Դատարանը մերժել է ցմահ դատապարտյալի դիմումը․ նա շարունակելու է բողոքել
Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր մերժել է ցմահ ազատազրկված, «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում արդեն 20 տարի իր պատիժը կրող Արթուր Մկրտչյանի ներկայացրած բողոքի քննությունը:
Բանակում 5 ծառայակիցներին սպանելու մեղադրանքով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արթուր Մկրտչյանը բողոքարկում էր իր դեմ նշանակված վարչական երկու տույժերը (բանտում բջջային հեռախոս պահելու համար), որոնց պատճառով արդեն 5 տարի քրեակատարողական հիմնարկը չի քննարկում իր վաղաժամկետ ազատ արձակման դիմումը:
Վճիռը կարդալուց առաջ Արթուր Մկրտչյանն իր վերջին խոսքում ասել է, որ իր համար առաջնայինը խնդրի արդարացի լուծումն է և ոչ թե իր ազատ արձակումը․ «Ես մինչև կոկորդս կուշտ եմ անարդարությունից, ես ուզում եմ, որ արդար լուծում տրվի սրան, որովհետև մարդկանց իրենց հարազատների հետ շփվելու համար 5 տարի զրկել վաղաժամ ազատվելու հնարավորությունից աբսուրդ եմ համարում։ Սա միայն իմ համար չէ, որովհետև 3 ամսից ավարտվում է նկատողության գործողության ժամկետը, և ես կկարողանամ դիմել վաղաժամկետ ազատման համար, սակայն երևույթն ինքնին սխալ է»։
Արթուր Մկրտչյանի պաշտպան Ռոբերտ Ռևազյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք բողոքարկելու են որոշումը․ «Դատարանը պետք է գոնե նկատողություն տալու առաջին որոշումը անվավեր ճանաչեր, որովհետև դա անօրինական կերպով է իրականացվել»։

Ереванский суд отклонил заявление пожизненно осужденного
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен отклонил рассмотрение жалобы, представленной пожизненно осужденным, отсидевшим 20 лет в Нубарашенской тюрьме Артуром Мкртчяном.
Осужденный по обвинению в убийстве 5 сослуживцев Мкртчян обжаловал в суде 2 назначенных ему административных штрафа (за хранение в тюрьме сотового телефона), по причине которых уголовно-исполнительное учреждение уже пятый год не рассматривает его заявлений об условно-досрочном освобождении.
В заключительной речи Артур Мкртчян заявил, что для него первично справедливое разрешение вопроса, а не освобождение: «Я сыт по горло несправедливостью, я хочу справедливого решения, потому что считаю абсурдным в течение 5 лет лишать людей возможности освободиться условно-досрочно из-за общения с родственниками. Это не только ради меня, потому что через 3 месяца истекает срок действия выговора, и я смогу обратиться за условно-досрочным освобождением, но само по себе явление отрицательное».
Адвокат арестанта Роберт Ревазян сообщил Epress.am о намерении обжаловать решение суда: «Суд должен был признать недействительным, по крайней мере, первое решение сделать выговор, потому что это было сделано незаконно».