Քաղբանտարկյալների թվի ավելացումն ԱԺ-ում նկատել են միայն մի քանիսը
ԱԺ քառօրյայի մեկնարկին այսօր ընդդիմադիր պատգամավորները պահանջել են, որպեսզի Ազգային Ժողովն ապահովի խորհրդարանի արագ արձագանքը քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող Վարդգես Գասպարիի ձերբակալման վերաբերյալ։
«Ժողովրդավարական երկրում Ազգային ժողովը՝ լինելով ժողովրդավարության բարձրագույն ատյան, ունի մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելություն։ Սա է պատճառը, որ դիմուն եմ Ձեզ, որպես ԱԺ-ի պաշտոնակատարի, ապահովելու խորհրդարանի արագ արձագանքը  քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող ակտիվիստների ձերբակալման վերաբերյալ։ Տարին սկսվեց Գևորգ Սաֆարյանի ձերբակալմամբ, իսկ 2 օր առաջ ձերբակալվել է Վարդգես Գասպարին միայն նրա համար, որ իշխանությունների կամայականությունների դեմ կազմակերպում է բողոքի ակցիաներ։
Ես առաջարկում եմ խորհրդարանի անունից բացատրություններ պահանջել ոստիկանությունից ու դատախազությունից՝ նրա ապօրինի ազատազրկման մասին, և այդ տեղեկությունը ներկայացնել Աժ-ին»,- վարման կարգով ասել է ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
Փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն ի պատասխան հորդորել է Զուրաբյանին դատավորի կամ դատախազի գործառույթն իր վրա չվերցնել․ «Հայաստանում, ցավոք սրտի, ժամանակին եղել են քաղաքական բանտարկյալներ, բայց այդ ժամանակները մնացել են նախորդ դարում։ Իսկ ինչ վերաբերում է այս դեպքին, կարող եմ ասել, որ ուժային կառույցները կներկայացնեն իրենց կարծիքը։ Մենք իրավունք չունենք միջամտելու այն գործառույթներին, որտեղ կա օրենք։ Իմ հորդորն է Ձեզ, որ ցանկացած խնդրի մեջ չտեսնենք քաղաքական ենթատեքստ։ Իմ խորին համոզմամբ, այս հարցում քաղաքական ենթատեքստ չկա»։
Զուրաբյանը, պատասխանելով Շարմազանովին, նշեց, որ վերջինս վատառողջ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի համեմատ ավելի անհանդուրժող վերաբերմունք է ցուցաբերում․ «Քաղբանտարկյալների հարցում դուք ընդհանրապես չպետք է խոսաք, որովհետև 2008 թվականի դեպքերից հետո 70 մարդ բանտերում եք պահել, որոնք բոլորը մեր կուսակցությունների առաջնորդներ ու ակտիվիստներ են եղել։ Բայց ես առանց մեկին մեղադրելու ասում եմ տեղեկություններ պահանջեք և այն հայտնեք խորհրդարանին»։
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, նույնպես անդրադառնալով Գասպարիի գործին, ընդգծեց, որ նրան դատարանը մինչ կալանավորելը չի լսել, ինչն օրենքի խախտում է։ Նա նաև կոչ արեց բոլորին մասնակցել ի պաշտպանություն Վարդգես Գասպարիի այսօր տեղի ունենալիք բողոքի ակցիային։
ՀԱԿ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը նկատեց, որ նոր սահմանադրությունը ենթադրում է ընդդիմության դերի բարձրացում․ «Էս խեղճ ընդդիմությունը մի բանա խնդրում, պարոն Շարմազանով, գնաք իմանաք ինչ ա եղել, գաք ինֆորմացիա տաք։ Էս իրավունքն էլ չունե՞նք։ Բա ամոթ չի՞։ Բա նստենք սա քննարկե՞նք»։
ՀԱԿ խմբակցության անդամ, նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ Վարդգես Գասպարիի կալանավորման հիմքերը կասկածելի են։ Նա հայտնեց, որ այցելել է Գասպարիին և տեղեկացել, որ վերջինս ունի առողջական խնդիրներ ճնշման և շաքարային դիաբետի հետ կապված. «Ես կարծում եմ, որ տվյալ դեպքում նրան կալանքի տակ պահելը խոշտանգման է նման, մանավանդ որ այն գործով, որով նա կալանավորվել է, նախատեսված առավելագույն կալանքը  2-3 ամիս է։ Նման գործով մարդուն կալանավորելը արդեն որոշակի ենթադրությունների հիմք է տալիս»։
Փաշինյանը հայտարարեց նաև, որ ի նշան Վարդգես Գասպարիի կալանավորման դեմ բողոքի, օրակարգում ներառված բոլոր հարցերին դեմ է քվեարկելու:

Opposition lawmakers kicked off the regular four-day session of the Armenian National Assembly (NA) on Monday by demanding that the Parliament react rapidly and appropriately to the politically motivated incarceration of civic activist Vardges Gaspari.
“The Parliament, as the highest authority in democracy, has the mandate of protecting human rights. Hence my appeal to you to ensure that the NA reacts rapidly and appropriately to the incarceration of activists who are being persecuted for their political beliefs. The year started with Gevorg Safaryan's imprisonment, followed by Vardges Gaspari's arrest two days ago only for protesting against the arbitrariness of the authorities.
“I propose to demand explanation regarding unlawful imprisonment from the Police and the Prosecutor's Office on behalf of the Parliament and to present this information to the NA,” opposition Armenian National Congress (ANC) faction leader Levon Zurabyan stated,
NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov urged Zurabyan in reply not to take over the function of a judge or a prosecutor: “Once upon a time, unfortunately, there were political prisoners in Armenia; but those days are past now. As regards , I'm sure law enforcement agencies will present their views. We have no right to interfere with the law. I urge you not to see political subtext in every issue. It is my deep conviction that there are no political motives in this matter.”
Opposition Heritage faction member Zaruhi Postanjyan, in turn, noted that the court issued an arrest warrant for Vardges Gaspari without having had given the opposition activist a chance to speak for himself, which, the lawmaker said, is a violation of the law. Postanjyan also called on her colleagues to take part in the rally in support of Gaspari, scheduled to be held Monday at 6 p. m. near the Presidential Palace.
ANC faction member, former political prisoner Nikol Pashinyan branded the grounds for Gaspari's arrest “questionable.” The oppositionist added that he had visited the arrested activist in prison and learned that Gaspari was suffering from health issues associated with high blood pressure and diabetes. “I believe his current incarceration to be torture. The charges against Gaspari envisage a maximum arrest term of 2–3 months. This fact gives rise to certain assumptions ,” Pashinyan said.