В этот день 5 лет назад президент Армении Серж Саргсян пообещал родителям погибших в армии в небоевых условиях военнослужащих, что новый военный прокурор Геворг Костанян займется уголовными делами и проведет справедливые следствия.
В ходе очередной акции у ворот резиденции президента в среду, 27 января, 6 родителей требовали выполнить обещание или констатировать, что уголовные дела об убийствах не раскроют.
Мать погибшего в 2010 году военнослужащего Артура Газаряна Ирина Газарян, в частности, заявила, что ни по одному из дел за прошедшие 5 лет не было зафиксировано положительного сдвига.
«Пусть ваш президент спустится и выполнит свое обещание. Если ему хватит мужества, пусть спустится и скажет «я не могу выполнить обещание, не можем ответить, потому что это наши генералы и командиры растерзали ваших детей, не турок , не рядовой солдат. Мы завели эти дела в тупик, как дело 1 марта. Он ваш президент , а не наш. Будь он нашим президентом, встретился бы с нами, узнал, за что столько страдают и борются матери», - сказала мать погибшего в ВС 2007-ом Тиграна Оганджаняна Гоар Саргсян (на фото).
Стражи правопорядка призвали протестующих покинуть территорию, прилегающую к офису президента, заявив, что они нарушают закон, блокируя вход, и препятствуют работе администрации.
«О каком законе идет речь? Закон действует только для вас и хулиганов? Почему этот же закон не наказывает убийц наших детей? Почему никто до сих пор не ответил? Мы будем ждать до тех пор, пока Серж Саргсян не спустится и не ответит», - заявила Газарян.
Полицейские выстроили живую цепь и оттеснили родителей от ворот резиденции президента, тем самым предотвратив продолжение акции.