«Խեղկատակություն». ՀՔԾ-ն պնդում է՝ դիտորդ Գասպարին «հանրորեն վտանգավոր արարքներ» է կատարել
Դեկտեմբերի 6-ին՝ Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեի օրը, թիվ 9/15 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ հարուցված գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել դիտորդական առաքելություն իրականացնող ինժեներ Վարդգես Գասպարին: Այս մասին Գասպարին տեղեկացել է Հատուկ քննչական ծառայությունից փետրվարի 1-ին ստացած նամակից:
Մեղադրականում նշված է, որ Գասպարին իր ներկայությամբ հոգեբանական ճնշում է գործադրել հանձնաժողովի անդամների վրա, և վերջիններս կաշկանդվել են իրենց պարտականությունները կատարել։
ՀՔԾ-ն նշել է, որ դիտորդը «հանրորեն վտանգավոր արարքներ է կատարել», և Գասպարիին մեղադրանք առաջադրել 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (Քաղաքացու ընտրական կամ հանրաքվեի իրավունքի ազատ իրականացմանը կամ ընտրական կամ հանրաքվեի հանձնաժողովի աշխատանքին խոչընդոտելը):
ՀՔԾ –ի որոշման մեջ ասված է. «Վարդգես Գասպարին, որպես դիտորդ գրանցվել է 9/16 ընտրատեղամասում, սակայն վերջինս պարբերաբար իջել է նույն շենքում գտնվող 9/15 տեղամաս և, իրավունք չունենալով այդ ընտրատեղամասում օգտվել իր դիտորդի լիազորություններից, խոչնդոտել է տեղամասի հանձնաժողովի աշխատանքներին։ Նա առանց դրա իրավունքն ունենալու տևական ժամանակ գտնվել է 9/15 տեղամասում և տեսախցիկով ցուցադրաբար, խիստ մոտ տարածությունից և հանդուգն եղանակով նկարահանել է տեղամասային հանձնաժողովի անդամներին, հոգեբանական ճնշում գործադրել և վիրավորական արտահայություններ հնչեցրել նրանց հասցեին, չնչին առիթով աղմուկ է բաձրացրել և բանավիճել տեղամասում գտնվողների հետ։ Վերջինս անհարկի հարցեր է տվել քվեարկության եկած առանձին քաղաքացիներին, պահանջել վերջիններիս անձը հաստատող փաստաթղթեր , ինչի պատճառով մի շարք քաղաքացիներ ընկճվել են և հրաժարվել ընտրությանը մասնակցելուց»:
Վարդգես Գասպարին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ մեղադրանքում նշվածը բացարձակ խեղկատակություն է. «Խնդիր չկա: Դե, մեղադրանք է, ներկայացրել են ու իրենք բոլորովին վատ չեն զգում, որ ծաղրածուի դեր են ստանձնում: Դրան գումարած մարդկանց ժամանակն են վատնում նման գործերով, չնայած իրենք դրա համար աշխատավարձ և պարգևատրումներ են ստանում: Սա ուղղակիորեն ամենաթողության վիճակ է իրավական հարթությունում. այսինքն՝ ինչ ուզում, անում են»:
Նա հավաստիացրել է, որ հակառակ ՀՔԾ –ի պնդմանը, ինքը գրանցված է եղել և՛ 9/15 ընտրատեղամասում, և՛ 9/16-ում:
«Ես երկու տեղամասերում էլ գրանցվել եմ: Մի տեղամասի գրանցումից դուրս էի գալիս, գնում էի, մյուսում էի գրանցվում և այդպես հետևել եմ ընտրություններին 2 տեղամասերում էլ: Եթե գրանցամատյաննները փոփոխության ենթարկած չլինեն, այնտեղ կտեսնեն, որ ես գրանցված եմ եղել», - ասել է Գասպարին:

ССС обвиняет наблюдателя в «общественно опасных деяниях» в ходе референдума в Армении
Наблюдатель, инженер Вардгес Гаспари привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу, заведенному в связи с препятствованием работам избирательной комиссии на участке 9/15 6 декабря 2015 года, в день референдума по проекту Конституции Армении. Об этом Специальная следственная служба сообщила Гаспари в письме от 1 февраля.
В обвинении говорится, что своим присутствием Гаспари оказывал психологическое давление на членов комиссии, что сковывало их при выполнении своих обязанностей.
Согласно ССС, наблюдатель «совершил общественно опасные деяния». Таким образом, Гаспари предъявлено обвинение по статье 149 УК Армении «воспрепятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лицом, участвующим в выборах».
В решении Специальной следственной службы говорится: «Вардгес Гаспари был зарегистрирован в качестве наблюдателя на избирательном участке 9/16, однако периодически спускался на расположенный в том же здании участок 9/15 и, не имея права реализовывать свои полномочия наблюдателя, препятствовал работам комиссии. Не имея на это права, он долгое время находился на участке 9/15 и демонстративно с очень близкого расстояния снимал на камеру членов комиссии, оказывал психологическое давление, употреблял оскорбления в их адрес, поднимал шум по каждому незначительному поводу и спорил с находящимися на участке. Он задавал неуместные вопросы пришедшим на голосование гражданам, требовал документы, удостоверяющие личность, в результате чего ряд граждан смутились и отказались от участия в выборах».
В беседе с Epress.am Вардгес Гаспари назвал обвинение абсолютным шутовством: «Предъявили обвинение и их не волнует, что они взяли на себя роль шута. Кроме того, тратят время людей на такие дела, хотя получают за это зарплату и награды. Это просто беспредел в правовой системе, то есть делают, что хотят».
Собеседник заверил, что вопреки утверждениям ССС, он числился на обоих избирательных участках. «Выходил из регистрации на одном, регистрировался на другом избирательном участке и таким образом следил за выборами на обоих участках. Если в журналы регистрации не внесли изменений, они могут увидеть, что я был зарегистрирован».