«Ոստիկանության խտրական գործելաոճը կանանց նկատմամբ չի փոխվել»
Ոստիկանապետի վարքը սեքսիզմի, կանանց հանդեպ խտրական վերաբերմունքի և հոգեբանական բռնության դրսևորում է: Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան, որը ներառում է կանանց իրավունքներով զբաղվող 7 հասարակական կազմակերպություններ, այսօր տարածած հայտարարության մեջ դատապարտել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի սեքսիստական վարքը՝ նրանից պահանջելով հանրային ներողություն խնդրել լրագրող Սիրանույշ Պապյանից:
Ներողություն չխնդրելու դեպքում՝ Կոալիցիան պահանջելու է պաշտոնյայի հրաժարականը: Նշված հայտարարությանը միացել են նաև Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և «50/50» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
Հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործելաոճին, որոնք, ըստ հեղինակների, տարբեր ժամանակներում կանանց թիրախավորել և նրանց հասցեին վիրավորական արտահայտություններ են արել:
«Մասնավորապես, 2013 թվականի օգոստոսին՝ Կոմիտաս 5 հասցեում իրականացվող շինարարության դեմ տեղի ունեցած ակցիայի ընթացքում, Արաբկիրի փոխոստիկանապետ Արայիկ Պետրոսյանը ակտիվիստ Շողեր Մելքումյանի ականջին սեռական բնույթի հայհոյանքներ էր շշնջացել, իսկ մեկ այլ ոստիկան համբուրել նրա պարանոցը:
2015 թվականի ամռանը՝ Բաղրամյան պողոտայում «էլեկտրիկ Երևան» հանրային ընդվզման ակցիաների ժամանակ, ցուցարար Ելենա Օվսյաննիկովային ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը անվանել էր սադրիչ և հայտարարել, որ նա ոստիկանների առաջին շարքի ծառայողներին սեքս է առաջարկել...
Սեռականության ակնարկները կին ակտիվիստների ու լրագրողների հանդեպ հոգեբանական զենք են և օգտագործվում են ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից որպես ճնշման միջոց», - նշված է հայտարարության մեջ։
Կոալիցիան ընդգծել է, որ «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Արգելվում է անձի վերաբերյալ սեռի հատկանիշով պայմանավորված վիրավորական և նվաստացուցիչ հրապարակային հայտարարությունները, ներառյալ` զանգվածային լրատվության միջոցներով»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մոտ լրագրողները, անդրադառնալով ապրիլի 22-ին Բաղրամյան պողոտայից 42 մարդու բերման է ենթարկվելու  փաստին, ՀՀ Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին ասել են, որ ոստիկանության ձեռագիրը չի փոխում։ Գասպարյանը հակադարձել է՝ հայտարարելով, որ ովքեր չեն նկատում ոստիկանության բարեփոխումները տեսողության ու լսողության խնդիրներ ունեն։ Իսկ երբ Lragir.am և 1in. am կայքերի լրագող Սիրանույշ Պապյանը պնդել է, որ չեն տեսնում բարեփոխումները, Գասպարյանն ասել է․ «Ես էլ քո մեջ կին չեմ տեսնում»։

От начальника полиции Армении ждут извинений и грозят требованием отставки
«Поведение начальника полиции Армении является проявлением дискриминации, оказанием психологического давления на женщин». В своем заявлении Коалиция «Против насилия над женщинами» осудила сексистское поведение Владимира Гаспаряна, требуя извиниться перед журналисткой Сирануш Папян. В противном случае Коалиция намерена потребовать отставки высокопоставленного полицейского.
Заявление поддержали ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи и гражданская инициатива «50/50».
Авторы упомянули о поведении других чиновников полиции, которые в разное время употребляли оскорбительные выражения в адрес женщин. «В частности, в агусте 2013 года в ходе акции против строительства на улице Комитаса замначальника полиции административного района Арабкир Араик Петросян прошептал на ухо активистке Шогер Мелкумян ругательства сексуального характера, а другой полицейский поцеловал ее в шею.
Летом 2015-ого в ходе общественного бунта на проспекте Баграмяна замначальника полиции Армении Унан Погосян назвал провокаторшей демонстрантку Елену Овсянникову и заявил, что она предлагала секс служащим полиции.
Гендерные намеки женщинам-активисткам и журналистам являются психологическим оружием и используются высокопоставленными полицейскими в качестве способа давления», - говорится в заявлении.
Коалиция отмечает, что, согласно статье 6 закона Армении «Об обеспечении равных прав и возможностей мужчин и женщин», запрещается делать оскорбительные и унизительные публичные заявления о человеке по половому признаку, в том числе в СМИ.
В ходе беседы с главным полицейским страны журналисты, говоря о произведенных 22 апреля в центре Еревана задержаниях, в частности, заметили, что полиция не меняет свой почерк. Гаспарян сослался на проблемы со зрением и слухом у тех, кто не замечает реформ в структуре. И когда Папян настояла на их отсутствии, начальник полиции заметил: «А я в тебе не вижу женщины».