ՄԻՊ-ի ՀՀԿ֊ական թեկնածուն քաղբանտարկյալների մասին երբեք դիրքորոշում չի հայտնել․ Փոստանջյան
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն առաջադրվել է որպես օմբուդսմենի թեկնածու, որովհետև այն մարդիկ, ովքեր կարող էին լինել օմբուդսմենի պաշտոնում, չեն ցանկացել մտնել այդ պայքարի մեջ։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է ինքը՝ Փոստանջյանը։ Նա չի նշել, թե ով, իր կարծիքով, կարող էր հավակնել այդ պաշտոնին։
Գնահատելով իր հնարավորությունները օմբուդսմենի պաշտոնի համար պայքարում՝ Փոստանջյանն ասել է․ « Ես 9 տարի եղել եմ փաստաբան ու եղել եմ որոշում կայացնող, այլ ոչ թե կատարող։ Արման Թաթոյանի (ՀՀԿ֊ի կողմից առաջադրված օմբուդսմենի թեկնածու ֊ խմբ․) օմբուդսմենի գրասենյակում կատարած գործունեությանը տեղյակ չեմ, բայց նա, 3 տարի լինելով Արդարադատության նախարարի տեղակալ, եղել է պատասխանող կողմի, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմի ներկայացուցիչը Եվրադատարանում։ Օրինակ, եթե խախտվել է ինչ֊որ մեկի հիմնարար ու բացառիկ իրավունքներից մեկը՝ չխոշտանգվելու իրավունքը, որը նախատեսված է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայով, և քաղաքացին այս իրավունքի խախտման համար դիմում է Եվրոդատարան, հայկական կողմը սկսում է իրավունքի խախտման վերաբերյալ պատասխաններ տրամադրել Եվրադատարան։ Այսինքն՝ սկսում է հանդես գալ խոշտանգողի փաստաբանի դերում։ Մենք ունենք նաև քաղբանտարկյալներ, բայց ես չեմ լսել, որ մի օր Թաթոյանը այդ մասին հանրային դիրքորոշում հայտներ»։
Այն հարցին, թե քաղաքական որ ուժերն են սատարում Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը, պատգամավորը չի պատասխանել՝ հորդորելով սպասել մինչև փետրվարի 12-ը, երբ օմբուդսմենի թեկնածուների դիմումները կքննարկվեն։
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև այն զրույցներին, թե նախկին ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի վրա ճնշումներ են գործադրվել։
«Բնական եմ համարում, որ ՄԻՊ-ի նկատմամբ պետք է լինեն ճնշումներ, որովհետև մի պահ է գալիս, երբ պայմանավորվածությունները խախտվում են: Բայց դրանից չպետք է կաշկանդվի ՄԻՊ-ը, և իր առաքելությունը պետք է իրականացնի», ֊ ասել է Փոստանջյանը։
Նշենք, որ Օմբուդսմենի պաշտոնի համար Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանն առաջադրել է Արման Թաթոյանի թեկնածությունը, անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ու ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը՝ Զարուհի Փոստանջյանի, իսկ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանն իր «Ալյանս» կուսակցության անդամ Նարեկ Ալոյանի թեկնածությունը:

Oppositional Heritage parliamentary faction member Zaruhi Postanjyan said in a news conference Wednesday that her candidacy has been presented for Armenia's next human rights defender since “the people who could have assumed the ombudsman's duties were not willing to join the fight.” Postanjyan, however, did not specify who, in her opinion, could have qualified for the position.
Assessing her chances in the run for the ombudsman's post, the lawmaker said: “I practiced law for 9 years and was a decision-maker rather than a performer. I'm not familiar with Arman Tatoyan's (Armenia's ruling Republican Party's ombudsman candidate – Epress.am) activities in the Ombudsman's office, but during his three years as Deputy Justice Minister, he represented the Republic of Armenia - the respondent - in the European Court of Human Rights.
“Say, if one's fundamental and exclusive right not to be subjected to torture were violated, and the citizen took the case to the European Court, the Armenian side would be obliged to provide the Court with answers and observations regarding the violation. That is, here would take upon himself the defence of the torturer. We also have political prisoners, but I've never heard Arman Tatoyan to express public opinion on the issue.”
Postanjyan refused to answer questions about the political forces supporting her candidacy, urging reporters to wait until the discussion of applications on February 12.
The lawmaker also commented on the rumors about former Ombudsman Karen Andreasyan having been pressured to resign. “I think it's natural that a human rights defender would be pressured, but this should not hamper the implementation of ombudsman's job,” she said.