«Ոստիկանության խտրական գործելաոճը կանանց նկատմամբ չի փոխվել»
Ոստիկանապետի վարքը սեքսիզմի, կանանց հանդեպ խտրական վերաբերմունքի և հոգեբանական բռնության դրսևորում է: Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան, որը ներառում է կանանց իրավունքներով զբաղվող 7 հասարակական կազմակերպություններ, այսօր տարածած հայտարարության մեջ դատապարտել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի սեքսիստական վարքը՝ նրանից պահանջելով հանրային ներողություն խնդրել լրագրող Սիրանույշ Պապյանից:
Ներողություն չխնդրելու դեպքում՝ Կոալիցիան պահանջելու է պաշտոնյայի հրաժարականը: Նշված հայտարարությանը միացել են նաև Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և «50/50» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
Հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործելաոճին, որոնք, ըստ հեղինակների, տարբեր ժամանակներում կանանց թիրախավորել և նրանց հասցեին վիրավորական արտահայտություններ են արել:
«Մասնավորապես, 2013 թվականի օգոստոսին՝ Կոմիտաս 5 հասցեում իրականացվող շինարարության դեմ տեղի ունեցած ակցիայի ընթացքում, Արաբկիրի փոխոստիկանապետ Արայիկ Պետրոսյանը ակտիվիստ Շողեր Մելքումյանի ականջին սեռական բնույթի հայհոյանքներ էր շշնջացել, իսկ մեկ այլ ոստիկան համբուրել նրա պարանոցը:
2015 թվականի ամռանը՝ Բաղրամյան պողոտայում «էլեկտրիկ Երևան» հանրային ընդվզման ակցիաների ժամանակ, ցուցարար Ելենա Օվսյաննիկովային ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը անվանել էր սադրիչ և հայտարարել, որ նա ոստիկանների առաջին շարքի ծառայողներին սեքս է առաջարկել...
Սեռականության ակնարկները կին ակտիվիստների ու լրագրողների հանդեպ հոգեբանական զենք են և օգտագործվում են ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից որպես ճնշման միջոց», - նշված է հայտարարության մեջ։
Կոալիցիան ընդգծել է, որ «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Արգելվում է անձի վերաբերյալ սեռի հատկանիշով պայմանավորված վիրավորական և նվաստացուցիչ հրապարակային հայտարարությունները, ներառյալ` զանգվածային լրատվության միջոցներով»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մոտ լրագրողները, անդրադառնալով ապրիլի 22-ին Բաղրամյան պողոտայից 42 մարդու բերման է ենթարկվելու  փաստին, ՀՀ Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին ասել են, որ ոստիկանության ձեռագիրը չի փոխում։ Գասպարյանը հակադարձել է՝ հայտարարելով, որ ովքեր չեն նկատում ոստիկանության բարեփոխումները տեսողության ու լսողության խնդիրներ ունեն։ Իսկ երբ Lragir.am և 1in. am կայքերի լրագող Սիրանույշ Պապյանը պնդել է, որ չեն տեսնում բարեփոխումները, Գասպարյանն ասել է․ «Ես էլ քո մեջ կին չեմ տեսնում»։

Home / Video / Armenian Women’s Rights Coalition to Demand Police Chief’s Resignation if He Refuses to Apologize to Reporter
Armenian Women’s Rights Coalition to Demand Police Chief’s Resignation if He Refuses to Apologize to Reporter
The Armenian Coalition to Stop Violence against Women, which comprises seven organizations fighting for the rights of women, demands that Chief of Armenian Police Vladimir Gasparyan publicly apologize to journalist Siranuysh Papyan for offending her at a public event in Yerevan on Sunday, April 24. Otherwise, they will demand the resignation of the top police official, according to a statement issued by the Coalition Tuesday.
Recall, speaking to reporters after a memorial event in Tsitsernakaberd, Gasparyan claimed that Armenian police have undergone a great deal of reform and made positive progress in dealing with media representatives during street demonstrations. However, when Papyan, a Lragir.am and 1in.am correspondent, countered by saying that she saw no changes in police conduct, Gasparyan responded that he “do not see a woman in you.”
Gasparyan's behaviour, the statement says, was yet another manifestation of sexism and exertion of psychological pressure on women by high-ranking Armenian police officers. “In August, 2013, for instance, during a protest action against the construction works on 5 Komitas street, Arabkir deputy police chief Arayik Petrosyan whispered profanities of a sexual nature in activist Shogher Melkumyan's ear, while another police officer kissed her neck.
“In Summer, 2015, during the Electric Yerevan actions on Baghramyan avenue, Armenian deputy police chief Hunan Poghosyan called protester Yelena Ovsyannikova a 'provocateur' and claimed that she had offered sex to law enforcement officers…
“Gender-based allusions in regard to female activists and reporters are a psychological weapon used by high-ranking police officers for exertion of pressure [on women],” the Coalition notes, reminding that Article 6 of the Armenian Law on Ensuring Equal Rights and Opportunities for Men and Women prohibits gender-based offensive and derogatory public statements about a person.