Նորածնի մահվան պատճառը բժիշկների անփութությունն է, պնդում է հայրը
Փետրվարի 7-ին «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրում մահացած  նորածին երեխայի հայրը՝  Արարատի մարզի Այգեստան գյուղի բնակիչ Մակար Անտոնյանը,  այսօր դիմել է  Ոստիկանության Արտաշատի բաժին՝  երեխայի դին դատաբժշկական քննության ենթարկելու թույլտվություն ստանալու հարցով:
Անտոնյանը իր նորածին երեխայի մահվան մեջ  մեղադրում է Արտաշատի բժշկական կենտրոնի բժիշկներին:  Վերջինիս խոսքով՝ իր որդին մահացել է բժիշկների անփութության և սխալի պատճառով:
«Քննությունը թող ցույց տա, որ երեխան ոչ թե վնասվածքով է ծնվել, այլ վնասվածք ա ստացել հետո»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է մահացած երեխայի հայրը:
Նա պատմել է, որ իր կինը՝ Սիմա Երեմյանը հունվարի 29-ին կոնսուլտացիայի է գնացել Արտաշատի հիվանդանոց. «Բժշկուհին՝ տիկին Զեմֆիրան (Զեմֆիրա Նավասարդյան՝ Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ծննդատան վարիչ- խմբ.), հետազոտել ա,  ասել ա՝ տոտիկային ա երեխայի դիրքը, բայց, քանի որ ցավեր չունես, փետրվարի 3-ին կգաս»:
Հունվարի 30-ի առավոտյան Երեմյանի ցավերն ուժեղացել են և նրան շտապ հասցրել են Արտաշատի հիվանդանոց:
Ամուսնու խոսքով՝ իմանալով, որ երեխան հետույքով ներքև դիրք ունի, բժիշկները որոշել են կեսարյան հատում չանել:
«Դեղեր են սրսկում, որ ցավեր ունենա, բայց սրսկումից հետո ուշքի են գալիս, որ կեսարյան էր պետք, բայց էդ թյուրիմացությունը հետո են հասկանում: Երեխան կիսախեղդ ա ծնվում», - ասել է Անտոնյանը: Երեխային ծնվելուց հետո ծանր վիճակում տեղափոխել են Երևանի «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիր, որտեղ օրեր անց՝ փետրվարի 7-ին,  փոքրիկը մահացել է:
Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ծննդատան վարիչ Զեմֆիրա Նավասարդյանը Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ կեսարյան հատում չանելու որոշումը ինքն է  ընդունել, որովհետև դրա կարիքը չկար:
«Ի սկզբանե անկայուն դրություն է եղել՝ մեկ փոխվել ա գլխային, մեկ փոխվել ա հետույքային:  Բայց ես գտնում եմ, որ ինքը ինքնուրույն պետք ա ծննդաբերեր, ինքը կռուպնի կին ա, 100 կգ-ից ավել քաշ ունի, երկու երեխա ա ունեցել, այստեղ բացառված է նրան կեսարյան հատում անելը: Նա պետք է կարողանար  2կգ 700 գրամանոց երեխա ունենար»,  -ասել է նա:

Father Blames Death of Newborn Son on Medical Negligence
The father of a week-old baby who died on February 7 in Yerevan's Muratsan hospital filed an appeal with the Police to get a permit for a forensic medical examination of the infant's corpse. Speaking to Epress.am Monday, Makar Antonyan, a resident of the Aygestan village in Armenia's Ararat province, claimed that his son was not born with damages, and he died because of the negligence and errors of local doctors.
Antonyan's wife, Sima Yeremyan, went on January 29 for a consultation at the Artashat hospital: “The doctor, Mrs. Zemfira (Zemfira Navasardyan, head of the Department of Obstetrics and Gynecology of the Artashat Medical Center – Epress.am) said that the baby was in the breech position, but since was not in pain, they told her to come on February 3.”
On the morning of January 30, however, the woman was rushed to the hospital since her pain had intensified. However, Antonyan told Epress.am, despite knowing full well that the baby was in the breech position, doctors decided not to perform c-section.
“They injected drugs to induce labor, and only came to their senses and realized they should have done c-section when the baby is born in a semi-suffocated state,” the father said. He added that soon after the birth the infant was transferred in a critical condition to Muratsan hospital in Yerevan, where he died a few days later.
Doctor Zemfira Navasardyan, in turn, told Epress.am that she was the one who had decided against a Cesarean section “since there was no need for it.”
“The position of the fetus was initially unstable, but I still think that should have given birth herself. She is a big woman, she weigh more than a hundred kilos, she has had two babies before: she should have been able to give birth to a 2,7 kg baby,” Navasardyan insisted.