Կարեն Վարդանյանը լուրջ հանցագործության զոհ է դարձել, չի բացառում գործընկերը
«Ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ Կարեն Վարդանյանը դարձել է լուրջ հանցագործության զոհ։ Ցավոք, չեմ կարող բացառել, որ գործ ունենք հափշտակության դեպքի հետ, որը զուգորդվել է սպանությամբ»։ Epress.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի փորձագետ Կարեն Վարդանյանի անհետանալու փաստին, այս մասին ասել է նույն ՀԿ-ի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։ Վերջինս հաղորդել է նաև, որ արդեն ինչ-որ նորություններ կան գործի հետ կապված, սակայն ինքը դեռևս չի ուզում խոսել այդ մասին՝ հետաքննությանը չվնասելու համար։
Երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում Իոաննիսյանը գրել էր, որ Վարդանյանը կորել է մարտի 17-ից։ Իոաննիսյանը կասկածներ էր հայտնել, որ Վարդանյանը խարդախության և թրաֆիքինգի զոհ է դարձել։
«Կարենը բոլորին ասել է, որ ինչ-որ բիզնես պայմանագրերի ստորագրման համար ամսի 17-ին թռնում է Դուբայ։ Սակայն 17-ին Երևան-Դուբայ չվերթ չկա․․․ Կարենին հեշտ է խաբելը, հեշտ է վստահության մեջ մտնում։ Սեպտեմբերին իր բնակարանը գրանցել է իր հարևանի անունով, որ 300 հազար դրամի ԴԱՀԿ կալանքը բնակարանի վրա չտարածվի։ Կարենի թռնելուց մի քանի օր անց հարևանը փոխել է տան կողպեքը ու սկսել է տանից հանել Կարենի իրերը։ Այդ հարևանը Կարենի ու իր բնակարանի մասին իրարամերժ ստեր է ասում՝ «բա Կարենը ինձ էնքանա սիրում, որ տունը ինձա նվիրել»», - գրել էր Իոաննիսյանը։
Նրա վկայությամբ՝ Վարդանյանը չուներ այնպիսի պարտքեր, որոնց համար «պետք է փախներ երկրից»։ Իոաննիսյանի խոսքով՝ ոստիկանության բաժնում չուզենալով են վերցրել Վարդանյանի անհետանալու փաստի մասին իր հաղորդումը։

Пропавший эксперт армянской организации мог стать жертвой преступления
«Все свидетельствует о том, что Карен Варданян (на фото) стал жертвой серьезного преступления. К сожалению, не могу исключать, что мы имеем дело с хищением, сопряженным с убийством». Об этом в беседе с Epress.am, комментируя исчезновения эксперта «Объединения информированных граждан» Карена Варданяна, заявил координатор общественной организации Даниел Иоаннисян. По его словам, кое-какая информация уже имеется, однако он пока предпочитает молчать, чтобы не навредить расследованию.
28 марта Иоаннисян написал на своей странице в соцсети «Фейсбук», что Варданян пропал 17 марта. Он выразил подозрение, что Варданян стал жертвой мошенничества и траффикинга.
«Карен всем сообщил, что 17 марта летит в Дубай для подписания каких-то бизнес-договоров. Однако 17 марта рейса Ереван-Дубай не было. Карена легко обмануть, он легко доверяется. В сентябре он оформил квартиру на соседа, на нее не распространился штраф Службы принудительного исполнения судебных актов в размере 300 000 драмов (порядка $623). Через несколько дней после вылета Карена сосед сменил замок и стал выносить из дому его вещи. Этот сосед распространяет противоречивые ложные слухи о Карене и его квартире, мол, Карен так его любит, что подарил квартиру», - говорится в заметке Иоаннисяна.
У Варданяна, продолжает он, не было таких долгов, из-за которых ему пришлось бы бежать из страны. Заявление о пропаже человека, по словам Иоаннисяна, приняли в отделении полиции неохотно.