Կարեն Վարդանյանը լուրջ հանցագործության զոհ է դարձել, չի բացառում գործընկերը
«Ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ Կարեն Վարդանյանը դարձել է լուրջ հանցագործության զոհ։ Ցավոք, չեմ կարող բացառել, որ գործ ունենք հափշտակության դեպքի հետ, որը զուգորդվել է սպանությամբ»։ Epress.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի փորձագետ Կարեն Վարդանյանի անհետանալու փաստին, այս մասին ասել է նույն ՀԿ-ի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։ Վերջինս հաղորդել է նաև, որ արդեն ինչ-որ նորություններ կան գործի հետ կապված, սակայն ինքը դեռևս չի ուզում խոսել այդ մասին՝ հետաքննությանը չվնասելու համար։
Երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում Իոաննիսյանը գրել էր, որ Վարդանյանը կորել է մարտի 17-ից։ Իոաննիսյանը կասկածներ էր հայտնել, որ Վարդանյանը խարդախության և թրաֆիքինգի զոհ է դարձել։
«Կարենը բոլորին ասել է, որ ինչ-որ բիզնես պայմանագրերի ստորագրման համար ամսի 17-ին թռնում է Դուբայ։ Սակայն 17-ին Երևան-Դուբայ չվերթ չկա․․․ Կարենին հեշտ է խաբելը, հեշտ է վստահության մեջ մտնում։ Սեպտեմբերին իր բնակարանը գրանցել է իր հարևանի անունով, որ 300 հազար դրամի ԴԱՀԿ կալանքը բնակարանի վրա չտարածվի։ Կարենի թռնելուց մի քանի օր անց հարևանը փոխել է տան կողպեքը ու սկսել է տանից հանել Կարենի իրերը։ Այդ հարևանը Կարենի ու իր բնակարանի մասին իրարամերժ ստեր է ասում՝ «բա Կարենը ինձ էնքանա սիրում, որ տունը ինձա նվիրել»», - գրել էր Իոաննիսյանը։
Նրա վկայությամբ՝ Վարդանյանը չուներ այնպիսի պարտքեր, որոնց համար «պետք է փախներ երկրից»։ Իոաննիսյանի խոսքով՝ ոստիկանության բաժնում չուզենալով են վերցրել Վարդանյանի անհետանալու փաստի մասին իր հաղորդումը։

A Union of Informed Citizens NGO (UIC) expert Karen Vardanyan has been missing for nearly two weeks, and UIC program coordinator Daniel Ioannisyan fears that his coworker may have become a victim of a “serious crime.” “Unfortunately, I can't rule out that he's been killed,” Ioannisyan told Epress.am Tuesday. He added that there have been some developments in the case but he could not speak of them just yet so as not to harm the investigation.
Ioannisyan wrote on his Facebook page Monday that Vardanyan had not been seen once after telling people that he was leaving for Dubai on March 17 to sign some agreements. However, “there was no Yerevan-Dubai flight that day,” Ioannisyan stated, alleging that Vardanyan “has become a victim of fraud and trafficking.'
“Karen is easily deceived; he is quick to trust people. In September, he registered his apartment to a neighbour’s name to prevent a 300 thousand fine from affecting the apartment. Several days after Karen's disappearance, this neighbour changed the locks and began to take his belongings out of the house. He has also been spreading false rumours about Karen, claiming that loved him so much that he gifted the apartment to him,” Ioannisyan wrote, insisting that his coworker did not have any debts that could have made him flee the country.