Լավրովի այցի օրը Բաղրամյան պողոտայից 42 մարդ բերման է ենթարկվել
Այսօր երեկոյան 42 մարդ բերման է ենթարկվել Երևանի կենտրոնից՝ Բաղրամյան պողոտայից, հայտնում է ՀՀ ոստիկանությունը։ «Մենք ենք տերը մեր երկրի» նախաձեռնությունը ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան կատարած այցի օրը հավաք է անցկացրել Ազատության հրապարակում՝ դրա ընթացքում մի քանի պահանջ ներկայացնելով իշխանություններին։ Մասնավորապես, նախաձեռնությունը պահանջել է ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ ստորագրելուց, բացառել տարածքային որևէ զիջում, աշխատանքից ազատել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովին, պետական աջակցություն ցույց տալ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
Ազատության հրապարակից հավաքի մասնակցիները երթով շարժվել են դեպի նախագահական նստավայր, սակայն ոստիկանները կասեցրել են նրանց ընթացքը Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում և քաշքշուկի հետևանքով բերման ենթարկել մարդկանց։
Ինչպես ԶԼՄ֊ներին հայտնել է 1in.am կայքի խմբագիր Արման Բաբաջանյանը, բերման են ենթարկվել կայքի օպերատորները, կոտրվել են նրանց տեսախցիկները։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Լավրովը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։
«Ինչո՞ւ իրավիճակը հայտնվեց նման ճգնաժամային կետում, ես չեմ կարող որոշել Հայաստանի, Ադրբեջանի կամ ղարաբաղցիների փոխարեն, բայց ես կարծում եմ, որ եթե մեզ հաջողվեր քաղաքական գործընթացում առաջ շարժվել, թեկուզ մի փոքր, եթե մենք թեկուզ նախանշեինք ընդհանուր սկզբունքներ, որոնք կողմերը գոնե հիմք կընդունեին արդեն իրավականորեն պարտավորեցնող փաստաթղթերի մշակման, նախապատրաստման համար, իհարկե, դա ոչ միայն կարևոր դեր կխաղար բանակցությունների վերսկսման համար, այլ նաև զսպող գործոն կհանդիսանար բռնության բռնկումներ թույլ չտալու համար: Բայց, կրկնում եմ, լուծման կարող են հասնել միայն իրենք՝ կողմերը: Մենք փորձել ենք, փորձում ենք և կփորձենք օգնել համանախագահների՝ ամերիկացիների, ֆրանսիացիների հետ միասին: Մենք ունենք միասնական դիրքորոշում, և ինչպես հասկանում եմ, Հայաստանը սատարում է այդ դիրքորոշմանը, որ համանախագահների եռյակը` ԵԱՀԿ-ի հետ միասին պետք է շարունակի իրականացնել հիմնական համակարգողի գործառույթը՝ համապատասխան այն մանդատի, որը կողմերը համաձայնել են տրամադրել այդ մեխանիզմին: Եվ մենք չենք ողջունում զուգահեռ ինչ-որ ուղիներ փնտրելու, մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը, որոնք չեն վայելում բոլոր կողմերի վստահությունը: Դա միայն կշեղի հիմնական խնդրից՝ ապահովել անվտանգություն, թույլ չտալ նոր զոհեր և, այնուամենայնիվ, ստեղծել քաղաքական գործընթացի վերսկսման համար պայմաններ», - համաձայն ՀՀ նախագահի մամուլի գրասնեյակի, ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:

Dozens Detained in Yerevan on Russian Foreign Minister's Visit Day
Yerevan police detained 42 people late on Friday, the day of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's official visit to Armenia, from the city's central Baghramyan Avenue as they forcibly dispersed the march of the members of the “We Are the Masters of Our Country” initiative towards the Armenian president's residence. Prior to the attempted march, the initiative held a rally at Freedom Square, putting forward a number of demands to the authorities. Namely, demonstrators demanded that local authorities refrain from signing any documents on Nagorno-Karabakh and rule out any territorial concessions to Azerbaijan, that Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan, Minister of Defense Seyran Ohanyan, and Chief of the General Staff of the country's armed forces Yuri Khachaturov be fired from their posts, and that the families of soldiers killed in the latest hostilities be provided with state support.
After the rally, the demonstrators tried to stage a march towards the presidential palace but encountered heavy resistance from law enforcement officers at the beginning of Baghramyan Avenue and were detained in an ensuing confrontation. 1in.am website editor Arman Babajanyan told reporters that among those detained were also cameramen of the news outlet.
Note, at the Friday meeting with Armenian president Serzh Sargsyan, Russia's Foreign Minister Sergey Lavrov, who had come to Armenia to propose a plan for the de-escalation of the Nagorno-Karabakh conflict, said that there could be “no military solution” to this conflict.
“I think, if we could make at least a little progress in the political process, if we could outline the general principles for the parties to rely on when drawing up and preparing legally binding documents, this would not only play a key role in re-launching the talks but would also be a deterrent to prevent outbreaks of violence. But, again, a solution can be reached only by the parties themselves. We, along with the American and French co-chairs, tried, are trying and will continue to try to help ,” Lavrov said.