Քաղբանտարկյալների թվի ավելացումն ԱԺ-ում նկատել են միայն մի քանիսը
ԱԺ քառօրյայի մեկնարկին այսօր ընդդիմադիր պատգամավորները պահանջել են, որպեսզի Ազգային Ժողովն ապահովի խորհրդարանի արագ արձագանքը քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող Վարդգես Գասպարիի ձերբակալման վերաբերյալ։
«Ժողովրդավարական երկրում Ազգային ժողովը՝ լինելով ժողովրդավարության բարձրագույն ատյան, ունի մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելություն։ Սա է պատճառը, որ դիմուն եմ Ձեզ, որպես ԱԺ-ի պաշտոնակատարի, ապահովելու խորհրդարանի արագ արձագանքը  քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող ակտիվիստների ձերբակալման վերաբերյալ։ Տարին սկսվեց Գևորգ Սաֆարյանի ձերբակալմամբ, իսկ 2 օր առաջ ձերբակալվել է Վարդգես Գասպարին միայն նրա համար, որ իշխանությունների կամայականությունների դեմ կազմակերպում է բողոքի ակցիաներ։
Ես առաջարկում եմ խորհրդարանի անունից բացատրություններ պահանջել ոստիկանությունից ու դատախազությունից՝ նրա ապօրինի ազատազրկման մասին, և այդ տեղեկությունը ներկայացնել Աժ-ին»,- վարման կարգով ասել է ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
Փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն ի պատասխան հորդորել է Զուրաբյանին դատավորի կամ դատախազի գործառույթն իր վրա չվերցնել․ «Հայաստանում, ցավոք սրտի, ժամանակին եղել են քաղաքական բանտարկյալներ, բայց այդ ժամանակները մնացել են նախորդ դարում։ Իսկ ինչ վերաբերում է այս դեպքին, կարող եմ ասել, որ ուժային կառույցները կներկայացնեն իրենց կարծիքը։ Մենք իրավունք չունենք միջամտելու այն գործառույթներին, որտեղ կա օրենք։ Իմ հորդորն է Ձեզ, որ ցանկացած խնդրի մեջ չտեսնենք քաղաքական ենթատեքստ։ Իմ խորին համոզմամբ, այս հարցում քաղաքական ենթատեքստ չկա»։
Զուրաբյանը, պատասխանելով Շարմազանովին, նշեց, որ վերջինս վատառողջ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի համեմատ ավելի անհանդուրժող վերաբերմունք է ցուցաբերում․ «Քաղբանտարկյալների հարցում դուք ընդհանրապես չպետք է խոսաք, որովհետև 2008 թվականի դեպքերից հետո 70 մարդ բանտերում եք պահել, որոնք բոլորը մեր կուսակցությունների առաջնորդներ ու ակտիվիստներ են եղել։ Բայց ես առանց մեկին մեղադրելու ասում եմ տեղեկություններ պահանջեք և այն հայտնեք խորհրդարանին»։
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, նույնպես անդրադառնալով Գասպարիի գործին, ընդգծեց, որ նրան դատարանը մինչ կալանավորելը չի լսել, ինչն օրենքի խախտում է։ Նա նաև կոչ արեց բոլորին մասնակցել ի պաշտպանություն Վարդգես Գասպարիի այսօր տեղի ունենալիք բողոքի ակցիային։
ՀԱԿ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը նկատեց, որ նոր սահմանադրությունը ենթադրում է ընդդիմության դերի բարձրացում․ «Էս խեղճ ընդդիմությունը մի բանա խնդրում, պարոն Շարմազանով, գնաք իմանաք ինչ ա եղել, գաք ինֆորմացիա տաք։ Էս իրավունքն էլ չունե՞նք։ Բա ամոթ չի՞։ Բա նստենք սա քննարկե՞նք»։
ՀԱԿ խմբակցության անդամ, նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ Վարդգես Գասպարիի կալանավորման հիմքերը կասկածելի են։ Նա հայտնեց, որ այցելել է Գասպարիին և տեղեկացել, որ վերջինս ունի առողջական խնդիրներ ճնշման և շաքարային դիաբետի հետ կապված. «Ես կարծում եմ, որ տվյալ դեպքում նրան կալանքի տակ պահելը խոշտանգման է նման, մանավանդ որ այն գործով, որով նա կալանավորվել է, նախատեսված առավելագույն կալանքը  2-3 ամիս է։ Նման գործով մարդուն կալանավորելը արդեն որոշակի ենթադրությունների հիմք է տալիս»։
Փաշինյանը հայտարարեց նաև, որ ի նշան Վարդգես Գասպարիի կալանավորման դեմ բողոքի, օրակարգում ներառված բոլոր հարցերին դեմ է քվեարկելու:

Только несколько армянских депутатов заметили увеличение числа политзаключенных
В первый день парламентской четырехдневки, 22 февраля, оппозиционные армянские депутаты потребовали от Национального Собрания обеспечения быстрой реакции на арест Вардгеса Гаспари, который преследуется за политические взгляды.
«В демократической стране Национальное Собрание, будучи высшей инстанцией демократии, выполняет миссию защиты прав человека. Поэтому я обращаюсь к Вам, чтобы обеспечить быструю реакцию парламента на арест активистов, преследуемых за политические взгляды. Год начался с ареста Геворга Сафаряна, а два дня назад был арестован Вардгес Гаспари только за организацию акций протестов против произвола властей.
Предлагаю от имени парламента потребовать объяснений от полиции и прокуратуры в связи с его незаконным лишением свободы, и предоставить эту информацию Национальному Собранию», - заявил руководитель оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян.
Вице-спикер, член правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов призвал коллегу не брать на себя функцию судьи или прокурора. «В свое время в Армении, к сожалению, были политзаключенные, но эти времена остались в прошлом веке. А что касается этого случая, могу сказать, что силовые структуры представят свое мнение. Мы не имеем права вмешиваться в функции, где есть закон. Я призываю Вас не видеть в каждом вопросе политический подтекст. По моему глубокому убеждению, в этом вопросе политического подтекста нет».
Зурабян, в свою очередь, отметил, что Шармазанов проявляет большую нетерпимость, чем спикер парламента, республиканец Галуст Саакян, отсутствующий по состоянию здоровья. «Вы вообще не должны говорить о вопросе политзаключенных, потому что после событий 2008 года вы содержали в тюрьмах 70 человек, все они были лидерами и активистами наших партий. Но я, никого не обвиняя, призываю потребовать информацию и предоставить ее парламенту».
Депутат от «Наследия» Заруи Постанджян напомнила, что до ареста суд не выслушал Гаспари, что является нарушением закона. Она призвала коллег принять участие в акции в поддержку арестованного, которая состоится в 18:00 перед офисом главы государства.
Член АНК, экс-премьер Грант Багратян заметил, что новая конституция предусматривает увеличение роли оппозиции: «Эта бедная оппозиция просит одного: узнать, что случилось и предоставить информацию. У нас и этого права нет? Не стыдно? Нужно сидеть и обсуждать это?».
Другой член оппозиционной фракции, бывший политзаключенный Никол Пашинян назвал сомнительными основания ареста Гаспари. Пашинян посетил арестованного и узнал о проблемах, связанных с давлением и сахарным диабетом: «Считаю, что содержание его под стражей похоже на пытку. Тем более, что в рамках дела, по которому его арестовали, максимальный срок ареста составляет 2-3 месяца. Арест человека по такому делу дает основания для определенных предположений».
Депутат также сообщил о намерении голосовать против всех включенных в повестку вопросов в знак протеста против ареста Вардгеса Гаспари.