Քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարիի կինը դիմել է ՄԻԵԴ
Քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարիի կինը դիմել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան՝ միջանկյալ միջոցառումներ կիրառելու խնդրանքով, այն է՝ պահանջել է ՀՀ կառավարությունից Գասպարիի անվտանգության և ապահովության համար բոլոր անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկումը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Իրավունքի Եվրոպա» հասարակական կազմակերպությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Գասպարին փետրվարի 22-23-ը ենթարկել են շարունակական ահաբեկման, նվաստացնող և անմարդկային վերաբերմունքի:
«Գասպարիի հայտարարությունները և իշխանությունների՝ անհապաղ և արդյունավետ քննություն իրականացնելու դժկամությունը, միևնույն ժամանակ կալանավայրում Գասպարիի անվտանգության և ապահովության նվազագույն իսկ պայմաններ չապահովելը, ցույց են տալիս, որ վերջինիս նկատմամբ իրականացված խոշտանգումներն ու ցուցաբերած անմարդկային, նվաստացնող վերաբերմունքն ուղղորդվել են իշխանությունների կողմից՝ հետապնդելով Գասպարիին «պատժելու» և մարդու իրավունքների խախտումների, համատարած կոռուպցիայի, ժողովրդավարական ազատությունների բացակայության դեմ մյուս պայքարողներին զսպելու նպատակ: Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի շրջանակներում կիրառված միջանկյալ միջոցառումն, անհապաղ միջոցառում է, որը Եվրոպական դատարանի պրակտիկայում կիրառվում է միայն այն դեպքում, երբ առկա է անդառնալի վնասի անխուսափելի վտանգ: Դատարանի կողմից տիկին Այվազիի դիմումի բավարարումը կպարտավորեցնի ՀՀ կառավարությանը անհապաղ միջոցներ կիրառել կալանավայրում գտնվելու ընթացքում Վարդգես Գասպարիի անվտանգությունը, ապահովությունը և բարօրությունն ապահովելու համար, ինչպես նաև պարբերաբար զեկուցել Դատարանին Գասպարիի կալանավորման պայմանների և առողջական վիճակի մասին մինչև խափանման միջոցի վերացումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Супруга политзаключенного Вардгеса Гаспари обратилась в Европейский суд по правам человека с просьбой принять промежуточные меры, как то: потребовать от правительства Армении сделать все необходимое для обеспечения безопасности Гаспари. Об этом сообщает общественная организация «Европа права».
В заявлении говорится, что 22-23 февраля гражданского активиста, инженера Вардгеса Гаспари подвергли террору, унизительному и бесчеловечному отношению.
«Заявления Гаспари и нежелание властей провести немедленное и эффективное расследование, в то же время необеспечение минимальной безопасности Гаспари в тюрьме показывает, что примененные к нему пытки и бесчеловечное отношение напрявлялись властями, которые преследовали цель «наказать» Гаспари и усмирить других борцов с нарушениями прав человека, повсеместной коррупцией, отсутствием демократических свобод.
Промежуточная мера, примененная в рамках статьи 39 судебного устава, применяется безотлагательно. В практике Евросуда она применяется только при наличии неизбежной угрозы вреда. Удовлетворение судом иска Анаид Айвази обяжет правительство Армении незамедлительно принять меры для обеспечения безопасности Вардгеса Гаспари, а также периодически сообщать суду об условиях его ареста и состоянии здоровья до отмены меры пресечения», - говорится в сообщении.