Նորածնի մահվան պատճառը բժիշկների անփութությունն է, պնդում է հայրը
Փետրվարի 7-ին «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրում մահացած  նորածին երեխայի հայրը՝  Արարատի մարզի Այգեստան գյուղի բնակիչ Մակար Անտոնյանը,  այսօր դիմել է  Ոստիկանության Արտաշատի բաժին՝  երեխայի դին դատաբժշկական քննության ենթարկելու թույլտվություն ստանալու հարցով:
Անտոնյանը իր նորածին երեխայի մահվան մեջ  մեղադրում է Արտաշատի բժշկական կենտրոնի բժիշկներին:  Վերջինիս խոսքով՝ իր որդին մահացել է բժիշկների անփութության և սխալի պատճառով:
«Քննությունը թող ցույց տա, որ երեխան ոչ թե վնասվածքով է ծնվել, այլ վնասվածք ա ստացել հետո»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է մահացած երեխայի հայրը:
Նա պատմել է, որ իր կինը՝ Սիմա Երեմյանը հունվարի 29-ին կոնսուլտացիայի է գնացել Արտաշատի հիվանդանոց. «Բժշկուհին՝ տիկին Զեմֆիրան (Զեմֆիրա Նավասարդյան՝ Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ծննդատան վարիչ- խմբ.), հետազոտել ա,  ասել ա՝ տոտիկային ա երեխայի դիրքը, բայց, քանի որ ցավեր չունես, փետրվարի 3-ին կգաս»:
Հունվարի 30-ի առավոտյան Երեմյանի ցավերն ուժեղացել են և նրան շտապ հասցրել են Արտաշատի հիվանդանոց:
Ամուսնու խոսքով՝ իմանալով, որ երեխան հետույքով ներքև դիրք ունի, բժիշկները որոշել են կեսարյան հատում չանել:
«Դեղեր են սրսկում, որ ցավեր ունենա, բայց սրսկումից հետո ուշքի են գալիս, որ կեսարյան էր պետք, բայց էդ թյուրիմացությունը հետո են հասկանում: Երեխան կիսախեղդ ա ծնվում», - ասել է Անտոնյանը: Երեխային ծնվելուց հետո ծանր վիճակում տեղափոխել են Երևանի «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիր, որտեղ օրեր անց՝ փետրվարի 7-ին,  փոքրիկը մահացել է:
Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ծննդատան վարիչ Զեմֆիրա Նավասարդյանը Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ կեսարյան հատում չանելու որոշումը ինքն է  ընդունել, որովհետև դրա կարիքը չկար:
«Ի սկզբանե անկայուն դրություն է եղել՝ մեկ փոխվել ա գլխային, մեկ փոխվել ա հետույքային:  Բայց ես գտնում եմ, որ ինքը ինքնուրույն պետք ա ծննդաբերեր, ինքը կռուպնի կին ա, 100 կգ-ից ավել քաշ ունի, երկու երեխա ա ունեցել, այստեղ բացառված է նրան կեսարյան հատում անելը: Նա պետք է կարողանար  2կգ 700 գրամանոց երեխա ունենար»,  -ասել է նա:

Отец скончавшегося новорожденного обвиняет армянских врачей в халатности
Отец скончавшегося 7 февраля в больничном комплексе «Мурацан» новорожденного Макар Антонян обратился в арташатское отделение полиции, чтобы получить разрешение на проведение судмедэкспертизы трупа малыша.
Житель села Айгестан Араратской области Армении обвиняет в смерти ребенка врачей местного медцентра. По его словам, малыш скончался по причине халатности и ошибки врачей.
«Пусть экспертиза покажет, что ребенок не родился с повреждением, а получил его впоследствии», - в беседе с Epress.am заявил отец.
29 января супруга Антоняна Сима Еремян отправилась на консультацию в арташатскую больницу: «Врач, госпожа Земфира обследовала, сообщила о тазовом предлежании плода, сказала прийти 3 февраля из-за отсутствия болей».
Боли усилились утром 30 января, женщину срочно доставили в больницу Арташата. По словам супруга, врачи решили не делать касарево сечение, зная о тазовом предлежании плода.
«Вкололи лекарства, чтобы усилить боли, но после уколов опомнились: нужно было делать кесарево. Ребенок родился полузадушенный», - сказал Антонян. После родов ребенка в тяжелом состоянии доставили в ереванский медцентр «Мурацан», где через несколько дней, 7 февраля, он скончался.
Заведующая арташатского роддома Земфира Навасардян сказала в беседе с Epress.am, что решение не делать кесарево сечение приняла она: необходимости в нем, по словам собеседницы, не было.
«Положение плода изначально было неустойчивым: то было головное, то тазовое предлежание. Но считаю, что она должна была родить самостоятельно. Она крупная женщина, весит более 100 килограммов, родила 2 детей, кесарево сечение исключается. Она должна была суметь родить этого ребенка весом 2 килограмма 700 граммов», - заявила Навасардян.