Հայաստանում կանայք որոշումների կայացման մակարդակով ներգրավված չեն
Հայաստանում կանայք ստանում են 35․9 տոկոս պակաս աշխատավարձ, քան տղամարդիկ։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Գարիկ Հայրապետյանը՝ ներկայացնելով ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից 2015-2016 թթ. Հայաստանում իրականացրած՝ «Կանանց նկատմամբ խտրական դրսևորումների ախտորոշիչ ուսումնասիրություն» հետազոտության տվյալները։
Ըստ հետազոտության արդյունքների՝ ԵՄ երկրներում այդ ճեղքվածքը կազմում է 15,9 տոկոս։ Հայրապետյանն ընդգծել է, որ կանանց աշխատանքի սահմանափակումը Հայաստանի ՀՆԱ֊ին տարեկան մոտավորապես 50-60 միլիոն դոլարի վնաս է հասցնում։
«Կանայք կենտրոնացած են այն ոլորտներում, որտեղ աշխատավարձը միջին աշխատավարձից էլ ցածր է: Դրանք հիմնականում քիչ մրցունակ ոլորտներ են։ Կանայք հիմնականում աշխատում են գյուղատնտեսության, կրթության, առողջապահության, մշակույթի ոլորտներում։ Ֆինանսական ոլորտներում, որտեղ աշխատավարձերը բավականին բարձր են, ընդգրկված են հիմնականում տղամարդիկ»,- ասել է հանդիպման մեկ այլ մասնակից, փորձագետ Նվարդ Մանասյանը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ թեև պետական կառույցներում 60 տոկոսը կանայք են աշխատում, սակայն նրանք զբաղեցնում են ստորին օղակների պաշտոններ։ Բարձր պաշտոններ զբաղեցնողների 90 տոկոսը տղամարդիկ են․ հիմնականում բաժինների, վարչության պետերի աշխատանքը բաժին է ընկնում հենց տղամարդկանց։
«Այսինքն, որոշումների կայացման մակարդակում կանայք ներկայացված չեն։ Կանայք հիմնականում ակտիվ են այն ոլորտներում, որտեղ ձեռնարկության ղեկավարը կին է», ֊ ասել է Մանասյանը։

In Armenia, women earn 35.9% less than what men are paid, United Nations Population Fund (UNFPA) Armenia Assistant Representative Garik Hayrapetyan said at a press conference Monday, when presenting the results of UNFPA's “Diagnostic Study on Discrimination Against Women in Armenia 2015-2016.” Meanwhile, according to the study, in European Union member countries, there is a gender wage gap of 15.9 percent.
Restrictions on women's work, which, as stated by the official, are also prevalent in Armenia, cause Armenia's GDP a yearly damage of $50-60 million.
“Women are involved in areas – mainly non-competitive fields - where wages are lower than average. They work mostly in the fields of agriculture, education, health, and culture. In the financial sector, where wages are relatively high, jobs are mostly held by men,” independent expert Nvard Manasyan said.
Although, she added, 60% of government employees are women, they occupy only lower-level positions, and 90% of senior positions are held by men. “Therefore, women are not well represented at decision-making levels.”